Slovenské klasiky: Syrenku následoval Petarda

 Jarní slovenské klasiky byly sice bez diváků, zato s hlasitými oslavami. A po obou z nich se hrála česká hymna.  Napřed se u Dunaje nadechla k suverénnímu vítěznému signálu Syrenka, a hodinu a kus poté  Starý háj a všechny přítomné  pro změnu oslnila Petarda (foto). Vlastně oslnil.  Oba favorité vyhráli pro své realizační týmy slovenskou Jarní cenu klisen a Velkou jarní cenu. Ještě předtím se ale v souladu se svým jménem stal domácí Killwort skutečným zabijákem  pro dosavadní neporazitelnou sérii Opasana. Hrdina českého derby a budapešťská Kincsem Díj z roku 2020 se musel na domácí scéně sklonit před podceňovaným soupeřem ve slovenské Velké květnové ceně…

Do ní na trati 2400 metrů nemohl slovenský Kůň roku 2020 nenastupovat jako favorit,  Jenže svěřenec Jozefa Chodúra pod vedením Radka Koplíka  patřil k většině koní, kteří v dostihu dlouho ignorovali tempo nasazené Kilwortem a Carlem Biraghim, a i když se Radek Koplík v závěrečné čtvrtině pokoušel v sedle Opasana jeho neporazitelnou sérii prodloužit, nakonec se to nepovedlo a  jedničku z taktiky si v dostihu odnesl Jaromír Šafář, který Kilworta posunul k dlouhému závěrečnému speedu a nakonec slavil zasloužený úspěch o nos před Opasanem, třetím místem se po pauze solidně vrátil Markoni LP.

Do Jarní ceny klisen Meridian nastupovala Syrenka jako favoritka  zásluhou francouzských úspěchů a Václav Janáček v jejím sedle v cílové rovině neměl zvlášť náročnou práci s tím, aby tuto pozici potvrdili. Solidní progres druhým místem čtyři délky za vítězkou předvedla svěřenkyně Jaroslava Línka Emirate´s Flight pod vedením svého trenéra před Thamnou pod „Katařanem“ Tomášem Lukáškem, chuchelská vítězka Orleans Lady stačila na čtvrté místo. Následující Jarní míle  přinesla další překvapení , když na dvojkový triumf mezi nejlepší společností navázal sedmiletý Gray Touch ze Zdenkem Šmidou a trenér Chodúr si aspoň částečně spravil chuť za Opasanovu porážku.  Druhým místem potěšila Pray for Paris s Pavlínou Filipovou, třetí a čtvrté místo znamenalo prohození pořadí a ztrátu pozic z bratislavské Velké dubnové pro Sagara a Ideal Approache.

Velkou jarní cenu, letos pod patronací K+K Metal, na Slovensku v minulých šesti letech vyhrávali koně z Česka, a nic se na tom nezměnilo ani letos. Favorizovaný vítěz předzkoušky Petarda se sice musel v Bratislavě obejít bez trenéra Pavla Tůmy,  pod vedením Jana Vernera ale  nakonec neměl o nic větší problém než Syrenka mezi klisnami.  Nečekaně nejblíže se k němu dostala Syrenčina tréninková kolegyně Besiberri, v jejímž sedle Václav Janáček korunoval výborné odpoledne, které mu přineslo celkem čtyři vítězství. .  Domácí prapor zvedl nejvýše třetí Adriano pod hostujícím Tomášem Lukáškem, čtvrtá dokončila naděje stáje Lokotrans Aidensfield.