Váňa: Mouchy na kráse a veliká radost

Josef Váňa v neděli ve Velké pardubické pokořil své „osobní rekordy“, pokud jde o trenérskou profesi. Vyhrál svou rekordní desátou Velkou pardubickou. A zaznamenal 58. Vítězství svého svěřence v rámci letošního roku, a  překonal tím svůj dosud nejvyšší počet vítězství za sezónu, který vytvořil se svými svěřenci v roce 2005. I když se letos neposadil do sedla, mohl v Pardubicích lízat smetanu, nebyl by to ale on, kdyby na úspěchu našel i drobné vady na kráse.


„Samozřejmě, raději bych si  zapsal další vítězství jako jezdec,“ připustil. To ale letos skutečně nešlo,  byť právě při Velké přislíbil, že se letos divákům při dostizích přece jenom ukáže. „Příští týden v Praze na to skočíme s Vaškem Chaloupkou v pražské Chuchli,“  zve na „srandamač“ s další legendou Velké pardubické, který se odehraje v rámci programu podzimního Poháru Josefa Váni v Praze. 


„Když to půjde,za rok se můžu vrátit sem,“ pokračoval ve výborné náladě. „No Time To Lose už ve stáji máme, Honza Kratochvíl si sedne na jiného koně, a půjde jenom o to, abych přesvědčil majitele, přece jenom se hraje o jejich peníze,“ vtipkoval opět vítězný trenér na konto příštího ročníku v Pardubicích.


Na konto No Time To Lose už tolik vtípků nepřidal. „Já jsem hlavně moc vděčný majiteli,  že s námi absolvoval ten dlouhý dostih, než se kůň dostal tady v Pardubicích na start.  Ten nebyl o nic lehčí než ta letošní Velká,“ uvedl Josef Váňa. „Toho koně jsme pořídili s tím, že jsem si ho vyhlédl právě proto, že má výborný závěr,  říkal jsem si, že s takovým by mohl jednou  porážet i hodně dobré soupeře. Jenže pak ho přibrzdilo zranění a dva roky se prakticky dával dohromady. A to je doba, kdy s vámi dost majitelů ztratí trpělivost.“ V tomto případě ale k ničemu takovému nedošlo, a i proto se mohl No Time To Lose vydat na svou vítěznou cestu. 


Ještě jednu mouchu na ní ale našel jeho trenér. .“Samozřejmě, byl bych radši, kdyby Velkou vyhrál náš Pepča, ale tady jo de druhé nejlepší řešení,“ dodal trenér s poznámkou, že další dva jeho svěřenci – Zarif a Váňou mladším vedený Ange Guardian – si ve Velké rozebrali čtvrté a páté místo.  Jeho svěřenci tak ve Velké pardubické na dotacích vybojovali 2,85 milionu korun, a to je v dnešní době zpráva přinejmenším stejně pozitivní jako ta o rekordech…

"Samozřejmě, ta radost z vítězství je převeliká," dodal Váňa. "I to, že tu dokážeme nachystat koně, který to těm Francouzům nedaruje a popere se s nimi.  Že je dobrý, to jsem samozřejmě věděl Ale že až takhle to mě těší dvojnásob..."