Sobotní Merano podle českých not

Dostihové Merano se v prvním dni největšího letošního mítinku proměnilo ve velký festival českých úspěchů. Slavnostní mítink, který zítra vyvrcholí Gran Premiem, přinesl v prvním dni hned čtyři české úspěchy.

Hned na úvod programu si vítězný návrat do Merana v pravý čas užil žokej Josef bartoš. S Gangsterem des Coddes vyhrál pro trenéra Josefa Váňu mladšího a majitele Josefa Aichnera Premio  Siebenfoercher na proutěnkách  na 3300 metrů o 15000 eur, když dominovali společně s převahou 11 délek.

Následnou Steeple Chase d´Italia o 40 tisíc eur vyhrál v souladu se svým jméněm čtyřletý fenomén stáje Dr. Charvát First Of All. Svěřenec Pavla Tůmy pod Janem Faltejskem tentokrát dominoval s třemi a půl délkami k dobru před Laldannem s Janem Kratochvílem, třetí místo navíc bral Gosphore s Markem Stromským.  Francouzský Galant du Chenet tento dostih nedokončil a tak české stáje braly jednoznačný triumf. Pro First Of All  šlo v devátém startu o osmé životní vítězství.

Šestikilometrová cross country Premio delle Nazioni potvrdila  v pozici krále této disciplíny v Meran Broughtona, svěřenec Josefa Váni mladšího pod Josefem Bartošem  nadělil pět délek spolufavoritovi Vino Royale, čtvrtý byl Broughtonův „věčný stín“ Power Zar a  pátý dokončil test o 40 tisíc eur All About Cossio. Broughton vyhrál v Meranu počtvrté za sebou a celkem v kariéře dobyl 11. Vítězství.

Největší dostih odpoledne, Gran Corsa Siepi na 4000 metrů o 60 tisíc eur,   měl favorita ve francouzském Candalexovi, ale svěřenec Guillama Macairanakonec skončil až čtvrtý. Triumf veze z Merana Sruke, reprezentant stáje K+K Metal a trenéra Radka Holčáka. Pod vedením Lukáše Matuského udolal a dvě a čtvrt délky Beau Saonois, jehož pro Josefa Váňu mladšího vedl Ital Paolini.  Šestiletý Stuke vyhrál letos v Meranu už potřetí a dnešním triumfem překonal hranici tří milionů vydělaných na dotacích.