Albertovec: Třetí triumf Valldemosa

Závodiště u albertovského hřebčína bylo v neděli odpoledne svědkem tradičního dostihového dne, jehož vrcholem je Albertovská cross country na 5000 metrů, ve které koně překonávají tradiční Borcův skok. Vítězství obhajoval polokrevný Tomis s Bohuslavem Mátlem. Tomis podruhé v letošním roce podlehl Valldemosovi, vítězi dostihu z let 2009 a 2010. Svěřence Jiřího Uhla vedl jeho tradiční jezdec žokej Dušan Andrés. Osmiletý Valldemoso se připravuje na svůj třetí start ve Velké pardubické, kterou loni dokončil na třetím místě. V květnové kvalifikaci porazil Valldemoso Tomise o krátkou hlavu, tetokrát o víc enež dvě délky. Valldemoso vybojoval jedenácté vítězství v 34. životním startu. "Důležité je, abych měl koně zdravého, žokej Andrés dostal pokyn, přivést koně zdravého," sdělil k dostihu trenér Jiří Uhl. Žokej Dušan Andrés dodal: "Cílem bylo, aby kůň došel v pořádku, neboť podmínky byly extrémní. Vyšlo, že vyhrál, ale důležité je zdraví, Velká pardubická je něco jiného než dostihy v Albertovci. Tempo jsme přizpůsobili podmínkám." Trio nejlepších v hlavním dostihu doplnil Mr Millionaire.
Dostihová stáj Malá Morávka sice neuspěla naplno v hlavním dostihu, ale odváží si do Jeseníků dva triumfy v rámcových kláních. V dostihu na 3200 metrů se prosadila Aljaška, když o 2 a půl délky porazila Chieftana. V cross country na 4400 metrů se prosadil Gecoss. V Ceně Mora na 3800 metrů si uchoval neporazitelnost čtyřletý Moula, který se prosadil i ve třetím životním startu. Letošní albertovské dostihy byly poznamenány extrémními podmínkami, proto bylo škrtnuto 25 koní. Poslední start absolvovala v Albertovci hnědka Sweet Cafe a s vážným zraněním  a v bezvědomí byla do nemocnice v Ostravě převezena žákyně Kateřina Hlubučková, která měla pád v rovinovém dostihu.