Myška: S Capferretem už myslíme na příští rok
Souboj o šampionát mezi trenéry sice na českých překážkách sváděli Helena Vocásková s Josefem Váňou, nejlepší český překážkář ale v handicapovém hodnocení pochází u jiné centrály. Té, kterou ve Valech vede Štěpánka Myšková v kooperaci se svým manželem Jaroslavem Myškou. Právě ten v sedle Capferreta v listopadu zakončil sezónu hodnotným výsledkem v pařížské Prix Georges Courtouis, a nyní už vyhlíží příští rok. S koněm, který už nyní nastřádal výsledky, na které jiní koně v české přípravě marně hledají odpověď, to může být budoucnost přinejmenším zajímavá…
„Letošní sezóna s Capferretem vyšla, to určitě ano,“ připoští Myška. „My jsme ale takoví, že se díváme hlavně dopředu. A tak budeme čekat, jaké ve Francii vyjdou propozice na jarní měsíce, a jestli v jejich rámci pro Capferreta něco najdeme, kam bychom s ním mohli zamířit.“ Samozřejmě, Myškovi velmi dobře vědí, že hodně bude záviset na přípravě a na tom, kolik bude moci Capferret napracovat. „Teď mají naši koně takový zimní volnější režim, ale i v těchto dnech chodí pod sedlo, ovšem hodně bude záležet na tom, jaké počasí budeme mít v lednu a únoru, teprve pak bude jasnější, kdy se můžeme nachystat na další start ve Francii.“
O tom, že by se Capferret měl vrátit do Francie, však pochybnosti nejsou. „Dokázal tam vyhrát kategorii listed, umístit se v grupě, prostě potvrdil, že tam k nim patří a může s nimi běhat. Je to jenom logické, jestli se tam vrátí.“
Myškovi navíc cítí, že francouzské dostihové prostředí se jim v průběhu letošního roku otevřelo. „Loni touhle dobou by mě nenapadlo, že budeme jezdit do francouzských listed, a my jsme je nakonec svedli i vyhrát. To je veliký skok, a bylo to vidět i na Francouzích. Když jsme tam přijeli prvně, v podstatě se nikdo ani nebavil, te´d jsme ale ukázali, že si umíme poradit, a to přijetí ze strany Francouzů je mnohem lepší. Samozřejmě, nestali se z nás nějací velcí kamarádi, ale normálně si popovídáme a berou nás vážně, i když jako soupeře.“
Soupeření s Francouzi by se mělo konat i v příštím roce, pro který se Myškovi také poohlížejí po dalším cestovateli. „Není to nic nezbytného, Capferret cestuje bez problémů, ale i tak by se někdy hodilo, kdyby na cestách měl společnost. Jenže ono u nás není jednoduché takového koně najít. Máme něco rozjednáno, uvidíme, jak to dopadne,“ komentuje Jaroslav Myška posilování stáje, ke kterému může dojít. Že by v jejích sítích uvízla ryba Capferretova formátu, to ovšem nepovažuje za pravděpodobné. „Na druhé straně bychom rádi koně, který ve Francii nebude do počtu, to by bylo ideální,“ dodává.
Zda tedy pro cesty do Francie bude k dispozici nějaký nováček není jasné, jisté ale je, že Myška už od dalších jednání nebude členem Rady Jockey Clubu. Proč se z ní rozhodl odstoupit? „Na to není nic záhadného, Nikdy jsem nebyl na takovou diplomacii, jsem potřeba v přípravě u nás ve stáji a na radu jsem těžko nacházel čas. Pak jsem jezdil nepřipravený na jednání a to byla škoda. Proto jsem po zvážení svých možností usoudil, že konec ve funkci v radě bude nejlepší řešení,“ říká Jaroslav Myška na vysvětlenou.