Faltejsek: Do plné formy je ještě co pilovat

Dvojité vítězství z italské Pisy si přivezl z prvního vystoupení letošní sezóny žokej Jan Faltejsek.  S Night Moonem a Dominiquem zaznamenal vítězné starty, bilanci navíc vylepšil i druhým místem se Swinging Thomasem, a po zranění z Trevisa tak už zaznamenal v Itálii tři vítězství a potvrdil návrat do formy i když sám uznává, že do plné kondice mu ještě něco chybí.

„Mám po zranění ještě co dopilovávat, zdravotně i fyzicky je na čem pracovat,“ konstatuje loňský šampion českých žokejů. „A není to jednoduché,  teď v zimě, kdy je všechno zavřené, se moc nedá pořádně rehabilitovat, člověk čelí spoustě různých omezení.“    I tak se ale dostal do formy, která mu včera pomohla převážit na svou stranu i těsný souboj v sedle Night Moona.

„Bylo to hodně vyrovnané, na naši stranu se nakonec přiklonilo i štěstí, že cílová páska přišla přesně včas, když jsme to potřebovali,“ míní Jan Faltejsek. „Satalia v sedle First Daum to v dostihu nakopl a měl jsem štěstí, že má Night Moon takovou třídu, že jsme ho stačili chytit.“ Amatér Satalia  tak málem zhatil české vítězné plány a jeho vítězný protějšek uznává, že jde o velmi kvalitního soupeře. „Je sice mladší, dělá to ale hodně šikovně. Je na něm vidět, že trénuje ve Francii a snaží se na sobě pracovat,  naštěstí nám to ale vyšlo v dostihu lépe.“

Druhý včerejší triumf v sedle Dominiqua naopak  žokeji takovou práci nedal. „Tam v podstatě stačilo správně sedět ve směru jízdy, kůň to všechno zařídil jak bylo třeba. Dominique se poučil z minulého startu, má rád měkko a taky jsme šli do dostihu s novou taktikou, to všechno se podepsalo na jeho úspěchu,“ dodává na konto druhého vítězství.

  Úplnou spokojenost s dostihy v Pise a vítězný hattrick mu zhatilo „jen“ druhé místo se Swinging Thomasem. „V tom dostihu se možná dalo něco udělat jinak, možná jsme v jednom místě měli být trpělivější. Ale Swinging Thomas se do překážek teprve dostává,  sbírá zkušenost a my si to nyní musíme zanalyzovat, aby to druhé místo bylo ku prospěchu věci.“

Do Pisy se má Faltejsek znovu vrátit při příštím tamním mítinku. Dohodu, nejenom na italské dostihy, má nadále se stájí Dr. Charvát, další plány spojuje i s trenérem Zdeňkem Seménkou, a pokud bude prostor, také s rodinou Váňových. „Pokud bude z jejich strany zájem a najde se nějaké  pole působnosti, určitě jim rád vyhovím,“ doplňuje muž, který pro mladšího i staršího Josefa Váňů loni jezdil především v období zranění jejich stájových žokejů.