Liverpool bez Tiger Rolla. A co Cheltenham?

Tiger Roll se definitivně nezúčastní letošní Velké národní steeplechase a nebude se tak pokoušet o to, aby jako první kůň historie napodobil Red Ruma a ikonický dostih v Liverpoolu vyhrál třikrát.  V prohlášení majitele pod hlavičkou  Gigginstown Stud s uvádí, že o škrtnutí fenoména posledních dvou konaných ročníků (2018 a 2019) rozhodla nefér stanovená váha, kterou Tiger Rollovi přidělil britský handicaper.

Oznámení přišlo den poté, co britská dostihová autorita provizorně pozastavila svěřencům Gordona Elliota možnost startovat v britských dostizích. Rozhodnutí je platné minimálně do okamžiku,  dokud nedojde k prošetření události se zveřejněním Elliotovy fotografie  na mrtvém koni. Ta oběhla sociální sítě a bulvární média po celém světě a okolnosti jejího pořízení jsou nyní vyšetřovány irskými autoritami.  Před těmi má Elliot svědčit tento pátek a výsledek šetření by měl mnohé naznačit i ve vztahu k cheltenhamského Festivalu, který nyní už v Británii klepe na dveře.

Pokud jde o start v Liverpoolu, majitel Ryanairu Michael O ´Leary  jako zástupce majitele opět vysvětlil, že letošní stanovení vah do nejslavnějšího světového handicapu nemá nic společného se spravedlnost. Tiger Roll, který má v jedenácti letech daleko do formy z předchozích let, byl podle O´Learyho oceněn nikoli podle své aktuální výkonnosti, ale podle pověsti, která ho předchází. Nyní by podle zástupce majitele měl startoval v cheltenhamské cross country a ta může bý posledním dostihem jeho kariéry.

Jestli ale on, nebo kterýkoli další Elliotův svěřenec nakonec na start nastoupí za dva týdny v Cheltenhamu, to bude záležet na průběhu a výsledcích šetření současného skandálu.  Elliot loni vyhrál v rámci Festivalu hned sedm dostihů a jeho svěřenci patří k favoritům hned v několika případech i letos, zatím se ale zdá reálné, že do Británie nebudou tito koně připuštěni