Janáčková Koplíková: Mandarin má třídu, ale není vytrvalec

  Na úvod sezóny se letos svěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové  Mandarin rezolutně zapsal mezi tuzemskou tříletou špičku ovládnutím Michalova memoriálu. Poté francouzský rodák potvrdil svou třídu třetím místem ve Velké jarní ceně, a po ní má nyní namířeno přímo do dalšího Trojkorunového vrcholu. S jakými vyhlídkami?

„Jedno víme docela určitě – derby je pro něj dlouhé,“ konstatuje jeho trenérka a jezdkyně v jedné osobě. „Startuje v něm na přání majitele, a jsme určitě odhodláni se poprat o co nejlepší výsledek. Jednoduché to pro něj ale určitě nebude, na startu nechybí koně, kteří jsou osvědčení vytrvalci,  a jsou to třídoví koně…“

Mandarin, jehož původ ani dosavadní dostihové počiny velkou vytrvalost naopak nepredikují, ale rozhodně nebude předem skládat zbraně. „Dá se předpokládat, že dostih bude poctivý a nebude mu chybět tempo.  Jestli to tak bude, pro nás to bude znamenat nějak vymyslet, jak v průběhu pošetřit síly.   Že by někdo udělal v dostihu falešné tempo, na to se spoléhat nemůžeme,“ uvědomuje si   trenérka před prvním startem v derby v jezdecko-trenérské dvojroli. 

Favority pro derby vidí především ve francouzském návštěvníkovi nebo Hazarderovi, koních, kteří už se na vytrvaleckých tratích prosadili. „Mandarin je ale kvalitní kůň který bude na dostih připravený a jsem si jistá, že v neděli odvedeme maximum,“ dodává s odhodláním poprat se minimálně o umístění v první polovině výsledkové listiny.