Kabelková: Talent je flegmatik i před Velkou

 

V září svěřenec  Hany Kabelkové Talent zaskočil všechny, když se mu podařilo po více než roční pauze vyhrát pardubickou kvalifikaci a rázem se tak zařadit mezi koně, s kterými je nutno v našem nejbohatším dostihu počítat.  Talent navíc bude mít v sedle mezinárodně nejproslulejšího žokeje ze všech zúčastněných: Leighton Aspell (foto) má totiž v letošní Velké pardubické opět šanci stát se prvním jezdcem v moderní historii, kterému by se povedlo vyhrát liverpoolskou Velkou národní i pardubický dostihový klenot.

 

„Proč jsme zvolili právě Leightona Aspella?“ říká Talentova trenérka Hana Kabelková. „Napřed jsme si ověřili, že z našich jezdců .není volný nikdo z těch, o které bychom měli zájem, a pak jsme si vytipovali tři zahraniční jezdce. Dva Francouze, z těch ale jeden rovnou řekl, že jezdí ve stejném termínu na velkém mítinku v Auteuil, a druhý nám nedokázal říct ani tak, ani tak, potřeboval na rozhodnutí čas,. Když jsme se spojili s Leightonem Aspellem, říkal hned, že ho Velká pardubická zajímá a čas že mít bude, takže jsme se rychle dohodli.“

 

Hlavním kritériem, podle kterého volili žokeje, byly zkušenosti z minulých startů v Pardubicích. Ty Aspell sbíral především v loňském roce, kdy se  na naší ústřední překážkové dráze objevil při srpnovém mítinku a poté i při Velké. Z dosavadních dvanácti startů v Pardubicích prozatím ani jednou nevyhrál, má ale na kontě několik umístění. Velké pardubické se zúčastnil jednou a v sedle slovenského outsidera Vajgarose ji loni nedokončil.  Třiačtyřicetiletý irský rodák je  vítězem Velké národní z let 2014 a 2015.

 

„Do Pardubic by měl přijet v sobotu a ještě si chce prohlédnout dráhy, společně si ale kurz projdeme v neděli ráno,“ doplňuje Hana Kabelková na adresu proslulého jezdce, jehož přistup může nepochybně realizační tým těšit.  Rozhodujícím faktorem ale v dostizích není jezdec, ale kůň, a s tím je trenérka aktuálně spokojená. „Specifický tréninkový plán, který jsme zkoušeli před kvalifikací, jsme nechali i pro Velkou. V září to moc dobře zafungovalo, takže jsme neměli potřebu nic zásadního měnit. A Talent je veliký flegmatik,  snad ještě větší, než býval Trezor, takže v práci s ním jsme bez problémů,“ říká trenérka k Talentově přípravě.

 

Po zkušenosti z minulých Velkých nemá Talentův realizační tým velká očekávání a přeje si především hladký průběh. „Jsem moc ráda, že do Velké jdeme tentokrát s vlastním koněm,  cítím se před docela dostihem klidně,  u minulých velkých už to byly týden před startem nervy. Protože jsme na tomto pardubickém mítinku v poslední době měli  dost smůly, přejeme se pro Pardubice hlavně klidné dostihy.“

 

Samotnému Talentovi by v průběhu nejvíce vyhovovalo „zaparkovat“ se v poli koní a strávit většinu dostihu v klidu. „V kvalifikaci to bylo trochu divočejší, než bychom si přáli, Velkou bychom vodili neradi, to Talentovi nesvědčí. Věřím, že se na startu najde někdo, kdo se toho ujme, třeba Jaroslav Myška má v Pardubicích výborný odhad tempa a zepředu to umí,“ uvažuje Hana Kabelková nad taktikou  pro nedělní mítink.