Rozhovor A. Pohořala: Dostihy v Polsku budou přitažlivější...
Svých polských přátel jsem se zeptal, co se chystá ve Varšavě, Sopotech, Wroclawi a Krakově? Je toho spousta. Škoda, že se plánovaného úplného dokončení přestavby závodiště Sluziewiec a jeho okolí ve Varšavě už nedožiju. Je plánována na více let a to by mi bylo tak devadesát. Ale už nyní se tu děje spousta zajímavých věcí. V první části se však věnuji dostihům, ve druhém chystaném pokračování, pak přijde na řadu samotná výstavba. Na otázky nám odpovídali obchodní ředitel Jan Žórawski a Premyszlav Stasz, tiskový mluvčí varšavského závodiště.
Jak bude vypadat sezóna na polských závodištích a jakou očekáváte účast koní českých majitelů?
Odpovíme na druhou část otázky, chápeme, že je to k nám daleko, ale zase na druhé straně se zkrátil čas jízdy díky lepší dálnici, a to může české majitele motivovat. Jinak dostihy pořádáme ve Varšavě a v letní červencové přestávce v Sopotech, ve Wroclavi je pořadatelem město a v Krakově je soukromé závodiště, ale samozřejmě se i na těchto dostihových dnech podílíme. Máme radost, že se nám podařilo dokončit zázemí závodiště v Sopotech, zájem domácích i hostů je veliký, zaznamenáváme tam návštěvy kolem 5000 diváků. Těšíme se, že se zúčastní ve větší míře i čeští koně i diváci, spojit tohle hezké místo s dostihy a případnou dovolenou je hezký zážitek. Pokud se týče Wroclavi a Krakova, tak tam může hrát roli blízkost měst od českých či slovenských hranic. Jen připomínám, že počítáme i letos s pořádáním Českého dne ve Varšavě.
Samozřejmě, že důležitou roli pro start zahraničních majitelů hrají také dotace….
Netvrdíme, že jsou zázračné, ale určitě motivační. A navíc u nás je jedna výhoda, Dotace se vyplácejí okamžitě, jakmile proběhnou potřebné administrativní záležitosti. A to v dnešním dostihovém světě není tak úplně k zahození.
K dostihům patří nedomyslitelně sázky, jak se vám daří v tomto směru?
A lepší otázku nemáte? Tak trochu žertujeme, ale sázky se snažíme pozvednout, jak jen můžeme. A navíc si mohou sázkaři vsadit i na dostihy francouzské společnosti PMU, a to také bohatě využívají. Bohužel ta částka na výhry je jenom místní, ministerstvo financí nedalo povolení, aby se naši sázkaři mohli připojit do částky mezinárodní, to by samozřejmě bylo o něčem jiném. A navíc tři naše dostihy včetně derby a Velké varšavské budou zařazeny do tohoto mezinárodního programu. A ta je samozřejmě také výborná propagace dostihů v Polsku.
U nás se objevily úvahy o tom, že zúčastnit se tohoto projektu je nevýhodné…
To je nesmysl. Není to jen o tom, že něco vyděláte, ale také o tom, že propagujete dostihy vlastní země, jak už jsme uvedli, a také se staráte o své sázkaře. A to je bonus, který se vám v budoucnosti vyplatí. Taky něco musíte „vsadit“.
Už jsme hovořili o tom, že by se čeští diváci mohli spojit dostihy s koupáním v Sopotech, ale co byste uvedl za důvody proč cestovat do Varšavy?
Bylo by jich víc, dobré je, že běhá většinou v sobotu i neděli, takže si turfmani užijí dostihů dostatek, navíc mohou strávit chvíle na závodišti, jehož atmosféra patří k nejlepším v Evropě, dýchne tu na vás duch předválečné doby. A také tu často startují čeští koně a především žokejové, kteří tady vyhrávají ty největší dostihy. Sezona trvá od dubna, začínáme 21, do listopadu vždy je co nabídnout, a taky se staráme, aby se tu všechno zlepšovalo a obnovovalo, aby diváci měli dokonalé zázemí.
O zázemí o tom, co všechno tu dělají, aby se závodiště dostalo do krásy, se dočtete v dalším pokračování a uveřejníme také názory českého žokeje působícího trvale v Polsku Marka Březiny.
ALEŠ POHOŘAL