Derby speciál: Bílí elegáni na cestě za nesmrtelností

Spojuje je pouze bílá barva a obsazení jezdcem, působícím v zahraničí. Albe Back a Johhny Whistle, nesounorodá dvojice, která se již tento čtvrtek pokusí změnit statistiky derby a zapsat na listinu vítězů úplně prvního bělouše v historii. Povede se?

Za posledních deset ročníků se v Českém derby představilo celkem devět příslušníků této barvy, přičemž pouze dva z nich, Shaman v roce 2007 a slovenský Ramblin Scout o dva roky později, se dokázali prosadit na dotované příčky. Není bez zajímavosti, že dva z „neumístěných“ bílých krasavců se připravovali na vrchol sezóny, stejně jako letošní derbysta Albe Back, ve Velkých Karlovicích, i když každý u jiného Holčáka. Byl to v roce 2006 populární sériový vítěz De Roberto, s nímž František Holčák rozšířil svůj účet zásahů v nejvyšší kategorii o neuvěřitelných 15 čárek, a v roce 2013 užitečný Tozan v tréninku Františkova syna Radka, jenž za svou kariéru vydělal bezmála 450 tisíc korun.

Kudy do derby

Vzdálenost mezi Valy u Přelouče, kde se připravuje pod taktovkou manželů Myškových líbivý Johhny Whistle, a Velkými Karlovicemi s úspěšnou centrálou rodiny Holčákových je více než 250 kilometrů. Daleko více kilometrů však musela cestovat do svého nového působiště bílá derby naděje, kterou zakoupili manželé Poledníkovi na Tattersalls Horses in Training Sale za 42 tis. liber. V té době měl již Albe Back za sebou pět startů na pěti různých britských závodištích (Newmarket, Lingfield, Salisbury, Kempton, Brighton), v nichž získal jedno vítězství a tři umístění. Ke svému prvnímu startu pod hlavičkou stáje Meridian, se Albe Back vydal 24. dubna 2016 do Bratislavy do Ceny trojročných zřebcov, aby pod Beysimem Ferhanovem dokončil jako desátý z dvanácti startujících. V dostihu jej z čtvrtečních konkurentů porazili progresivní Secretive Lord a do derby na poslední chvíli dohlášený Rumpl Cimpr Campr. Prodloužení distance o 300 metrů, o poznání měkčí dráha (z 3,6 na 4,4) a také skupina slabších soupeřů přišly o tři týdny později Albe Backovi k duhu. Výsledkem bylo druhé místo za svěřencem Miroslava Stančíka Fantastic Lacym. Prozatím posledním startem sympatického vnuka plemeníka Nashwana, který v roce 1989 zvítězil v Epsom Derby, byl respektovaný slovenský derby-trial Starohájské kritérium v rámci mítinku Turf-Gala. Právě sem míří se svými svěřenci i řada českých stájí a letošní rok nebyl výjimkou. Albe Back, jezdecky posílen italskou hvězdou Pierantoniem Convertinem si s distancí a dráhou poznamenanou silným deštěm poradil s lehkostí virtuosa a nenechal tak nikoho na pochybách, že „karlovický mág“ má i letos velkou šanci přidat další pohár do své derby-kolekce.

Pocit vítězství, který bělouš stojící ve Velkých Karlovicích již důvěrně zná, a to jak z britských ostrovů, tak i od našich slovenských sousedů, je zatím cizí druhému, o poznání bělejšímu „přízraku“ v letošním derby Johnny Whistlovi. I přesto si s ním realizační tým fandí, což stvrzují i slova multišampiona Václava Janáčka, který bude v sedle a jenž se nechal slyšet, že přijel vyhrát. Kariéra odchovance Ladislava Jezdinského, pro nějž je Johnny Whistle jeho prvním chovatelským počinem v derby, se rozběhla na začátku června loňského roku. V pětičlenném poli doběhl na třetím místě, půl délky za druhou Partyday. O 14 dní později se představil v Simsonově ceně a jako jeden z outsiderů finišoval pod Vendulou Korečkovou opět jako třetí. Dalším logickým startem bělouše byla „Masiska“ v Karlových Varech, kde poprvé přerušil svou sérii třetích míst a doběhl v konkurenci koní jako Skara či Montjeu Third šestý. Chuť si spravil hned o další dva týdny později, kdy na pražské dráze ve trojkové Ceně EBF bral, jak jinak, třetí honorář. V dostihu zvítězil v kurzu 15:1 do té doby podceňovaný Secretive Lord. Posledním startem pilného bělouše v sezóně 2015 byla Cena zimního favorita, v níž bez světlejšího momentu v dostihu dokončil na prvním místě za tabulí. Pro tříletý ročník zvolil realizační tým manželů Myškových „klasickou cestu“. Jejím prvním bodem byl start v přípravném Memoriálu prof. Michala. V něm bělouš pod vedením Michala Macha podal velmi srdnatý výkon a skončil o pouhý krk za dvouletým šampionem Lagarem - no, ano, třetí. Prozatím posledním startem „věčně bronzového" Johnnyho byla klasická Velká jarní cena. I zde dostál své pověsti všudybyla, který se téměř v jakémkoliv dostihu dokáže umístit jako třetí, když se před ním srovnala pouze dvojice z Krabčic Lagaro – Luck Ahead.

