Velkou pardubickou vyhrál Theophilos

Vítězem Velké pardubické se Slavia pojišťovnou je Theophilos. Svěřenec Josefa Váni vedený Josefem Bartošem předvedl v cílové rovině strhující souboj se Strettonem a outsiderem Chicname du Cote,   a v cíli slavil triumf v největším českém dostihu. Pro  Josefa Bartoše jde o třetí zásah do černého ve Velké pardubické, a zároveň se stal prvním jezdcem, který Velkou vyhrát dva týdny poté, co slavil triumf v meranském Gran Premiu.  

Příběh 129. Velké pardubické se dnes odehrál na měkké dráze dramaticky. Jednadvacet účastníků zazlobilo už na startu, pak přišel poněkud chaotický nájezd na Taxis a – konec nadějí pro  největšího favorita Tzigana du Berlais, ale také pro  Beau Rochelaise i Ribelina.  V dalším průběhu se přece jenom do čela prosadil očekávaný vodič Bridgeur a držel svou pozici až do pádu na Havlově skoku. Pozdější vítěz se rozjížděl ze zadních pozic,  na trávě do cílové roviny točil v nejlepší pozici,  pak ale musel odolat náporu  Strettona, jenž si proti loňsku ještě polepšil, a také  překvapení jménem Chicname de Cotte. Francouzský import v péči Pavla Vítka se vypjal k výbornému výkonu, v cílové rovině ale ani on pod Jordanem Duchenem, ani Stretton  vedený Thomasem Garnerem nakonec neměli nárok.


„A to je zásluha Pepči Bartoše. Ukázalo se, že jeho zkušenosti z rovin se hodí i tady, když se jede finiš,“ chválil žokeje trenér Josef Váňa, který měl tři koně mezi prvními pěti – čtvrté a páté místo si rozebrali Mazhilis a Ange Guardian. „Zahraniční kluci, co seděli na dalších koních, jsou určitě hodně dobří, i když nejsou doma úplná špička,  a vyhrát nad nimi, to potřebovalo právě takový výkon, jaký jsme na Theophilovi viděli.“

 

Zatímco trenér za vítězství velebil žokeje, Josef Bartoš byl toho názoru, že hlavním strůjcem úspěchu byl kůň. „Jsem mu strašně vděčný, že v sobě vydoloval ještě ten kousíček síly, aby soupeře porazil,“ hlásil Bartoš. „On je to kůň, se kterým se člověk nadře, a já jsem toho minule měl dost, i když jsem na něm byl pouze při tréninku. Ale tady se ukázalo, jak se všechna ta práce vyplatila, určitě bylo dobře, že jsme to všechno podnikli.  Rok poté, co jsem skončil na Taxisu a kolem se ozývala hlasitá kritika, je to skvělý pocit,“ ujišťoval vítězný žokej.