Šafář: Tandem do derby šel s formou nahoru

Vítězný hattrick na karlovarské dráze korunovaný triumfem Francimora na dvojnásobné míli. Nedělní bilance mohla Jaromíra Šafáře po právu těšit, leader tuzemského žokejského šampionátu navýšil v čele žokejského pořadí svůj náskok a Francimor se vrátil na vítěznou notu po solidním výkonu. Prokáží ale koně v péči  rodiny Vocáskových velkou formu také v derby?

„Úspěch v Dvojnásobné míli těší, byl to dobrý dostih,“ vrací se Šafář k nedělnímu vítězství. „Pro nás bylo moc dobře,  že se nasadilo velmi dobré tempo, to Francimorovi vyhovovalo. V závěru ukázal, že je velmi dobrý vytrvalec, soupeři už na něj nestačili, ale myslím, že on předvedl špičkový výkon a ukázal, že na tak dlouhé trati bude patřit k úzké špičce.“ Dvě míle ale na českých drahách v rovinových dostizích nepatří k častým událostem, a tak Francimora může čekat zkrácení distance. „Při Slovenském derby se v Bratislavě běhá na 2600 metrů, mohl by mířit tam, jestli mu bude vyhovovat dráha, ale  doufám, že se mezi špičkou neztratí ani na 2400 metrech,“ dodává na konto karlovarského vítěze žokej Šafář.

Vítězný hattrick v Karlových Varech podle jeho názoru potvrdil kvalitní stájovou formu jeho svěřenců, a daleko nebylo ani další vítězství. „Já jsem byl moc spokojený s naší dvouletou, prohrála s rozběhaným koněm a myslím, že jí taky příště pomůže delší trať, myslím, že se na ní můžeme těšit,“ soudí.

Pokud jde o České derby, dvojice trenérky Vocáskové má podle jeho názoru poměrně vyrovnané ambice. „Že jsou Dragon Arrow a Kmotr vyrovnaní, to ukázali ve Velké červnové ceně, a podobně to ukazují i v přípravě. Myslím, že se oba od minulého startu ještě zvedli a jsou připravení v derby odvést maximální výkon. Kmotr v přípravě dostal beránky a zdá se, že i to u něj zafungovalo. A ambice?  Samozřejmě do derby všichni míří s cílem  vyhrát, a když by se to jednomu  z našich povedlo, nebude to pro mě velké překvapení,“ soudí Jaromír Šafář. „Jestli se ale oba dostanou někam do pátého místa, můžeme po dostihu být celkem spokojení.“

Ze soupeřů vidí vysoko ambice impozantního vítěze Frankerbergerova memoriálu Hazardera. „Hodně budu zvědavý taky na to, jak  se Royal Word zotaví po startu ve Francouzském derby. Je to po třech týdnech a ten dostih byl pro něj určitě namáhavý.  A určitě nemůžeme zapomínat na koně od trenéra Endalceva.  Vyhráli s ním zajímavý dostih v Paříži a to samo o sobě je hodně dobré doporučení,“ uzavírá výčet soupeřů v derby, z kterých se mohou stát velcí soupeři.