Belmont Stakes: American Pharoah přímou cestou do dějin?

Dostihový víkend bude i pro české turfmany tentokrát ve znamení nahlížení přes hranice. Ti usedlejší se spokojí se sledováním bratislavského Turf gala, ti méně usedlí a  tradice znalí si smlsnou nad tím, co bude v sobotu k vidění v britském Epsomu Mediálně ale  daleko  největší událost čeká New York, respektive jeho předměstí Belmont.  Letošní Belmont Stakes totiž .- jako už tolikrát předtím -.mohou a mají korunovat vítěze Troikoruny.  Zatímco v Evropě sláva tohoto fenoménu v posledních desetiletích  usnula, americký hon za titulem „vítěz Trojkoruny“ je neustále pod drobnohledem a těší se nevídané publicitě. Letos o to více, že se nezdá nereálné, že nedostižný titul padne. Stalo by se tak poprvé od roku 1979, kdy se dosud posledním hrdinou stal Affirmed.

Když se loni vydal na distanci prakticky identickou s naším derby tehdejší hrdina dvou prvních „korun“ California Chrome, hovořilo se v souvislosti s Trojkorunou o šanci desetiletí. Jenže šance desetiletí  zůstala nevyužita a velepopulární Chrome od té chvíle hledá satisfakci (a za necelé dva týdny se o ni pokusí v britském Ascotu).  Na jeho místě dnes ovšem stojí jiný kůň, a o něm se hovoří jako o šanci století,. American Pharoah, který pod Victorem Espinozou jistě vyhrál Kentucky Derby a deklasoval soupeře v Preakness Stakes,  ale i tak stojí před životním úkolem.  Splní ho?  Půldruhého milionu dolarů dotace Belmont Stakes v této souvislosti  vypadá nepodstatně. To, na co se všichni soustředí, je jasné. 

Svěřenec Boba Bafferta je podle všech pramenů ve skvělé kondici a stavu,  a skutečnost, že sázkové preference vybraly za druhého favorita Materiality, šestého v Kentucky Derby, a tamtéž čtvrtého Frosted, jasně hovoří o tom, že soupeři se velkému respektu netěší. Záhada letošních Belmont Stakes je tak jednoduchá:  Potvrdí dosavadní suverén svou třídu i na trati, která je na Ameriku téměř nekonečná?  Tříletý kůň, který  běhá na hlavním americkém povrchu, písku, vlastně nikdy jindy 2400 metrů solidně zaběhnout  nepotřebuje.  Belmont Stakes jsou v tomto smyslu pro dostihovou Ameriku určitým reliktem, který se mnohdy zdá pro dnešní plnokrevníky nedosažitelný v kombinaci s „rychlostními“ testy v Churchill Downs a Pimlicu.  A právě proto jsou Belmont Stakes také častým hrobem trojkorunových nadějí koní, kteří se v květnu ocitají v nejzářivějším světle reflektorů. 

A přece si celá Amerika přeje, aby se v prognózách a „logických“ rozborech  mýlila, a „Pharoah“ osmatřicetileté čekání na zázrak ukončil.  Trenér Baffert v těchto dnech „nesleze“  z televizních obrazovek i na stanicích, které jinak dostihy okázale ignorují, a každý pohyb reprezentanta Zayat Stables je pod drobnohledem.  Pokud v sobotu v noci středoevropského letního času všechno klapne, stane se zřejmě American Pharoah, trenér Bob Baffert i žokej Victor Espinoza a majitel Ahmed Zayat prvním dostihovým týmem posledních čtyř dekád, který bude skutečně znát celá Amerika…

Pro „starý svět“ má letošní ročník Belmont Stakes ale ještě jedno lákadlo. Je jím účast hrdiny UAE Derby Mubtaahije, kterého trénuje Jihoafričan Mick de Kock a pojede ho tentokrát Irad Ortiz Jr. Mubtaahij, který se na Meydanu prezentoval jako zjevení,  se při Kentucky Derby nedostal do podstatného dění a přes osmé místo byl tak spíše divákem, nyní  ale nemusí být takovým outsiderem, na jakého jej pasují američtí bookmakeři v Las Vegas,. De Kock, který ve starém světě patří k nejúspěšnějším trenérům, se sice v USA prosazoval zatím především na trávě, už v květnu se ale dal slyšet, že pokud jednou bude mít v péči koně, který může uspět proti Američanům v „jejich hře“, je jím  právě tento tříletek…

Mimochodem, los čísel pro Derby, který se konal v newyorském Rockefeller Centru, přisoudil American Pharoah box číslo pět, stejný,  z nějž pro zisk Trojkoruny vyrazil její předposlední historický hrdina Seattle Slew v roce 1977. A Mubtaahijovi přiřkl los jedničku, stejné číslo,  z kterého vyhrál zmíněné UAE Derby…