Tůma: Tzigane vykročí za obhajobou podobně jako loni

První kvalifikací v sobotu odstartují přípravy pro letošní ročník Velké pardubické. Velká cena města Pardubic na startu tradičně mívá zajímavou konkurenci, a i když letošní ročník dostihu působí při pohledu na startovní listinu dietněji než  některé minulé edice,  některá velká jména si cestu na start najdou. Včetně minulých vítězů Velké Ribelina a Tzigane du Berlais, byť ten, jako obhájce vítězství, pro start v letošní Velké ani kvalifikační podmínky plnit nemusí.

„To ano, ale nemáme ho přece od toho, aby nám stál ve stáji,“ uvědomuje si pozici obhájce vítězství ve Velké trenér Pavel Tůma.  „Rozhodli jsme se jít stejnou cestou jako loni, to taky nastoupil do první kvalifikace.“ A nedokončil ji, sluší se dodat, nevyhovovala mu totiž tvrdá půda. V letošním kvalifikačním dostihu by ale velké tvrdo hrozit nemělo, a Tzigane  by tak teoreticky v dostihu měl být spokojenější…

„Samozřejmě  všichni víme, že to nejdůležitější pro něj přijde až na podzim, ale nastupuje poprvé na start jako vítěz Velké a vítěz Velké by určitě neměl udělat ostudu.  I když je ale  stanoveno, že  všichni účastníci mají podle řádů bojovat o vítězství,  já osobně budu nejradši, když se po dobrém dostihu vrátí zdravý domů- Ten start, v kterém chceme vyhrát, ho čeká až na podzim a  máme do něj ještě dost času,“  uvědomuje si trenér Pavel Tůma.

Jeho svěřenec po svém životním úspěchu prožil zimu bez větších problémů a na sezónu se podle trenéra nachystaný srovnatelně s loňským rokem. „Všechno je v pořádku, není na něm proti loňsku nic zvláštního.  I na letošní sezónu se s ním určitě můžeme těšit,“ je přesvědčený trenér, jenž loni v kooperaci s žokejem Faltejskem vyhrál pro stáj Dr. Charvát   nejbohatší tuzemský dostih.  Jak Faltejsek bude v sedle jeho svěřence i tentokrát… „A on už mě za ta leta celkem zná, takže není potřeba speciálně zdůrazňovat, co pro nás vude v tom dostihu nejdůležitější,“ míní Pavel Tůma před prvním letošním startem svého mometálně neslavnějšího dostihového svěřence.