Merano

Gran Premio v Meranu opět pro L´Estrana s Bartošem

Čistý vítězný hattrick v největším italském překážkovém dostihu slaví trenér Josef Váňa mladší, žokej Josef Bartoš a stáj Scuderia Aichner zásluhou L´Estrana.  Tomu se podařilo v 82. ročníku Gran Premia opět udolat všechny soupeře, z nichž byl letos nejhouževnatější francouzský Embrun d Oudairies s žokejem Paolinim, Northerly Wind  pod Janem Faltejskem dokončil pětikilometrový test o 250 000 eur na třetím místě.

Gran Premio v Meranu opět pro Váňu a Bartoše! (Video)

Gran Premio v Meranu po roce opět ovládli žokej Josef Bartoš,  trenér Josef Váňa mladší a L´Estran, reprezentant stáje  Josefa Aichnera. Dnešní  81. Ročník pětikilometrového italského překážkového vrcholu  vyšel nejlépe obhájci triumfu, který nadělil čtyři a půl délky Northerly Windovi pod Janem Faltejskem, až třetí místo patří lepší z francouzských zástupců Soldier´s Queen. Další dvě místa pro české barvy jistili ještě čtvrtý Al Bustan a pátý Zanini a až šestý dokončil francouzský favorit Le Costeaud.  Další dva svěřenci Josefa Váni mladšího Il Superstite a Martinstar dostih nedokončili, to ale nemuselo vítězný tým výrazně mrzet.

Jinak dnešní odpoledne v Meranu nebylo tak výhradně české jako to včerejší, úvodní amatérský test cross country vyhrál Bruch Royal pod domácím  Carassim del Villarem, Jan Faltejsem vyhrál zase Gran Criterium d´Autunno pro tříleté s domácím Lemhi Pass, jiná česká vítězství se ale nekonala.

Bartoš: Užil jsem si Gran Premio ale přetočil jsem na Velkou

Žokej Josef Bartoš má na svém kontě dlouhou řadu triumfů, ten z Gran Premia Merano mezi nimi ale zatím poněkud překvapivě chyběl. Od minulé neděle je ovšem dlouhé čekání u konce – na závodišti pod Alpami se mu tentokrát zadařilo a mohl si naplno užít vytoužené vítězství v  největším italském překážkovém dostihu.

Bartoš a Váňa ml. získali Gran Premio!

Skvělého úspěchu dosáhli trenér Josef Váňa mladší a  žokej Josef Bartoš.  S šestiletým valachem stáje Scuderia Aichner,  L´Estranem vyhráli dnešní 80. Ročník Gran Premia v Meranu. Největší italský překážkový dostih měl přitom letos na startu mimořádně silnou francouzskou konkurenci v čele s obhájcem loňského vítězství Le Costaud,  v cíli ale nakonec získaly úspěch české barvy.

Pět kilometrů dlouhý dostih s dotací 250 000 eur na meranské dráze nakonec dokončil po boji  na druhém místě se ztrátou jedné délky papírově nejslabší z Francouzů Amour Du Puy Noir, třetí skončil další z Francouzů Viking Du Balme a za ním se seřadili další čeští koně Notti Magiche (Faltejsek) a předloňský vítěz Al Bustan (Glassonbury). Šestý dokončil Bugsuie Malone a sedmý Il Superstite, do cíle se nedostali mj. Duszigrosz a favorit Le Costaud.

Odpoledne v Meranu začalo pro tým Váňa – Bartoš triumfem v gr. 2 dostihu na proutěných překážkách o 45000 eur, Laldann jistě porazil Chaparral Prince a francouzský favorit My Way se musel spokojit se čtvrtým místem. Pak se na rovinách ke třetímu a druhému místu prosadili svěřenci Ludvíka Harise Hidden Flame a Bonys,  a proutěné překážky pro tříleté (o 66000 eur)  pro změnu opanoval Night Moon trenéra Pavla Tůmy pod Janem Faltejskem pro stáj Dr. Charvát, třetí dokončil Lord Dragon s Bartošem.

