Váňa: Jezdci pro Velkou? Snad budou ti naši v pořádku...

Žokej Josef Bartoš po meranských dostizích nyní čeká v plzeňské nemocnici na výsledky artroskopické operace, kterou by měl podstoupit zítra, a trenér Josef Váňa starší mezitím chystá své svěřence, s kterými by rád absolvoval příští týden nástrahy letošní Velké pardubické. Kdo ale bude na jeho svěřencích sedět, o tom po Meranu nemá jasno ani v nejmenším.

„Prozatím to bezu tak, že do Velké zbývá dost času. Důležité bude, jak na tom kluci budou o příštím víkendu, do té doby se může spousta věcí dát dohromady,“ míní Váňa, který dnes při tréninkové práci postrádal jak Bartoše, tak Jana Kratochvíla. Ani ten se totiž nevrátil z Merana  v pořádku, i když – na rozdíl od svého jezdeckého kolegy – nezamířil do nemocnice.

„Dnes se ale po Meranu vůbec necítil dobře a trénink prozatím vynechal. Já ale věřím, že se kluci dají dohromady, a snad i Pepča Bartoš bude příští týden o tolik lepší, že se do Velké nakonec bude moci postavit,“  říká Josef Váňa. 

Samozřejmě ale musí uvažovat i o méně příznivých variantách. „Určitě bych dal přednost tomu, aby koně jezdili naši kluci, koně i trať  znají a je to ta nejlepší varianta.  Kdyby to ale vyjít nemělo, budeme muset řešit i jiné možnosti.“  V minulých týdnech už Váňa spolupracoval například s Janem Odložilem, a je případně připraven se obrátit i na další jezdce.

A nejenom české. Naznačil totiž,  že zájem v Pardubicích jezdit by mohl mít i James Reveley, který do Merana přijel na největšího soupeře českých koní Le Custeauda. „Je to asi nejlepší překážkový žokej na kontinentu, a v Pardubicích už jezdil v jednom z ročníků, kdy jsem vyhrál s Tiumenem.  Oni mají ve stejném termínu dostihy v Auteuil, ale jak jsme spolu mluvili tak říkal, že kdyby tam neměl nic, co by musel jezdit, rád se do Pardubic vrátí.“  

Na  všechny podobné úvahy je ale dnes  ještě brzy. „Zatím věřím, že se naši kluci na Velkou uzdraví, času je relativně ještě dost,“ uzavírá Josef Váňa na konto nejslavnějšího českého dostihu