Faltejsek: Vyhrát Velkou chceme všichni...

 

SStartovat do Velké pardubické v roli favorita, to není pro žokeje Jana Faltejska žádná novinka.  S Tziganem du Berlais bude sice v neděli  nastupovat v této roli poprvé, v minulosti si ale užil „světel ramp“  už v sedle Orphee des Blins při jejím druhém a třetím vítězství a prokázal tedy, že mu tato pozice nedělá problém.  Jak vidí pětinásobný vítěz letošní ročník a  svou pozici favorita?

 

Pro nás nehraje roli, jestli jsme favorité nebo ne. Vyhrát ten dostih chceme všichni, a může se to povést jenom jednomu. My se samozřejmě budeme snažit, aby se to povedlo nám.“

 

Tzigane du Berlais v poslední kvalifikaci nepředvedl nejlepší výkon, věříte, že na tom bude v neděli jinak?

 

Je to specifický kůň, který může měsíc od posledního startu vypadat úplně jinak. Věřím, že tentokrát se předvede tak, jak si přejeme, a  bude to od něj jiné než v září.  Už v minulosti ukázal, že ho dostih někdo prostě nebaví."

Nědělní podmínky a zřejmě měkčí dráha než loni pro něj problém neznamená?

"Myslím, že nebude až tak měkko, aby to mělo znamenat problém"

 

Máte ve startovním poli někoho, na koho si letos dáte speciální pozor?

 

„Nemyslím, počítat musíme se všemi soupeři, do dostihu jde řada kvalitních koní. Bude to zřejmě  hodně otevřené."

 

Na startu bude letos jedenáct zahraničních jezdců. Nemáte z jejich množství na startu obavy?

 

„Proč bych měl mít obavy? Jsou to kvalitní jezdci, a když já jezdím v zahraničí, určitě bych nečekal, že se mě tam někdo bojí.“

 

Mezi startujícími nechybí ani plánovaný nástupce Orphee des Blins, Beau Rochelais. Dlouhodobě jste v minulosti působil ve Francii, máte nějaké reference o Alexandru Orainovi, který ho povede?

 

„Je to solidní mladý jezdec, který určitě má svou kvalitu a umí si poradit, i když se ještě musí učit.“