Wroblewski: Keňan by v derby byl rizikem

wroblewskiKeňský žokej Mattee včera ve Varšavě  při prvním kontaktu se středoevropským turfem nijak nezazářil, a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Na startovní listině dostihu,  který  je   nejbohatším dějstvím   tuzemského rovinového kalendáře, figuruje  místo něj maďarský navrátilec Lukáš Kasal,  Afričan se předvede Chuchli jen v závěru odpoledne. Jak tento postup  vysvětluje trenér Wroblewski?

„On nejezdil žádné koně, kteří měli mít šance, a tak se ani nedalo divit tomu, že nezískal  nějak skvělé výsledky. To jsme čekali.  Ale jeho přístup, taktika nebo orientace v dostihu nebyla  taková, jak bych si představoval. Možná to bylo tím, že se u nás v regionu ukázal poprvé,  navíc šlo o koně, které já neznám a nevím, jak se chovají jinak a jindy,“ omlouvá keňského jezdce trenér, který jej do regionu povolal, ovšem vzápětí dodává:  „Nás teď čeká České derby, tedy dostih, na který se všichni těší,  a já prostě nechci riskovat, že náš kůň skončí třeba sedmý a my  bychom si pak vyčítali, kde mohl být, kdyby se   na něj posadil někdo jiný. Právě tohle riziko rozhodlo, že Keňan v Českém derby nepojede.“

„Impulsní“ derby se   tedy dalšího „exota“  v listině jezdeckých vítězů po předloňském triumfu Marie M.Rossakové nedočká, to je jasné již před startem. Návštěvníci závodiště však černošského žokeje přece jenom uvidí. „Myslím, že si zaslouží další šanci, ovšem chci, aby to bylo s koněm, kterého osobně znám a můžu si vyhodnotit všechny okolnosti,“ říká Wroblewski, jenž posílá do derby Bionic  Face a  favorizovaného Pegase. „Pokud se prosadí  a bude všechno podle představ, určitě trvá, že své  šance u nás dostane a může je využít,“ říká Wroblewski.

„To je ale vzdálenější budoucnost, nyní se těšíme na neděli, to bude velký svátek a těší mě, že do něj posíláme sedm našich koní,“   říká trenér,  jehož svěřenci letos na českých drahách z 15 startů na rovinách   vytěžili neuvěřitelných 7 vítězství, a to je mezi špičkou trenérského šampionátu suverénně největší úspěšnost.  Dvě z vítězství mají na svědomí i nedělní derbysté, pokud by chtěli trenérovu sérii prodloužit i po neděli, měli by tedy zřejmě  vyhrát i  tady.