Delight My Fire: Slabší pohlaví? Kdepak, spíš mašina...

Třetí místo Delight My Fire, jediné klisny na startu letošní Velké pardubické, na pardubickém závodišti do realizačního týmu přineslo nadšení.  Švédský žokej Lovén (foto) krátce po dostihu v rozhovoru na dráze přiznal, že byl výkonem Delight „delighted“. Tedy nadšený. A nebylo divu. Klisna, stejně jako vítězný No Time To Lose a druhý Francouz, absolvovala ve Velké svou premiéru, a i ona za sebou nechala ostřílené harcovníky v čele se Zarifem. Potvrdila tak svou příslušnost k nejužší tuzemské elitě, a to za podmínek, které pro klisnu určitě nebyly optimální.


„Je to vážně mašina,  jsme nadšení,“ vyhodnotil její výkon a výsledek v Pardubicích trenér Radim Bodlák. „Myslím, že překonala všechno co jsme od toho dostihu čekali. S překážkami si poradila bez problémů, a ani to bláto ji nezastavilo,“ konstatoval fakta, která klisna svým výkonem jednoznačně zdokumentovala.  I když v žádném ze svých minulých startů nemusela čelit podobně extrémním podmínkám, vyrovnala se s nimi na jedničku a nikoho nenechala na pochybách, že v konkurenci osmnáctky někdejších zástupců opačného pohlaví ona nechce být tou slabou…


„Podzim, to je její doba,“ liboval si Bodlák. A  pravděpodobně mluvil pravdu, vždyť  klisna na podzim vyhrála největší polské překážky, a poté v největších českých dokončila na „medaili“. „Doufám že umlčela ty, kdo tvrdili, že umí běhat jenom po trávě,  v tom, co bylo v Pardubicích na dráze,  bylo těžké se neutopit,“ dodal Bodlák s poukazem na skutečnost, že oranice v Pardubicích patřily k tomu nejnáročnějšímu, co v českých dostizích nedávné minulosti pamatujeme.


Že klisna v závěru nestačila na dva ze soupeřů, to Bodlák rozhodně nevidí jako její chybu. „Poprvé šla tak dlouhý dostih, a poprvé v takových podmínkách.  Obstála na maximum. A navíc je tam pořád prostor, že příští rok to může být ještě lepší,“ signalizuje plány na příští sezónu.


K zimnímu spánku se ale zatím klisnu uložit nechystá, na rozdíl od většiny soupeřů bude v příštích dnech pilně studovat termíny zbytku letošního roku v zahraničí. „Myslím, že by to byla i škoda, kdybychom ji teď zazimovali, jestli má dobrou formu a relativně dost sil,“ domnívá se. „Samozřejmě, půjde především o to, aby byla v pořádku i po Velké. Ale jestli bude, viděl bych to letos pro ni ještě na jeden zahraniční start.“


Loni klisna sezónu uzavřela ojedinělým výjezdem do Cheltenhamu, jeho opakování ale Bodlák letos moc pravděpodobně nevidí. „Vyloučit ho nemůžu, ale popravdě řečeno start v Anglii je pro nás moc složitý tím, že tam musíte být s koněm deset den před dostihem. Ta lhůta je z mého pohledu zbytečně dlouhá, a klonil bych se k tomu, abychom výjezd do Anglie neopakovali. Mnohem schůdnější mi připadá v listopadu francouzský dostih Crystal Cupu, mohli bychom vyrazit tam,“ dodává Radim Bodlák.