Petrlík: V klasickém ročníku máme silnou sestavu

Poslední přípravy na start letošní tuzemské dostihové sezóny dokončují všechna tréninková střediska u nás. Výjimkou není ani pičínská centrála, ve které chystá koně stáje Rabbit Trhový Štěpánov Allan Petrlík.  A letos v zimě se měl. Se svým týmem co otáčet, v přípravě totiž má hned 36 plnokrevníků.  Jak se s nimi ohlíží za zimní přestávkou, a především – jak se dívá do nadcházející sezóny?

„Myslím, že se zimou můžeme být spokojení,“ konstatuje spokojeně. „Příprava byla skutečně dobrá, měli jsme letos k dispozici i sníh, využili jsme ho k práci na loukách v okolních kopcích a řekl bych, že to koním hodně prospělo. Dnes jsou na běhání nachystaní, a prozatím můžeme mít dobrý pocit. Samozřejmě  nám ale až první týdny sezóny a starty v dostizích ukáží, jak  na tom opravdu koně budou ve srovnání s ostatními.“

Skutečnost, že se letošní start proti původním plánům posunul o dva týdny, Petrlíka nijak výrazně nepostihla. „Povedlo se nám pracovat s aktuálními informacemi, a tak jsem se nesnažil s přípravou spěchat k pátému dubnu. Směřovali jsme všechno k polovině měsíce tak, abychom byli nachystaní k tomuto termínu,“ dodává Allan Petrlík, z jehož 36 koní je plná polovina příslušníků klasického tříletého ročníku.

„Určitě mezi nimi tedy bude z čeho vybírat.  Samozřejmě víme, že i letos bude mezi tříletými velká konkurence  a nebude to jednoduché,  nicméně v obou jarních cenách bychom s panem majitelem Jandejskem rádi viděli naše zástupce na tabuli. Myslím, že do jarních cen bychom mohli jít do každé s dvěma koňmi,“ domnívá se Allan Petrlík. „Jestli budou naši tříletí vytrvalí, to se uvidí po prvních startech, většina z nich vyloženě vytrvalecké původy nemá,  ale pro derby by mohl přicházet v úvahu třeba Rabbit Red Jazz  a dlouhý původ má klisna Rabbit Manduro,“ vypočítává Petrlík s vědomím, že při omezeném počtu dostihů v Česku musí počítat i se starty několika svých svěřenců v rámci jednoho dostihu, pokud chce své tříleté svěřence řádně prověřit.

Kromě českých klasik plánuje i starty na Slovensku, a pokud se jeho svěřenci budou ukazovat na potřebné úrovni, nevylučuje ani další zahraničí. „Koně se musí ukázat, ale pokud budou schopni v cizině běhat, není na co čekat. Všichni vidíme, že situace v dostizích u nás je vážná, bez diváků chybí i sponzoři, a tak  musíme uvažovat i o zemích jako je Maďarsko nebo Itálie,“ plánuje majitel druhého místa z loňského rovinového trenérského šampionátu u nás, který by se rád prosadil i letos. „S panem majitelem Jandejskem nyní společně zahajujeme už čtvrtou sezónu a já mu musím poděkovat za důvěru i přízeň pro dostihový sport,“ dodává.

Tým, s kterým v Pičíně své svěřence chystá a bez kterého by se neobešel (Simona Laubeová, Martina Kronďáková, Michal Maksa,  Nicol Hammerschmidová, Eliška Taksová, Marie Holcová a Lukáš Gavroň) se ale letos nebude soustřeďovat výhradně na rovinové cíle. „S provozními koňmi jako je Landaron nebo Zamirdaton zkusíme  i nějaké proutěné překážky a možná i klasické steeplechase,  zaskákat by se měla i Dark Absolu,“ říká Allan Petrlík.

Simona Laubeová, loni třetí v jezdeckém šampionátu, by se podle jeho představy měla letos představit i v některých „jedničkových“ dostizích. „Rád bych pokračoval ve spolupráci s Tomášem Lukáškem, Honzou Vernerem i Jaroslavem Línkem, pokud budou mít prostor, a i Simona Laubeová by měla získat zkušenosti s první kategorií,“ uvažuje na konto jezdeckého obsazení svých svěřenců v letošním roce.