Olehla: S černým koněm do Velké

Stretton, kterého chystá do Velké pardubické trenér Čestmír Olehla, patří  mezi  většinu účastníků letošního ročníku, kteří mohou mile překvapit, ale neřadí se do  enklávy těch, kdo by podle bookmakerů měli bezprostředně atakovat první příčku. A to přesto, že v sedle bude mít reprezentant stáje Nýznerov Brita Thomase Garnera.

„Na facebooku se píše, že jsme černým koněm dostihu. A já bych řekl, že to tak nějak bude,“ soudí Čestmír Olehla.  „Určitě to je kvalitní kůň, a když budeme mít v dostihu to potřebné štěstí, mohlo by to vyjít do pátého místa, plánuje trenér, který má s úspěchy ve Velké pardubické své zkušenosti.  I proto má před letošním ročníkem také svou trochu obav.

„Ty pramení z velkého počtu startujících,  někteří z nich podle mého na start Velké úplně nepatří. Doufám, že se dostih obejde bez zbytečných karambolů. Určitě si nikdo nechce připomínat ty doby, kdy ve Velké kličkoval ruský kůň ještě před Taxisem. Snad se letos Velká obejde bez zbytečných kolizí a nebezpečně pobíhajících koní,“ přeje si Čestmír Olehla, který v neděli čeká dostih v poctivém tempu.  „Doufám, že se pole roztáhne, bylo by dobré, kdyby Jarda Myška nebo někdo jiný začal rychleji, při pomalém dostihu může  dojít k nepříjemnostem.“

Britského hosta do sedla Olehla angažoval poté, co nevyšla spolupráci v rámci našeho regionu. „Měli jsme nějakou domluvu, ale nakonec nevyšla, protože dostal přednost jiný kůň. Garner je ale určitě hodně kvalitní jezdec, jsem přesvědčený, že dostih zvládne bez problémů, musíme jen věřit, že při nás bude stát štěstí a vyhnou se nám problémy…“

Kde vidí Čestmír Olehla pro dostih největší favority, to asi nikoho nepřekvapí. „No Time To Lose je favoritem, je možná otázkou, jak se s Josefem Váňou mladším vyrovnají s tlakem, který ta pozice přináší. Určitě je třeba počítat i s Ange Guardianem, jen je otázkou, jestli už na něho nebylo startů v letošním roce až moc. Ale Jiří Kousek odvádí letos výborné výkony a určitě je třeba s ním počítat. Zarif má taky svou kvalitu, ale je pro mě otázka,  jak to s ním zvládne jezdec, Raffa přece jenom není Bartoš.   A z ostatních tu je samozřejmě Hegnus, jestli jim s Markem Stromským vyjde dostih, počítat se s ním musí,“ říká Čestmír Olehla na konto nedělních soupeřů svého svěřence.