Kubovičová: S favoritem už jsme v Českém derby jednou neuspěli..

Slovenský tandem na startu letošního českého derby je nejenom  jedinou zahraniční účastí na startu klasického vrcholu české sezóny ,  ale také dvojicí, kterou musí brát všichni  velmi vážně. Vždyť Move Your Vision zatím nebyl   poražen a k boji ho dosud donutil jedině německý soupeř v nejbohatším středoevropském testu dvouletých na rakouské dráze v Ebreichsdorfu, a Atack zase vyhrál bez větších problémů bratislavské Starohájské kritérium. Trenérka Zuzana Kubovičová, která v minulých letech dobyla českou Velkou jarní i  Oaks, si tak může dělat zálusk na modrou stuhu v Praze poměrně oprávněně.

„Ale víte, jaké jsou někdy dostihy,“ připomíná ovšem první dáma mezi slovenskými trenéry. „Už jsme do Prahy jedou jeli jako favorité vašeho derby, to bylo s Bribonem, a nakonec  to nevyšlo. A ještě horší to bylo s Teddy Readym. Byl výborně nachystaný, ale po startu to bylo neurovnané a místo úspěchu si pak žokej Línek přivezl zlomenou ruku,“ vypočítává trenérka momenty, které slovenské výpravě  v posledních letech odebraly naděje  na startu nejbohatšího českého rovinového dostihu – či spíše v jeho cíli.

Letošní  ročník obeslala dvojicí koní, protože ale reprezentují různé majitele, těžko se dá čekat, že by tandem spolupracoval. Oba  její vyslanci jsou  velcí koně, kteří  by se s pražskou dráhou měli srovnat. Možná dokonce lépe, než se svým domovským oválem v Bratislavě, odkud pocházejí jejich dosavadní velké úspěchy.

„Atack už se v Praze předvedl a zdálo se, že mu zdejší dráha sedí, Pokud jde o Move Your Visiona,  u něj by to na chuchelském závodišti mělo být ještě lepší, je to vážně velký kůň, jako dělaný pro podobný typ  dostihové dráhy,“ domnívá se Zuzana Kubovičová. Zatímco Atack má letos na kontě už několik startů včetně jarní české klasiky, pro Move Your Vison půjde teprve o druhé vystoupení roku poté,  co vyhrál slovenskou Velkou jarní. „On je ještě zelený, není to hotový kůň, a při jeho velikosti by častější starty  byly  nebezpečné pro jeho zdraví,“ vysvětluje trenérka  ostražité angažování momentálně zřejmě největší stájové tříleté hvězdy.

Oba její koně tentokrát pojedou slovenští žokejové,   i když v minulosti sázela v našich dostizích třeba na Martina Srnce. „Jsme slovenská výprava a naše koně pojedou nejlepší slovenští žokejové, myslím, že tak je to správné,“ vysvětluje. „Zdenko Šmida zatím s Move your Vision všechno vyhrál,  a tak je správné ho nechat v sedle i nyní, a stejně tak Jaro Línek si zřejmě s Atackem  bude opět rozumět,“ těší se Kubovičová. Uvidíme, jak vysoko toto porozumění slovenské reprezentanty v Chuchli vynese.