Pardubice: No Time to Lose aneb desátý trenérský triumf Josefa Váni

Druhou říjnovou neděli vyvrcholil tradiční dvoudenní mítink na dostihovém závodišti v Pardubicích 127. ročníkem Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Kvůli zranění žokeje Jana Faltejska v dostihu nakonec nestartoval jeden z favoritů, svěřenec francouzského trenéra Guillauma Macaira Virtus d'Estruval. V dostihu samotném zklamal i druhý z hlavních favoritů, obhájce loňského vítězství Charme Look (ž. Stromský), který byl zadržen. V závěru dostihu to dlouho vypadalo na triumf jiného z francouzských nájezdníků Urgent de Gregaine (ž. de Giles), avšak v cílové rovince ho díky fantastické koncovce o jeden a půl délky předčil svěřenec Josefa Váni No Time to Lose v sedle s žokejem Janem Kratochvílem, který pro svého trenéra zaznamenal jubilejní desátý trenérský úspěch.

 

Po škrtu Virtuse d'Estruval do 127. ročníku Velké pardubické s Českou pojišťovnou (stch cc listed, 6+, 6 900 metrů, 5 000 000 Kč), vrcholu tuzemské překážkové sezóny, na který letos poprvé v historii přijímala sázky i francouzská sázková společnost PMU, odstartovalo devatenáct koní. Diktování tempa se záhy podle očakávání chopil žokej Jaroslav Myška v sedle nejmladšího z účastníků dostihu, šestiletého Bridgeura. Na Taxisově příkoku skončily šance dvojice Templář (ž. Guignon) a Pareto (Složil ml.), na Irské lavici pak po pádu Songe d'Estruvala (ž. McCormack) sen francouzského trenérského šampiona Macaira o vítězství ve Velké. Dále už spíše než překážky úřadovala celonočním deštěm a několika přeháňkami nasáklá dráha, na níž některé účastníky rychle opouštěly síly - již před dropem byl zadržen Eldorado (Benš), záhy i Nikas (Tůma). Po absolvování Hadího příkopu přešel do vedení svěřenec francouzského trenéra Emmanuela Clayeuxe Urgent de Gregaine (ž. de Giles) a přitlačil na tempo, což nedokázal akceptoval do té doby aktivní obhájce loňského triumfu Charme Look (ž. Stromský), začal se propadat a nakonec byl zadržen. Trhák tempo diktujícího devítiletého valacha na travnatém oválu již vypadal nechytatelně, avšak v cílové rovince předvedl parádní stíhací jízdu loňský vítěz Ceny Vltavy No Time to Lose a po nádherném souboji o jeden a půl délky zvítězil. Žokej Jan Kratochvíl v největším tuzemském překážkovém dostihu triumfoval poprvé, pro trenéra Josefa Váňu se jednalo o rekordní a jubilejní desáté vítězství. Třetí místo osm délek za Urgentem de Gregaine obsadila jediná klisna ve startovním poli Delight my Fire (ž. Lovén), dvojnásobný odstup na čtvrtém místě měl Zarif (ž. Bartoš) a tabuli se ztrátou jedenácti délek uzavřel poslední z tria dokončivších svěřenců Josefa Váni Ange Guardian (ž. Váňa ml.). Šestou dotaci získal s sedmi délkovým odstupem dvanáctiletý veterán Universe of Gracie (ž. Kousek), poslední sedmou pak se ztrátou nesčetných délek Bridgeur a další daleko v dostihovém protokolu označovalo odstup posledního dokončivšího Kasima (ž. Novák).

 

V rámcovém programu se dařilo dvojici žokej Josef Bartoš - trenér Stanislav Popelka, kteří ovládli dva dostihy Velké bezprostředně předcházející. Nejprve osmiletý valach Vicody navzdory problémům na Hadím příkopu suverénně ovládl druhý nejprestižnější dostih nedělního odpoledne Cenu společnosti VCES a. s. - Cenu Labe (stch cc listed, 6+, 5 200 metrů, 700 000 Kč), když o osm délek porazil Tzigane du Berlais (Složil ml.), jenž v závěru o jeden a půl délky předstihl francouzského Art and Co (ž. de Giles). Následoval "sprinterský" Poplerův memoriál skupiny Profireal Group (stch cc NL, 5+, 3 300 metrů, 300 000 Kč) do kterého po třech škrtech odstartovalo jen pět koní. Stylem start cíl se v něm prosadila devítiletá outsiderka Loire, která v cíli měla komfortní sedmidélkový náskok před favorizovaným Theophilem (ž. Váňa ml.), který o jeden a půl délky porazil Taranta (Složil ml.).

 

Double v rámci nedělního odpoledle získal i aktuální lídr překážkového šampionátu žokej Marcel Novák. Nejprve s destinovým favoritem Playerem trenérky Lenky Kvapilové jistě ovládl pětiletým koním určenou Cenu firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a. s. aneb Cenu Jana Kašpara (stch cc NL, 5 l., 4 400 metrů, 200 000 Kč), a to o jeden a půl délky před bojující dvojicí Mahony (ž. Bartoš) a Modřín (ž. Myška), z níž byl nakonec úpěšnější prvně jmenovaný, když o hlavu porazil většinu dostihu tempo diktujícího Modřína. Druhého triumfu Novák dosáhl v trojkovém handicapu pojmenovaném Cena za podpory společnosti Paragan, s. r. o. (stch cc III. kat., 5+, 4 700 metrů, 90 000 Kč) s tempo diktujícím veteránem Kindly Boyem, který triumfoval velmi lehce o sedm délek před Cantonem (ž. Boyer), na třetím místě s odstupem čtyř délek finišoval poslední dokončivší Avec Charme (am. Mikšovský).

 

Nejimpozantnějšího nedělního vítězství dosáhla svěřenka trenéra Ćestmíra Olehly Izynka (ž. Matuský) na klisnám vyhrazené scéně Ceny pivovarů Staropramen - Ceny Laty Brandisové (stch cc NL, 4+ kl., 4 200 metrů, 200 000 Kč). Šestiletá hnědka, v posledním staru třetí ve Velké wroclawské, se po startu ujala diktování tempa a stylem start cíl zvítězila o zadržených čtvrtnáct délek před Silk (ž. Kratochvíl), zatímco Dunáta (Tůma) na třetím místě ztrácela dalších devět délek.

 

Cena portálu Česko země příběhů aneb Cena ČASCH (stch cc NL, 4 l., 4 200 metrů, 200 000 Kč) byla jediným dostihem, v němž se divákům představil žokej Jan Faltejsek. V sedle Pavlem Tůmou připravované Nancy, dokončil na druhém místě, ale vzhledem k nepřekonatelným bolestem zad musel zbývající jízdy, včetně Virtuse d'Estruval ve Velké stornovat. V dostihu zvítězil Janou Junkovou připravovaný Medic (ž. Liška), jistě o dvě a čtvrt délky před Nancy, o délku větší odstup měl na třetím místě Kornelius (Složil ml.). Z posledních dvou ročníků Ceny hejtmana pardubického kraje - Ceny Vltavy (stch cc NL, 5+, 4 500 metrů, 400 000 Kč) vzešli vítězové následujích dvou ročníku Velké, v příštím roce může být pokračovatelem této tradice Štepánkou Sedláčkovou připravovaný Mirax (ž. Myška), který dostih odvodil a tak nebyl postižen hromadným pádem tří koní na Francouzském skoku. V cíli měl Mirax k dobru devět délek na druhého Marca Aurelia (ž. Bartoš), Waikita (am. Mikšovský)na třetím místě ztrácela o délku méně.

 

Foto: Jana Syručková