Turf gala:: Opasan králem, dvě vítězství i do Česka

V Bratislavě dnes první polovina slovenské sezóny vyvrcholila při tradičním Turf gala. Králem slovenské scény se stal Opasan, který po porážce z května tentokrát nenašel přemožitele a vyhrál Velkou cenu Slovenska. Čeští treníři z pěti mezinárodních dostihů okořistili dvě vítězství, ze Starohájského kritéria si zapsal úspěch Rex of Thunder a mezi sprinery byl nejrychlejší favorizovaný Jir Sun. 

Program dostihového mítinku Turf gala zahájila Cena Arvy. Klisnám vyhrazený test měl favoritku v Devoir Rien, nicméně ta skončila stejně jako v české Jarní ceně klisen druhá, když v závěru ji jistě pokořila domácí outsiderka Elsa. Svěřenkyně Zuzany Kubovičové skončila v bratislavské klasice sedmá, nyní ale pod vedením Radka Koplíka zaznamenala velký progres a zaznamenala první životní vítězství. Tabuli uzavřely domácí Meggy, maďarská Diadora a česká Muguruza, hrdinka mostecké Jarní ceny klisen Solemeena se musela spokojit s devátým místem.

Cenu Scottish Roifla na 1800 metrů poté vyhrál polský Kůň roku 2020 Timemaster, v jehož sedle si zkušeně situaci pohlídal Martin Srnec. Druhé místo stihla ze zadních pozic dotahující Zariyannkapod Španělem Sousou, třetí dokončil Ophelia´s Aidan pod další, „Španělem“ Václavem Janáčkem. Čtvrté místo získal Ryony před Ideal Approachem.  Svěřenec trenéra Zemianského  tak potvrdil svou výbornou polskou formu, světoběžnice Zariyannka dále čeká na vítězství už od loňského vítězství v oaks.

 

Starohájské kritérium pro tříleté následně přineslo první české vítězství, nezasloužil se o ně ale ani jeden z bratislavských jarních klasiků. Výborným závěrem se totiž o nečekaný výsledek postaral Rex Of Thunder. Svěřence Jana Demeleho vedl v Bratislavě Michal Demo a poměrně jistě zvítězil před dalšími českými zástupci v podobě bojujícího tandemu Petarda- Rabbit Red Jazz. Rex of Thunder v Bratislavě absolvoval svůj třetí start a ještě na této dráze nenašel přemožitele, jedinou dosavadní životní porážku si odbyl  jako dvouletý při třetím místě v Gerschově memoriálu na závodišti v Praze. Reprezentant stáje Březová je hlášen do Českého derby a jeho bratislavský výkon jej nepochybně řadí do širšího okruhu favoritů. 

 

Bratislavskou neporazitelnost poté potvrdil také další český zástupce. Jir Sun v barvách stáje Lokotrans vyhrál sprinterskou Cenu ministerstva poľnohospodárstva na 1200 metrů  zásluhou výborného zrychlení v cílové rovině. Martin Laube v hjeho sedle na poslední chvíli stihl udolat soupeře v čele s maďarským Simply the Best, třetí místo do Česka vezte Had d´Emra. Jir Sun v letošním roce zaznamenal už čtvrtý triumf, z toho potřetí dominoval na bratislavské dráze a po zásluze si zapsal úspěch v druhém největším dostihu programu mítinku Turf gala. 

 Ve Velké ceně Slovenska se vrátil na trůn Opasan. Loňský hrdina Českého derby pod vedením Radka Koplíka nástupem ze zadních pozic v cílové rovině udolal polského hosta Night Tornado s Martinem Srncem, o třetí místo se za taneme favoritů poprali Markoni LP a Carlo Biraghi, tabulové pořadí uzavřel v průběhu dostihu velmi aktivní Subway Dancer. Opasan po květnové bratislavské porážce potvrdil svou mimořádnou regionální kvalitu a řekl si o start a poměření svých schopností se soupeři že západní Evropy,