Kousek: Návrat na Universe přináší i emoce

Sobotní pardubické dostihové odpoledne probíhalo ve znamení klidu před bouří, v jeho závěru  se ale  dostavily i náznaky, které připomínaly dnešní vyvrcholení dostihové sezóny. Počasí se v Pardubicích zkazilo tak, jak je předpovídá předpověď i na dnešek, a dostavily se i dostihy nejvyšší kategorie. Ten v sobotní programu nejcennější  se stal kořistí Azteka, jehož pro stáj dr. Charvát a trenéra Tomáše Váňu vedli žokej Jiří Kousek. Před dnešní Velkou se tak naladil na bojovnou notu…

„Aztek je kůň, který patřil ke špičce na rovině, teď se ale zdá, že už pochopil taky to, o čem  jsou překážky, a i proto jsme vyhráli,“ je přesvědčen Kousek. „O tom, že má třídu, nikdo nepochybuje, ale dnes užse na překážkách naučil tolik, že je schopen běhat i s těmi nejlepšími,“ dodává. To ostatně prokázal triumfem nad Roches Crossem, v jehož sedle se Josef Váňa mladší marně pokoušel  Azteka udolat, seč mu síly stačily.

„Samozřejmě, talkové vítězství těší. Velký dostih proti kvalitním koním, navíc  to Aztek měl pod kontrolou, byl výborně nachystaný,“ složil Kousek poklonu trenéru  Tomáši Váňovi, který v Pardubicích  zarmoutil svého slavnějšího trenérského jmenovce Josefa. A pokud jde o Azteka, předpovídá, že  Josefa Váňu nezarmoutil naposled. „Určitě to je kůň, který tady u nás může patřit mezi elitu, jak na proutěných překážkách, tak ve steeplechase,“ doplnil Jiří Kousek.

V dnešní Velké pardubické zažije jako žokej pikantní návrat do žlutomodrých barev stáje BORS Břeclav, a navíc na veterána Universe of Gracie, jeho trénoval a jezdil už v dobách svého „borsovského“ působení, a tak se na návrat mimořádně těší. „Vždycky to byl  hodně kvalitní kůň,  a já jsem moc rád, že mám šanci se k němu vrátit.  Samozřejmě je pro mě výhoda, že se s koněm znám, z tréninku i ježdění to samozřejmě může být výhoda.“

Jestli se Universe of Gracie nějak změnil za dobu, po kterou jej chystají jiní trenéři, Jiří Kousek pozná až dnes. „Nějakou dobu jsem na něm neseděl, ale je to starší zkušený kůň, myslím, že nás nečekají nějaká překvapení.“ A konkrétní ambice v dostihu? „Byl bych rád, kdybychom se dostali  mezi dotované pozice. On je to kůň, který na podzim míval dobrou formu,  takže by to mohlo být reálné,“ myslí si Jiří Kousek.

 

K návratu do žlutomodrého dresu připouští, že se jedná i o emocionální záležitost i s ohledem na předloňský náhlý odchod zakladatele stáje BORS Břeclav. „Určitě.  S panem Mikuleckým jsme vycházeli velmi korektně a možná je tento návrat i přáním někoho tam nahoře.  Jsem moc rád, že se tato šance naskytla, a jsem připravený odvést maximum, aby se všechno povedlo i na dráze,“ dodává žokej Jiří Kousek.