Wroblewski: Meranské dilema a klasik na překážkách

Vítězství Santa Cerra v meranské grupové společnosti pro trenéra Grega Wroblewského  byl dobrou, ale i špatnou zprávou.  Proč, to vysvětluje v následujících řádcích rozhovoru, v němž rovněž prozradil, jak to bude s přípravou Top One na klasický St. Leger…

„Já mám velký sen o tom, abych v Meranu jednou vyhrál Gran Premio,“ konstatuje Greg Wroblewski. „A Santo Cerro vypadá jako kůň, s kterým by se něco takového mohlo povést, daří se mu v Itálii, vyhovuje mu dráha a má taky  velmi dobrou výkonnost. To ukázal i tentokrát,  jenže tentokrát jsem se taky přesvědčil, že do Gran Premia je složitá  cesta…“

Jak Wroblewski konstatuje, meranský mítink mu tentokrát ukázal, že rok 2018 pro jeho ambice na italské dráze možná nebude tím nejlepším. Proč?  „Je tady francouzský trenér Guillame Macaire, a já dnes vím, že ten chystá koně speciálně na letošní Gran Premio. To je samozřejmě veliký soupeř, a  po minulých letech chce letos v Itálii vážně uspět. No a pak je tu ještě jeden kůň, který se jmenuje Al Bustan. Ten samozřejmě uměl vyhrát na různých drahách včetně Strömsholmu, ale zdá se, že Merano mu vážně svědčí, předvádí tam vážně výborné výkony.  No a když vezmu tyhle dva soupeře, vychází, že letos v Gran Premiu bude moc silná konkurence. Navíc žokej Jan Faltejsek, který Santo Cerra teď většinou jezdil, je vázaný na Al Bustana.  Samozřejmě, na dobrého koně by se určitě našli jiní další špičkoví jezdci, ale pro mě je to všechno námět k úvahám,“ vypočítává Wroblewski, proč letošní Gran Premio nebere pro Santo Cerra jako jistotu.

„Na druhé straně vím, že rok čekat  může být v dostizích nesmírně dlouhá doba.  Rok v dostihovém životě může mnohé změnit, nikdy nevíte, co vás potká za týden, natož za tak dlouho.  Čeká nás teď dlouhé přemýšlení…“ dodává Wroblewski.

V tomto týdnu ale prozaicky chystá své svěřence do Lysé nad Labem a Světlé Hory. Právě tam  míří také dubnová vítězka z Wroclawi Džidžali, která od jarního triumfu výsledkově nepřesvědčila. „Ona  má trápení, problém s dýcháním. U každého startu to je otázka, jestli se jí povede dostih absolvovat tak,  jak bychom si představovali.  Tentokrát ji budeme sledovat a start ve Světlé Hoře může naznačit, jestli s ní budeme pokračovat. Větší naděje na těch dostizích si ale dělám s čtyřletým Father Paulo,“ naznačuje Wroblewski před dostihy ve Světlé Hoře. 

I v tomto týdnu přitom potvrdí, že jeho svěřenci se letos soustředí na překážky. Čestnou výjimkou mezi nimi dosud byl účastník derby Top One. „Ten bude dohlášený do St Leger. Derby  byl dostih, který mu vyloženě nesedl, on potřebuje klidný průběh, ne takovou divočinu, jakou zažil v derby. V St. Leger by si mohl ten výsledek vynahradit, ale v přípravě na ten dostih už taky bude skákat,“ líčí Wroblewski. „Je to kůň, s kterým od začátku počítám hlavně na překážky, na rovinách to jsou výsledky navíc,“ míní Grzegorz Witold Wroblewski.