Slovenský host vládl Praze, v Bratislavě zatím otazníky

Dostihové Slovensko tento týden slavilo. Napřed se objevil na dohled start slovenské sezóny na dráze v Bratislavě, poté se v pražské Chuchli slavilo slovenské vítězství při Memoriálu Jaroslava Maška. Chilli Chocolate rozhodně při své české premiéře nepatřil do okruhu  největších favoritů, se svým úkolem se ale popral velmi sympaticky a český šampion žokej Adam Florian v jeho sedle slavil první úspěch letošní sezóny.

Stáj Mostry Senica,   za kterou stojí rodina Morávkových (majitel Jozef Morávek a trenérka Jaroslava Morávková)  patří na Slovensku  k tradičním pojmům. Na českých drahách se ale její barvy objevují výjimečně a skutečnost, že loni výrazně polepšený Chilli Chocolate letos do Česka cestu našel signalizuje, že ani tradiční slovenští patrioti doma velkou jistotu necítí.

„Dohodl se start sezóny, první tři dostihové dny, ale situace je hodně nejistá,“ připustil v Praze Jozef Morávek. „Jak bude sezóna vypadat dále, to nevíme,  ale je dost možné, že Chilli Chocolate  do České republiky nepřijel letos naposled.  Už nyní určitě uvažujeme o tom, že bychom s ním zkusili v Praze mílovou trať.“

Adam Florian,  který si vítězství samozřejmě náramně pochvaloval, v sedlu svěřence Jaroslavy Morávkové předvedl v cílové rovině  zajímavý a úspěšný  manévr. „Ten dostih se odvíjel podle mých představ, ale v cílové rovině jsme tam najednou byli tak nějak zavření a já se rozhodl ho vzít po bariéře, byla to jediná možnost, i když to tam bylo celkem rozbité. Zareagoval skvěle a včas, bylo vidět, že je tam kvalita,“ liboval si Adam Florian.

Právě kvalita pomohla reprezentantu stáje Mostry Senica k asi největšími mezinárodnímu úspěchu jejích barev. „Je to pravda, vítězství v první kategorii v Česku je něco, co jsme dosud nezažili, a je to moc dobrý pocit, porazil tady  hodně kvalitní soupeře,“ dodal Jozef Morávek,  kterého v tu chvíli ani nemusela mrzet dlouhá cesta  zpátky domů.  

Na ni se v Praze netěšila ani zkušená trenérka Zuzana Kubovičová. „Do Prahy to prostě je daleko, a když jsme minulý týden jeli do Karlových Varů, bylo to už vážně hodně dlouhé. Ale jinou možnost  jsme neměli, naši  majitelé chtějí s koňmi běhat, a zatím nás s koňmi nepustili ani do Maďarska,“ vysvětlovala Kubovičová, proč se Česko stalo častou cestovní destinací slovenských koní. „Nyní máme u nás vypsané tři dostihové dny, další se bude řešit na závodisku i s ministerstvem.  Protože jsou vypsány i  předzkoušky klasických dostihů, věřím, že se povede v Bratislavě uspořádat i klasiky, jistotu ale zatím nemáme…“

Jistotou prvních slovenských dostihů letošního roku jsou ale velmi nízké dotace, propozice jsou vypsány i na dostihy o tisíc eur, což je ve vztahu k provozním nákladům dostihových koní skutečně velmi málo. Situace na Slovensku je momentálně velmi složitá a to nejenom v důsledku pandemie.  O to, aby se tamní provoz  do normálu, stojí přitom nejenom Slováci, ale i čeští trenéři. „Jezdit do Bratislavy na dostihy o tisíc eur nedává smysl, to pak nezaplatíte ani náklady na cestu,“  uvědomuje si matador slovenských startů František Holčák a jeho slova  podtrhují přání mnoha účastníků provozu na obou stranách česko-slovenské hranice. I když slovenští koně mají kvalitu na to aby vyhrávali české dostihy, smysluplná dostihová sezóna na Slovensku je přáním v obou zemích…