Minařík: Diana je v Německu velmi ceněná

 

Triumf v düsseldorfské Preis der Diana včera pro českého rodáka Filipa Minaříka přinesl prozatím největší úspěch letošní sezóny. V sedle klisny  Well Timed  splnil očekávání a v roli  favoritů si společně zapsali jednu z největších událostí německé sezóny. Jak  ale zkušený žokej přiznává,  prožil si s letošním dostihem  těžké chvíle,  nakonec se ale s tlakem srovnal nejlepším možným způsobem.

 

„Diana v Düsseldorfu je dostih, který se v Německu  bere  hodně vážně, její dotace v posledních letech rostla a dnes je to tu vlastně druhý nejcennější dostih po derby,“ říká Filip Minařík. „Vyhrát ji, to je samozřejmě veliká radost. A pro mě navíc letos taky veliká úleva, šli jsme do ní s klisnou, která byla favoritkou a letos byla neporažená.  Všichni čekali, že vyhrajeme, takový tlak tady člověk často necítí.“

 

Well Timed nakonec na specifické dráze v Düsseldorfu načasoval tím nejlepším možným způsobem a užil si ovací dvacet tisíc přítomných diváků. „V dostizích klisen je takové vítězství o to důležitější,  že  pro ni dnes bude daleko lepší uplatnění v chovu.  Z pohledu jejích příštích výdělků je ten rozdíl mezi prvním i druhým místem podstatně větší,  než se může zdát na dráze,“ dodává Filip Minařík, jemuž se letos vede především ve větších dostizích.

 

„Sezóna se tímhle vítězstvím  zlomila k dobrému,“ myslí si. „Letos mi to tady v Německu  moc nevychází v různých handicapech a  na menších drahách, zase se ale docela vede v těch větších dostizích. Diana je jednou ze sedmi grup jedna v Německu, a když jsem ji teď vyhrál, mám tu v posledních  letech každý rok minimálně jedno takové vítězství,“ pochvaluje si Filip Minařík nejčerstvější novinku ve své sbírce úspěchů. „Pro barona von Ullmanna je to o to cennější úspěch, že dostih vyhrál se svou odchovankyní, a že mu zatím právě Diana mezi jeho výhrami chyběla,“ dodává na konto majitele vítězné klisny.

 

Baron Ullmann v posledních letech většinou prodával své úspěšné koně do jiných zemí, Minařík ale předpokládá, že tentokrát k podobnému obchodu nedojde. „Je to klisna, její první potomci můžou mít velikou cenu,  a to se může vyplatit líp, než když prodáte hřebce,“ myslí si Filip Minařík. „Samozřejmě to ale bude věc dalšího rozhodování.“  Stejně jako další starty klisny, o kterých trenér Carvalho mluvil v souvislosti s Francií.

 

„Klisny, které vyhrají oaks, tady v Německu nemají dál moc běhat,“ vysvětluje. „Taková  logická cesta jsou Prix Vermeille a pak případně Prix Opera. Tam mířily vítězky Diany i v minulých letech, ani jedna se tam ale moc neprosadila,“ doplňuje Filip Minařík