Váňa ml.: No Time To Lose umí zařadit "šestku"

V sedle obhájce vítězství Velké pardubické s Českou pojišťovnou pojede Josef Váňa mladší. Tato zpráva z pátečního dopoledne překvapila českou dostihovou obec, ani její hlavní aktéři si totiž jejím zněním nebyli jistí ještě krátce před jejím vyhlášením.   Včetně Jana Kratochvíla, který nepříjemnou novinku ještě vstřebával při tiskové konferenci, a Josefa Váni, který se  při posledních trénincích soustředil na svého předpokládaného partnera ve Velké, Theophila….

„Ještě posledni práci jsme jezdili tak, jak jsme si původně představovali rozdělení jezdců do Velké.  Já na Theophilovi, Kratochvíl to zkusil s No Time To Lose a  přijel i Jirka Kousek, aby si osahal svého koně.   Když se nakonec ukázalo, že na No Time To Lose jezdce nemáme, dohodli jsme se ve stáji, že ho nebudeme půjčovat cizímu jezdci, a pojedu ho já. Musím ovšem přiznat, že jsem si na něj letos s Theophilem docela věřil,“ líčí Váňa mladší.

Proč tedy nakonec skončil v sedle obhájce vítězství? „Oni všichni naši koně jsou hodně dobří a budou na Velkou nachystaní, ale No Time je speciální v tom, že on dokáže v závěru zařadit takovou tu svou šestku, rychlostní stupeň, který už po šesti kilometrech jiní koně nemají. Ukázal to loni ve Velké, ale  předvedl to i v jiných dostizích, prostě v sobě má něco, co spoustě dalších koní chybí.“ Možnost  zařadit No Timovu „šestku“ bude tedy letos mít Josef Váňa mladší, žokej, který už byl v Itálii i v Česku šampionem, ale napodobit slavného otce v roli vítěze Velké se mu zatím ještě v sedle nepovedlo…

Ambice, s kterými  No Time To Lose půjde na start Velké, musí  sahat hodně vysoko Váňa si ale uvědomuje sílu konkurence. Včetně té z vlastních stájí, které mají letos ve hře čtyřnásobné zastoupení, a i bez Jana Kratochvíla  soustředily velmi zajímavou společnosti i v sedlech. „Mně osobně hodně těší, že se povedlo na Zarifa domluvil Raffaele Romana. On je opravdový italský král na krosy,  a když bylo jasné, že Pepa Bartoš nebude pro Zarifa letos volný, napadl nás po dohodě s majitelem právě on. Moc nás potěšilo, že se okamžitě rozhodl nabídku přijmout a do Velké pardubické se vrátit. Říkal, že na našeho koně  určitě přijede rád, i z Itálie ví, že  dostane dobře nachystaného koně, s kterým bude mít šanci uspět.  Zarif s ním bude určitě patřit ke koním, na které si bude třeba dát pozor,“ je přesvědčen úřadující italský jezdecký šampion Josef Váňa mladší.

I při vší úctě k Zarifovi, ale i Theophilovi a Ange Guardianovi, ale bude právě Váňa v sedle největšího favorita, který za neúčasti cizinců v největším českém dostihu může opět zabodovat.  „Nachystaní jsou naši koně všichni slušně, teď to musí ještě prodat,“ míní žokej, který na pardubické dráze vyhrál naposled v říjnu loňského roku, nyní má ale šanci tuto bilanci změnit. A  nejen ve Velké:  V Ceně Labe povede Power Zara mj. i proti trojici francouzských hostů, šanci ale cítí i tady. „Myslím, že v Ceně Vltavy i Labe máme kvalitní koně, šance tam určitě je,“ říká na adresu ambicí nejúspěšnějších českých překážkových stájí posledních let