Vedro v Pardubicích: Za výsledky nemohlo

faltejvedroVedro   téměř vražedné. Tak lze charakterizovat počasí, které provázelo  dostihový  mítink v Pardubicích.  A žokejové, kteří měli  za úkol v těchto podmínkách    jezdit,  se s ním potýkali po svém.    Někteří dostihové odpoledne nedokončili, dehydratace a z ní plynoucí zdravotní problémy jim nedovolily dodržet sjednané závazky.  Jezdci sice nepadaly jako příslovečné mouchy, někteří z nich ale měli k plným silám pořádně daleko a v závěru dostihů mleli  mnohdy z posledních zbytků sil.  V důsledku toho byly změny v dostihovém programu početnější, než je jinak v kraji dobrým zvykem.

Jan Faltejsek (na snímku)  v pátek jezdil v rámci svého britského angažmá na dráze v Liverpoolu, a protože Anglii zužovalo nedobré počasí posledních dnů,  musel se vypořádat s obrovským teplotním skokem.   Jenže místo toho se trápil, jak je vidět i  na snímku, a ještě v úvodu odpoledne po zdravotní prohlídce z dostihového dne odstoupil. Nebyl sám,  v průběhu odpoledne  ho následovali i jezdci, kteří v Liverpoolu nikdy nebyli.    Na  náročný program doplatil i Marek Stromský. „Měl jsem pět koní, všechno poměrně složité jízdy, s kterými se člověk musí tahat. A pak  došly síly, dostal jsem křeče a točila se mi hlava. Musel  jsem dosti hy pro dnešní odpoledne vzdát,“ komentoval Stromský   situaci, do které se  jako jeden z několika žokejů dostal.

„Naštěstí v případech jezdců nešlo o nic vážného,“ vysvětloval   doktor Tomáš Brož, který na pardubickém závodišti tradičně vede zdravotnické služby.  „Dochází u nich k dehydrataci a   následně k problémům s tím spojeným,“ doplnil s tím, že jezdci si mnohdy potřebují udržovat nízkou hmotnost a proto nepijí tak často, jak by v parném počasí bylo vhodné.

Nápor vedra  samozřejmě nemusí snášet jen jezdci, ale také koně. Některým teplotní skok jistě vyhovoval méně než jiným,  byť se nikdo na klimatické podmínky nevymlouval. „U nás  je po ránu ještě čtyři nebo pět stupňů, a koně v tom trénují.  Pro jejich organismus takovéhle vedro musí být pěkná pecka,“ poznamenal Josef Váňa, jehož svěřenci tentokrát nečekaně tahali za kratší konce pomyslných provazů.  „naše prohry byly ale někdy o nepovedeném jezdeckém výkonu, jindy o lepších soupeřích, s počasím  tohle nemělo až tak co dělat,“ je přesvědčen trenér Váňa, kterého mrzelo druhé místo Tara i neúspěšné vystoupení Silver Regenta.