Panov: K prvnímu derby pomohl Murzabajev

Drsné momenty v rozhodujících  fázích Českého derby přinesly ve vážnici řadu zlých hlasů. Žokej Vladimír Panov se na nich ale nijak nepodílel, naopak, byl samý úsměv. Jak by ne, do Prahy si zajel pro své první vítězství v derby, a i když  si na svůj jezdecký chléb vezdejší vydělává v Německu, sám uznává, že „derby je derby“ a úspěch v Německu někdy přes prsty nahlíženém Česku jej nesmírně potěšil.

Derby je derby, jsem moc rád, že jsem ho vyhrál. Je to mé první, to je něco, co si člověk vždycky zapamatuje,“ zářil Panov po vyhlášení vítězů.  „Samozřejmě, ten dostih nebyl jednoduchý a byla místa, kdy to bylo pro nás fakt složité,   ale klisně se z toho povedlo dostat a ještě našla síly do závěru. Bojovali jsme, Poldis Liebling se na nás hodně tlačil, ale  je to moc dobrá klisna, a tak jsme vyhráli,“ hodnotil průběh Českého derby jezdec,  který o naši „modrou stuhu“ usiloval už v roce 2010, tehdy ovšem marně. Naposled v České republice startoval v předloňském  Oaks, nynější zájezd ale jeho předchozí zážitky nepochybně zastínil…

Musím moc poděkovat Bayjuržanu Murzabajevovi, tady to angažmá mi dohodil on, původně měl jezdit německého koně, jenže má stopku, a tak se sem jako jezdec nepodíval,“ líčil Panov. „Já jsem se perfektně domluvil s trenérem, dostal jsem všechny informace o klisně i videa jejích startů, takže jsem dobře věděl, do čeho jdu, byl jsem připravený.“ A to také prokázal, dostih i přes jeho divoký vývoj prošel na jedničku a vítězství klisny, kterou sice chystá její trenér v Chuchli, v jejím okolí ale o češtinu příliš nezavadíte, vybojoval i on. Těžko soudit, možná právě absence Murzabajeva v sedle Poldis Lieblieng byla rozhodujícím  faktorem.

Pokud bude možnost, určitě rád  zase přijedu, už jsme s trenérem něco zmiňovali o jejím příštím startu,“ komentoval. Příštím startem, jak jej načrtl trenér Endalcev, by mohlo být Slovenské derby, a pokud si klisna udrží svou středoevropskou výkonnost, nezdá se úplně fantasmagorická myšlenka,  že se Panov v průběhu měsíce dočká dvou modrých stuh v zemích, kde se velmi dobře domluví. „V Německu dělá ve stájích dost lidí z Česka i Slovenska, takže se česky nějak domluvím, člověk vždycky něco pochytí,“ vysvětluje nečekaně slušnou češtinou jezdec, jehož jméno dnes obohatilo listiny vítězů historie Českého derby.