Váňa ml.: Italské manévry pokračují i v nejisté době

Dvě vítězství z dostihů čtyřletých překážkářů přivezli tento týden z Milána svěřenci Josefa Váni mladšího. Poté, co se italská překážková sezóna přesunula do Lombardie, se „Váňovcům“ nevedlo tolik jako v Meranu, nyní se ale zdá, že i na milánské dráze se začínají prosazovat a i trenér Váňa můře být opět spokojenější…

„Je pravda, že první tři mítinky v Milánu nám moc nevyšly, a byl jsem z toho docela smutný,“ konstatuje Josef Váňa mladší. A příčiny nevydařeného vstupu na milánskou scénu?  „Hlavně nás samozřejmě mrzelo, že jsme tam přišli o Martinstara, to byl hodně dobrý kůň. Ale ani jinak se moc nevedlo, v handicapech jsme tam zřejmě dost dopláceli na vyšší váhy, a  někteří naši koně taky popadali.  A moc se nevedlo ani v dostizích pro nováčky, to byl i případ Shamalanna. Toho jsme museli vykastrovat, a věřím, že teď už přijde doba, kdy tenhle kůň ukáže, co v něm je.“

Milánské dostihy proti Meranu jsou samozřejmě pro české účastníky náročnější i z pohledu cestování, a to nejenom proto, že do Milána se jede o tři hodiny déle. „V Miláně je vidět, že jste v Lombardii, která byla z Itálie asi nejvíc postižená covidem. Na všechno jsou tu přísní a důslední, takže když  po těch deseti hodinách cesty dorazíme na závodiště, obvykle nám trvá ještě tak hodinu se dostat přes bránu, než vyřídíme všechny nezbytné formality.   Jsou tam velmi pečliví a hlídají si důsledně, aby se splnily všechny požadavky, teprve pak se s koňmi dostaneme k ustájení,“ líčí Josef Váňa.

I když i v Itálii se bilance nemocných covidem opět zvyšuje, zatím se neobjevily žádné zprávy, že by se někdo chystal dostihovou sezónu administrativně ukončit, tak jako se to prakticky stalo v Česku. „Dostihy jsou tam už opět bez diváků, ale sezóna jede dál. Přišli jsme už skoro o tři měsíce, a teď se naopak zdá, že by se ještě mohly přidat dva dostihové dny v Trevisu, které na jaře nemohly proběhnout,“ říká Váňa k aktuální italské situaci.

A jeho nejbližší trenérské plány: „Dnes nemá smysl dělat si nějaké dlouhodobé plány a vyhlídky. Z mého pohledu je letošní sezóna zatím výsledkově dobrá, když se mohlo běhat, našim koním se zase celkem dařilo, a pokud  budeme moci dál do Itálie jezdit,  budeme pokračovat. Kvalitní koně na to máme a nadále se připravujeme,“ říká na konto blízké budoucnosti. V té o něco vzdálenější pošilhává i do Francie. „Rádi bychom se vydali na mítink do Cagnes Sur Mer s tím, že bychom tam měsíc nechali v přípravě nějakých deset koní. V těchto dnech tuto možnost prověřujeme.  Samozřejmě, nikdo neví, jak se bude situace dál vyvíjet a je dost možné, že to nakonec letos nevyjde, ale aspoň bychom měli  jasněji třeba  pro příští rok.  Zájem prosadit se ve Francii tu totiž pořád je,“ dodává Josef Váňa.