Meranský vrchol soboty pro Flower of Love

První den velkého mítinku v Meranu si české barvy zapsaly jen jedno vítězství, zato se ale zadařilo v největším dostihu odpoledne.  Gran Corsa Siepi o 60 tisíc eur se stala kořistí Flower of Love trenéra Radka Holčáka, v sedle ji vedl žokej Lukáš Matuský. Šestiletá klisna stáje Březová za sebou nechala na druhém místě Piton des Neiges a Janem Kratochvílem, čtvrté místo ukořistil  Champ de Batalle s Josefem Bartošem a až pátý dokončil francouzský favorit Candalex.  Z krosu v rámci Crystal Cupu si odvezl druhé místo Broughton (Faltejsek), třetí Pareto, a pátý dokončil hrdina Velké Wroclawské Reki.

Popelka: V Gran Premiu čeká nebývalá kvalita

 

Meranské Gran Premio kromě startu pěti „Váňovců“ bude na startu mít i další české účastníky. Tím prozatím nejznámějším bude Al Bustan, který v tomto dostihu před dvěma lety slavil prozatím poslední český triumf.  V letošním roce ale zopakování podobného úspěchu jeví jako hodně náročný úkol, což si uvědomuje i Al Bustanův trenér Stanislav Popelka.

Popelka: Merano? Měli jsme štěstí. A nejlepšího koně

Stanislav Popelka je po Čestmíru Olehlovi a Josefu Váňovi třetím českým trenérem, jehož svěřenec vybojoval nejvyšší pocty v meranském Gran premiu, dostihu,  který je považován za největší klasickou steeplechase Evropy mimo překážkové bašty v Británii, Irsku a Francii.  Včerejší triumf se urodil po vítězství nejenom nad vybranou společností italských, německých  a českých soupeřů, ale i  proti kvalitní sestavě francouzských soupeřů, a Al Bustan jeho zásluhou uzavřel hvězdnou sezónu, v jejímž rámci vyhrál velké dostihy na území tří zemí, Polska, Švédska a Itálie.  I tento ojedinělý mix umocňuje úspěch, kterého se reprezentantovi stáje Lokotrans povedlo dosáhnout.

Bartoš: Favorité pro Merano? Al Bustan, Baltiko Prince a Mazhilis

Josef Bartoš si už v minulosti z Itálie přivezl tituly tamního  překážkového  šampiona,  na vítězství v tamním největším překážkovém dostihu v podobě Gran Premia ale zatím marně čeká. A přesto, že v neděli nebude chybět mezi třináctkou účastníků, do letošního ročníku rozhodně nejde s velkými vítěznými ambicemi,  v nabité startovní listině nepatří jeho Atalan  mezi koně, kteří by podle papírových předpokladů měli míchat kartami.

Váňa ml.: Soupeři v Gran Premiu jsou nároční, uspět s nimi ale můžeme

Třináctka koní se v neděli postaví na start letošní edice meranského Gran Premia, největšího italského překážkového dostihu. Čtveřici svých svěřenců nakonec pošle na trať Josef Váňa,  další velkou českou nadějí bude Al Bustan pod  Janem Faltejskem,  hubená meranská léta z hlediska Gran Premia chtějí ale také ukončit Francouzi, kteří mají na startu hned čtyři zástupce.  K tomu všemu připočtěme další výpravu v Německu působícího trenéra Pavla Vovčenka a dostáváme zajímavou sestavu, na kterou se těší i průběžný leader italského jezdeckého šampionátu, Josef Váňa mladší. Ten si pro Gran Premio vybral Broughtona, jenž se v poslední meranské předzkoušce s obhájcem loňského triumfu Mazhilisem podělil o druhé místo za Al Bustanem

Stránky