Vzpomínka na Miroslava Šustu

Odchod Miroslava Šusty (+85), který zemřel v pondělí 10. prosince, někdejšího univerzálního, i když především rovinového jezdce, a později úspěšného trenéra, je po smrti Karla Havelky a Jiřího Chaloupky staršího další velkou ztrátou, která postihla náš dostihový sport v pomalu končícím letošním roce.


V roce 1960 vyhrál Miroslav Šusta Československé derby poprvé jako jezdec, a to v sedle Cejlona. Červen 1971 přinesl Miroslavu Šustovi největší životní triumf. Padesáté první Československé derby, vyhrál totiž nejen jako jezdec, ale i jako trenér. V Chuchli se tenkrát sešla skvělá návštěva, deset tisíc diváků. V dostihu startovalo rekordních 19 koní, z toho tři vedli výborní maďarští žokejové. K největším favoritům patřili Hviezdar, tehdy nesmírně populární Century (klisna, která muselo být po nástupu komunistického normalizačního režimu změněno jméno z původního Cenzura) a v Maďarsku trénovaný hřebec Nemere. Na těžké půdě si nakonec Hviezdar (syn slavného Lyona), jenž se stále držel v popředí, výborně jetý zkušeným, tehdy téměř 44letým Šustou, udržel vedoucí pozici, na které byl už od poloviny závěrečného oblouku.
Miroslav Šusta zahájil svou později tak úspěšnou trenérskou práci právě v tomto roce. Hned první derbyový start v roli jezdce i trenéra tak proměnil ve vítězství dvojnásobné. Dalšího úspěchu v nejvýznamnějším klasickém dostihu se dočkal o šest let později. Tehdy, krátce před svou životní padesátkou, už „jen“ jako trenér Hviezdarova syna Bohatiera, který tenkrát s Maďarem Jozsefem Vasem v sedle vypálil rybník favorizovanému soupeři Kentovi.
Do listin vítězů derby se Miroslav Šusta, který v roce 1951 startoval i ve Velké pardubické, už později nezapsal. Získal však cenná jezdecká prvenství např. v St. Leger 1969 s Caravellou, v Ceně prezidenta 1971 (tehdy Ceně znárodnění) s Rossoš, ve Svatováclavské ceně 1948 s Olinem a 1962 s Dorianem, Velké květnové ceně 1959 s Korbelem, Velké červnové ceně 1970 a 1971 s Calypsem, resp. Hviezdarem, Zlatém poháru 1971 s Kolibříkem, i trenérská – mj. v St. Leger, Gerschově memoriálu, Memoriálu R. Deyla, Velké červnové ceně, Zlatém poháru, Ceně prezidenta republiky. Jako jezdci se mu dařilo i na mezinárodních mítincích.
Po Miroslavu Šustovi, který i v pokročilém věku předával své zkušenosti mladým adeptům dostihového sportu na jezdeckém učilišti, skromném, vzácném člověku bude dlouho smutno. Jak na samotném chuchelském závodišti, tak v celé obci Velká Chuchle, ve které žil a se kterou spojil vlastně celý svůj život.


Petr Feldstein