Jezdecké obsazení

Albe Backa nasedlá ve čtvrtek František Holčák italskému žokeji „cestovateli“ Pierantoniovi Convertinovi - vítězná sestava ze Starohájského kritéria se tedy nemění a vítěz Katarského derby z roku 2012 se může těšit na své první derby-rito v Praze. Do Prahy, kde již mj. dvakrát v derby zvítězil, se rád vrací i Václav Janáček. Pětinásobný český a čtyřnásobný španělský šampion v úterý dopoledne premiérově okusil sedlo Johnnyho Whistla, s nímž to "naostro“ rozbalí ve čtvrtek 23. června.

Hřebci pod drobnohledem

Povahu, distanční použitelnost i něco málo ze zákulisích stájí obou derbystů nám prozradili Tomáš Bosák (jeden z ošetřovatelů Albe Backa) a Vendula Korečková (dostihová a občas i pracovní jezdkyně Johnnyho Whistla).

Tomáš Bosák: „Přišel k nám na podzim a choval se jako hříbě. Za začátku se moc nadějně nejevil, co v něm skutečně je, ukázal až teď ve Starohájském kritériu. Na ošetřování je to hodný mazel, pod sedlem bývá občas trochu nervóznější. Je to takový „malý“ velký pán, je svůj. Co se mu nelíbí, hned dá najevo a co miluje, je válení se v čistých hoblinách.“

Vendula Korečková: „Je to puberťák, umí si třeba otevřít dveře od boxu, aby někde něco dobrého zblajznul. Jinak je bezproblémový, v práci se ukazuje dobře. Při startech je trochu pomalejší z boxů, což je zapříčiněno tím, že 1600 metrů není úplně jeho distance. Myslím, že u něj platí, čím dál, tím líp. Na český chov už nějakou tu třídu ukázal a teď potřebuje jen štěstí, aby v dostihu klaplo vše, tak jak má.

Slovo trenéra

Trenér, strategická osoba v soukolí, která musí vědět, když ostatní ještě tápou. František Holčák, dnes již legenda Českého derby se sedmi plnými zásahy na kontě, bere vše s humorem a také patřičným nadhledem.

František Holčák: „Poslední práci máme za sebou, vše dopadlo tak jak mělo. Teď se těšíme na dostih a samozřejmě chceme vyhrát, kdo by nechtěl. Máme dobrého koně a dobrého žokeje, takže si nejen na „Váňovce“ věříme. Nebude to ale jednoduché a zase to bude, ostatně jako každý rok, pořádné drama.“

Štěpánka Myšková a její manžel Jaroslav, s nímž jsme si o Johnny Whistlovi povídali, mají za pět sezón trenérského působení v rukou třetí derby-šanci. Tou první byl v roce 2014 Vajgaros (v derby skončil devátý) a druhou vloni Lorpen, jenž se krátce před startem v derby zranil.

Jaroslav Myška: „Johnny je v pohodě, po Velké jarní nebyl ani unavený. Zkusili jsme zapracovat na distanci, vypadá dobře, nic ho netrápí, a tak doufáme, že mu to vydrží ještě pár dní. Myslím, že i když není vyzkoušený v dlouhém dostihu, distance by neměla být problém, zvlášť když ukáže ten svůj finiš. Jinak je bezproblémový, kam si ho žokej posadí, tam je. Na ježdění je hodný, i když rád se také ukáže. Nekreslíme si vítězství, ale naším cílem je uspět.“

Hlavní otázka derby-dne: Prosadí se poprvé v dlouhé historii derby na nejvyšší místo bílý kůň?

foto: Romana Nevěřilová, Jana Syručková a Monika Preislerová

V Derby speciál již vyšlo:

Překvapitý derbysta se jménem pohádkového skřítka

Rozjedou němčické "krasavy" partyday v Chuchli?

Tři urození pánové z Pičína