Pardubice: Tzigane du Berlais a pátý triumf pro Jana Faltejska

Sluncem zalité pardubické závodiště v neděli odpoledne hostilo dostihový den, kterým vyvrcholila letošní překážková sezóna - dostihový den jehož vrcholem byl 128. ročník Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Letošní ročník Velké nabídl dramatickou podívanou - početné davy diváků přivedl do varu drtivý závěr sedmiletého Tzigane du Berlais, v jehož sedle se z pátého triumfu ve Velké radoval žokej Jan Faltejsek. Reprezentant stáje prezidenta Jockey Clubu ČR Dr. Charváta, kterého ve Dvorcích na Brutálsku připravuje trenér Pavel Tůma, díky nejsilnější koncovce zvítězil jistě o tři délky před Hegnusem (ž. Stromský), jenž o hlavu předčil Strettona (ž. Garner), čtvrtý odstupem dvou a půl délky finišoval Zarif (ž. Romano) a pětici nejlepších se ztrátou o čtvrtinu délky menší uzavřel obhájce loňského vítězství No Time to Loose (ž. Váňa ml.) Po stáj Dr. Charváta je to druhé vítězství v historii Velké pardubické, které přišlo dvanáct let po premiérovém triumfu s Decent Fellowem, trenér Pavel Tůma okusil pocit vítězství v nejznámějším tuzemském dostihu poprvé.

 

Na startu letošního ročníku Velké pardubické s Českou pojišťovnou (stch cc L, 6+, 6 900 metrů, 5 000 000 Kč) se po dopředu avizovaném škrtu Theophila a naopak kvůli zranění z boxu na poslední chvíli staženému Sztormovi sešlo dvacet koní. Odstartovat se podařilo hned na první pokus a na čele se podle očekávání objevil Bridgeur (ž. Myška), kterému asistoval jeden z dvojice nejstarších účastníků dostihu třináctiletý Universe of Gracie (Sloup). První tři překážky celé pole absolvovalo bez chyb, následovala nejslavnější překážka kurzu Velké pardubické Taxisův příkop, který tentokrát vystavil stopku oběma vyslancům trenéra Antonína Nováka v dostihu Ter Millovi (Odložil) i Templářovi (ž. de Gilles), veteránovi Universe of Gracie a také jednomu z širšího okruhu favoritů, loňskému vítězi Ceny Labe Vicodymu (ž. Bartoš), který vzhledem k charakteru zranění musel být následně uspán.

 

 

 

Na Irské lavici dostih skončil pro jediného zahraničního účastníka slovenského Vajgarose (ž. Aspell), na následujícím Popkovickém skoku svého jezdce ztratila loni třetí Delight my Fire (ž. Lovén) a skočit ho odmítl druhý z třináctiletých veteránů Kasim (ž. Liška). V dostihu tak pokračovalo třináct koní, tempo na čele stále udával Bridgeur, kterého sledovali především Hegnus (ž. Stromský), Nikas (ž. Glassonbury) a Stretton (ž. Garner). Z hlavního pole začala postupně odpadat trojice outsiderů Mileryt (Kubík), Artistmontot (Velek) a Pareto (S. Ferhanov), první dva byli nakonec zadrženi, Pareto se nakonec do cíle dostal. Bridgeur ještě zavedl pole na travnatý ovál těsně sledovaný Zarifem (ž. Romano) a Strettonem, ve vrcholu závěrečného oblouku po absolvování předposledního skoku však již přišel nástup Ange Guardiana (ž. Kousek), který zachytil Stretton a spolu přivedli startovní pole do cílové roviny. Drama až do konce – po absolvování posledního skoku se na čele vyrovnala pětice koní, od bariéry Zarif, Hegnus, Stretton, Ange Guardian a Tzigane du Berlais. Nejsilnější koncovku vnějškem dráhy předvedl Tzigane du Berlais, který zvítězil o tři délky před Hegnusem, jenž v souboji o druhé místo těsně o krk porazil Strettona, dvě a půl délky v cíli na čtvrtém místě ztrácel po bariéře jdoucí Zarif, který byl překvapivě nejlepším z tria Váňovců, neboť No Time to Lose svou pověstnou koncovkou na trávě tentokrát nestihl více než dvě a čtvrt délky vzdálené páté místo, další čtyři délky ztrácel Ange Guardian a poslední dotaci se ztrátou třinácti délek získal lídr většiny dostihu Bridgeur. Dostih s velkými odstupy dokončili ještě Vandual (ž. Matuský), Nikas, Pareto a jako poslední vítěz z roku 2015 Ribelino (ž. Best).

 

 

 

Nejvýznamnějším dostihem rámcového programu při Velké pardubické je Cena Labe tentokrát s přídomkem Cena společnosti VCES a. s. (stch cc L, 6+, 5 200 metrů, 700 000 Kč), ve které se překvapivě prosadil cíleně na tento dostih připravovaný svěřenec Stanislava Popelky Mahony v sedle s žokejem Markem Stromským, když v závěru o jeden a půl délky porazil favorizovaného francouzského Unbrin de l’Isle (ž. de Gilles), zatímco třetí s délkovým odstupem finišoval Player (ž. Novák).

 

 

 

V rámci doprovodného programu se v Pardubicích dařilo tréninkové centrále manželů Myškových, jejíž vyslanci stylem start cíl zvítězili ve dvou dostizích, nejprve v tuzemsku debutující Apple’s Kamikaze (ž. Myška) jistě o dvě a půl délky před New Finchem (Složil ml.) ovládl Cenu Jana Kašpara (stch cc II. kat., 5 l., 4 400 metrů, 120 000 Kč) a zhruba o hodinu a půl později na něj navázal Evžen (ž. Myška), když v Ceně ČASCH (stch cc NL, 4 l., 4 200 metrů, 200 000 Kč) suverénně triumfoval s náskokem devíti délek před Father Paulem (ž. Lovén).

 

 

 

Dvakrát se v rámci nedělního odpoledne prosadili i svěřenci trenéra Čestmíra Olehly v sedle s Lukášem Matuským – nejprve Poinsettia o čtyři délky před Apas Rockou (ž. Novák) ovládla klisnám vyhrazenou Cenu Laty Bradisové (stch cc NL, 4+ kl., 4 200 metrů, 200 000 Kč) a záhy jí napodobila IzynkaCeně Vltavy (stch cc NL., 5+, 4 500 metrů, 400 000 Kč), když triumfovala s náskokem devíti délek před Marcem Aureliem (ž. Bartoš).

 

 

 

Double v neděli získali i trenér Stanislav Popelka a žokej Jan Faltejsek – k triumfům z Velké v případě Faltejska a Ceny Labe u trenéra Popelky přidali jeden společný a to v trojkovém handicapu Cena společnosti Nutrin (stch cc III. kat., 5+, 4 700 metrů, 90 000 Kč) zásluhou Lombarginiho, který lehce o sedm délek porazil Stigrise (ž. Stromský). Posledním dosud nezmíněným nedělním dostihem byl nejkratší, který velké bezprostředně předcházel - Poplerův memoriál (stch cc NL, 5+, 3 300 metrů, 300 000 Kč) v němž největšího vítězství své dosavadní kariéry dosáhl jezdec Sertaš Ferhanov, když lehce zvítězil se svěřencem Radima Bodláka Tiara Manem, který o sedm délek porazil druhého Medica (Složil ml.).

 

 

 

Foto: Jana Syručková