Blažková: Vodič nemusí být odsouzen k neúspěchu

¨blazaKvartet koní do Českého derby posílají manželé Charvátovi,  a po zkušenostech z Velké červnové ceny není divu, že jednomu z nich byla určena  role vodiče.  Poněkud paradoxně  výběr padl na  účastníka s nejvěhlasnějším žokejem v sedle. Bývalý šampion spojených arabských emirátů Ted Durman, který byl  k vidění i na mítinku Royal Ascot,  totiž právě v této roli povede Kaptaha, svěřence Heleny Blažkové.  Ten se v novým barvách stáje  Charvátová umístil ve velké červnové ceně z kvarteta nejhůře, a možná i proto na něj zbyl z hlediska taktiky  černý Petr.


Trenérka Helena Blažková  však ani tak neskládá zbraně do žita,  jak plyne z její analýzy nedělních  šancí. „Naším úkolem v neděli je  dělat v dostihu  potřebné tempo. Kaptah je ale vážně dobrý kůň a tak si myslím, že  když by všechno klaplo,  můžeme jak udělat tempo,  tak se umístit řekněme do pátého místa,“ myslí si trenérka,  která si loni užila první derby-zkušenost s Lysyanem. „Kaptah je ale docela jiný kůň, s Lysyanovou zkušeností nelze  tuhle srovnávat. Myslím, že  je takovým typem koně, kterému nemusí vadit, že  půjde na čele.. Potřebuje v klidu cválat, a to byl možná i ten problém ve  velké červnové ceně, kde neměl na trati moc prostoru a   nakonec se mu nepovedl zaútočit na lepší pozice. Tentokrát by měl jít  tak, jak  mu dostih vyhovuje,“ předpokládá  trenérka.


A jaký výsledek v derby by  ji uspokojil. „Samozřejmě nejvíc vítězství,“  říká  pochopitelně. „Ale pokud uděláme solidní dostih a vyhraje  jiný kůň stáje doktora Charváta, i to mě bude těšit,“ ujišťuje  u vědomí role svého svěřence  v nejbohatším českém rovinovém dostihu sezóny.


Pokud jde o angažmá jezdce, Jan Rája, který Kaptaha jezdil ve Velké červnové, o  jízdu na vodiči v derby neměl zájem, a tak  padla volba do zahraničí  a žokej je se svým úkolem v dostihu srozuměn jako profesionál.  Pokud skutečně odvede profesionální výkon, měli bychom Kaptaha v neděli vidět větší část dostihu na prvním místě. Zda tuto roli zvládne ke spokojenosti majitele a trenérky, to  se ale ještě ukáže…