Olehla: Nový start v Jeseníkách

Začátkem prosince byla oznámena zpráva o tom, že trenér Čestmír Olehla už nebude trenérem dostihové stáje DS Pegas a že opouští tréninkovou centrálu ve Zhoři. Ukončení spolupráce úspěšné centrály se zkušeným trenérem přišlo po dvou letech vzájemné spolupráce. Jaké bude pokračování profesní kariéry muže, který  se do naší dostihové historie zapsal v souvislosti s takovými jmény, jako byli Železník nebo Registana?

„Nebyl jsem na tu změnu připravený, takže jsem v prosinci neměl v ruce žádný rezervní plán,“ konstatuje Čestmír Olehla.  „Každopádně se ale do důchodu  zatím nechystám. Nyní mám rozjednáno několik kontaktů s různými majiteli, kteří by mohli mít zájem o spolupráci.  Jsem si samozřejmě vědomý, že zavedení majitelé dnes mají obvykle své stále trenéry.“  Noví majitelé se vždycky hledali složitě,  a současná doba rozhodně nějaký boom v tomto směru nesignalizuje.

Kromě těchto  jednání  by Olehla rád také viděl fungující majitelské syndikáty u koní, kteří  u něj už trénovali v loňském roce. „Loni byli tihle mí  čtyři, ale Izynka už odešla do chovu. Za syndikát by měla běhat  tříletá Ramsya a je tu taky čtyřletý Brexit, který ještě nestartoval. Pro letošní rok je to ale určitě nadějný kůň.“ Se syndikáty má Čestmír Olehla už z minulých let své zkušenosti a věří, že i v letošním roce tato myšlenka nezapadne a koním se bude dařit. „Základ pro syndikát tu určitě je, a lidé se průběžně ozývají. Samozřejmě ale budeme rádi i za nové zájemce.“

Z pracovního pohledu si prozatím vybral volno a se zbývajícími koňmi se přesunul do střediska  Milana Theimera v Jeseníkách.  „Podmínky k tréninku v okolí dobře znám ještě ze Světlé Hory.  Ve stájích tu dnes může mít takových osm až deset koní.  Uvidíme, jak se to nakonec rozběhne, kdyby byl zájem větší, znamenalo by to domluvit odpovídající středisko, “ říká Čestmír Olehla, který je dnes zároveň připraven na návrat k profesním „kořenům“. „Jestli bude zájem, jsem tady v Jeseníkách taky připraven vrátit se k veterinární praxi,“ dodává na konto nejbližších plánů.

Jak se Čestmíru Olehlovi povede znovu uchytit ve veterině i mezi nezávislými dostihovými trenéry, to ukáží příští měsíce.  Z jeho předchůdců, kteří dříve působili u DS Pegas, dnes v této profesi nadále působí jen Greg Wroblewski.  Roman Vítek, Dalibor Török ani Michal Lisek se momentálně trenérské profesi nevěnují. „Greg to určitě měl na začátku složité, ale  povedlo se mu se znovu uchytit,“ uvažuje Olehla začátkem roku, který ho jako trenéra prozatím  přivítal značnou nejistotou.