z domova

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

R. Holčák: Do Pardubic s matadorem, do derby s "mezkem"

 

 

Mezi trenéry, kteří  zbrojí jak na sobotní pardubickou kvalifikaci, tak na nedělní pražský derby-mítink,  patří i velkokarlovický Radek Holčák. Ten  v letošní překážkové sezóně chystá Hegnuse, s nímž se pokusí splnit kvalifikační požadavky v Memoriálu majora Svobody. Tříletý King Heart na startu Českého derby sice už není tak výraznou osobností v rámci klasického ročníku, jako se zdál být na konci loňského roku, velkokarlovický tým by ale nepochybně tuto charakteristiku rád změnil  vrátil reprezentanta modrobílých barev zpět na vrchol ročníkových statistik.

Šavujev: Do derby se "zelenáčem"

Trenér Arlangirej Šavujev v minulosti opakovaně uměl připravit svěřence pro vítězství v Českém derby, naposledy se tak stalo v případě Gontchara před dvěma lety. Šavujev je tedy evidentně trenérem, jehož neradno opomíjet,  ovšem do letošního ročníku české „modré stuhy“ rozhodně nejde v pozici favorita. Jeho svěřenec Cape Freedom půjde do dostihu s nejvyšším startovním číslem a s Tomášem Lukáškem v sedle. A právě to může podle Šavujeva být velká deviza…

Tůma mezi Longchamp a Chuchlí: Do derby s nejmenším koněm

 

Týden plný cestování za významnými testy čeká trenéra Pavla Tůmu. Napřed se vydá v roli doprovodu úřadujícího Koně roku do Paříže, poté se zastaví v Pardubicích při kvalifikaci o Velkou a vše vyvrcholí v neděli při Českém derby. Na jeho startovní listině má sice dva koně, s největší pravděpodobností  ale nakonec nasedlá jen jednoho, a to mezi účastníky  toho nejmenšího…

Karlovy Vary: Český Melbourne Cup pro Raviellu

V pátek se na závodišti v Karlových Varech uskutečnil třetí letošní a celkově pátý dostihový den, na který přijímala sázky franouzská splečnost PMU. Hlavním dostihem byla Karlovarská dvojnásobná míle, český ekvivalent nejslavnějšího australského dostihu,  dvoumílového handicapu s názvem Melbourne Cup. V letošním ročníku, který se odehrál devadesát let poté, co měl tento dostih v Karlových Varech premiéru se prosadila svěřenka trenérky Evy Záhorové Raviella v sedle s žokejkou Martinou Havelkovou. Loni druhá Raviella měla tentokrát v koncovce nejvíce sil a zvítězila jistě o tři čtvrtiny délky před sázkovým favoritem Amadeonem (B. Ferhanov), třetí se stejným odstupem finišovala druhá favoritka Vědma (ž. Andrésová).

Olehla: Švédská národní s malým polem není bez kvality

 

Loňský triumf ve Švédské Velké národní steeplechase na dráze v Strömsholmu bude o nadcházejícím víkendu obhajovat žokej Josef Bartoš, nikoli ale v sedle Al Bustana, s kterým dominovali loni, ale s Poinsettií,  která už letos bude ve Švédsku běhat podruhé. Na třetí místo z Blommerödu by trenér Čestmír Olehla nyní rád navázal podobným výsledkem…

Wroblewski. Kam se Sztormem? Možnostmi jsou Pardubice i Merano

Přes tři čtvrtě milionu korun v neděli na vydělali v Itálii a v Polsku čtyři vítězové, které nachystal do tamních překážkových dostihů Grzegorz Witold Wroblewski. Jeho mimoňská tréninková centrála se tak  dočkala prozatím nejúspěšnějšího odpoledne své historie a skutečnost, že jedním z triumfů byl i největší polský překážkový dostih prvního pololetí, jen umocňuje mimořádně příznivý dojem posledních hodin. Přesto ale neviděl Wroblewski poslední dostihy na skocích jen pozitivně. Proč? 

Velká Chuchle: Suverénní Coffola

Hlavním dostihem předposledního dostihového odpoledne první poloviny sezóny na závodišti v Praze – Velké Chuchli byl 15. ročník Červnového poháru, pro tříleté koně poslední příležitost, jak vylepšit svůj rating před uzávěrkou startovní listiny na vrchol rovinové sezóny České derby. Po škrtnutí derby vítěze z roku 2016 Gontchara se do pozice jednoznačné favoritky dostihu dostala svěřenka Václava Luky mladšího Coffola a v sedle s aktuálním lídrem jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cupu žákem Davidem Liškou svoji roli potvrdila, když zvítězila stylem start cíl o půl délky před jediným tříletkem v poli startujících Oriental Glory (ž. Palík).

Pardubice: Zlatý pohár pro Mustamira

Vrcholem letošního třetího dostihového odpoledne za závodišti v Pardubicích byl 25. ročník nejvýznamnější tuzemské klasické steeplechase Zlatého poháru aneb Ceny předsedy Poslanecké sněmovny PČR. V dostihu se bez větších problémů, jistě o tři a čtvrt délky, prosadil sázkový favorit Mustamir (ž. Stromský), který v cílové rovině snadno zlomil odpor celý dostih tempo diktujícího Lamuma (ž. Bartoš), třetí se stejným odstupem finišoval Váňův Tahini (ž. Kratochvíl). Nejvýznamnějším crossovým dostihem v rámci odpoledne byla dvojková Cena města Pardubic, v níž dominovali svěřenci Josefa Váni, když zvítězil Wild Danger (ž. Kousek) o délku před A Pigalle (ž. Kratochvíl), pro kterého to bylo již páté umístění na druhém místě v řadě.

Stránky