Olehla: S Nikasem letos za důstojnou účastí

Přede dvěma lety se Nikas dostal do cíle Velké pardubické na prvním místě. Vítězství mu sebraly až výsledky dopingové kontroly. O rok později se značným očekáváním sledovaný návrat na „místo činu“  Nikase v cíli Velké nezaznamenal. Letos se do Pardubic vrací znovu, proti loňské situaci s novým jezdcem, novým trenérem, a také s podstatně nižšími ambicemi. Pokud by se mu i ve dvanácti letech podařilo udolat konkurenci v čele s Charme Lookem a silnými Francouzi, znamenalo by to senzaci. A to si uvědomuje i trenér Čestmír Olehla. 

„NIkasovi je dvanáct let,.“ Shrnuje skutečný stav věcí. „Myslím, že do Velké jdeme především s tím cílem, aby ji důstojně absolvoval. Dnes už je v tom dostihu jiná doba než za Železníka, který ve dvanácti dokázal stíhat s nejlepšími mladšími koňmi a asi by to svedl i v třinácti,“ vzpomíná na svého nejslavnějšího svěřence Čestmír Olehla.  Tentokrát ale do Velké pardubické jde spíše s myšlenkami na  účast, než na spřádání velkých vítězných plánů.

 

Velká ovšem od dob , kdy ji vyhrával legendární Železník, reálně zrychlila a zkvalitněla, pokud se týká účastníků. A to není nic, co by Nikasovi mohlo dělat s přibývajícími léty velkou radost. „V letošním roce určitě před Velkou nepatří k těm koním, mezi kterými se hledá favorit,“ uvědomuje si Olehla. „Z mého pohledu by byl úspěch, kdyby se mu povedlo rozloučit se s působením ve Velké nějakým solidním výkonem, a boj o vítězství si letos . Favority letos ale zřejmě můžeme hledat mezi Francouzi, Charme Lookem  nebo Váňovci,“ myslí si trenér, který má s Velkou značné zkušenosti, největší letošní želízko do ohně ale musel nakonec oželet. I proto se na Nikasovi ve Velké objeví Lukáš Matuský. 

 

„S Lukášem jsem byl domluvený, že by ve Velké jezdil Hegnuse. Radek Holčák, pro kterého Lukáš v Česku obvykle jezdí, koně ve Velké nemá, a  tak jsme se domluvili. Jenže Hegnus nakonec do Velké nastoupit nemůže, má problémy s nohama, a Lukáš nakonec pojede Nikase.“ Toho  už vedl v Nikasově posledním přípravném startu, a poté se s majitelem dohodl i na Velkou. Do té Nikas  zřejmě nemůže jít s nějak agresivní taktikou, ale spíš s velkou dávkou trpělivosti. A t platí dvojnásob v ročníku, který Olehla vidí jako nejzajímavější za dlouhou dobu. „Francouzi to asi myslí se svým útokem letos vážně,“ dodává.  „Ještě jsem se podrobně nedíval na kariéry těch koní, které veze trenér Macaire, ale oba by to měli být zkušení krosaři, a to je pro naší špičku velká výzva.“ Jak se k ní postaví, to uvidíme v neděli, pokud ale v předních řadách českého šiku, sroceného proti francouzským nájezdníkům, nebude chybět Nikas, bude to milé překvapení nejenom pro jeho fanoušky, ale možná i pro realizační tým…