František Holčák do chuchelské výhně s jednou "derbynadějí" a s nováčkem Legionarem

České derby ČPP v neděli doplní a vytvoří mnohé statistické údaje do historie české „modré stuhy“, jeden bude ale neotřesitelný i po neděli. Nejúspěšnějším trenérem historie Českého derby zůstane František Holčák, ať start jeho svěřence George Boolea  dopadne jakkoli. Slovenský jarní klasik je nakonec jediným trenérovým zástupcem na startu, druhá cestovatel z Velkých Karlovic, Irwin Forge, se totiž po bratislavském mítinku Turf gala přestěhoval na druhý konec obce, do stájí Holčákova syna Radka.  Rodinný tandem trenérů tedy bude na Českém derby rovnoměrně zainteresovaný,  ovšem František Holčák Praze představí i svého novopečeného svěřence Legionara. Někdejší elitní slovenský  středotraťař se postaví na trať Zlatého poháru…


„Pro tyto koně není moc šancí na dostihy, do kterých by se vešli, a tak to s ním jedeme zkusit,“ vysvětluje František Holčák. „Zatím je u mě krátce, takže i pro mě to bude takové seznamovací. Je to ale kůň, který už toho absolvoval vážně hodně, a výhled s ním by měl být především na skocích. Samozřejmě, chceme to zkusit, a uvidíme, jestli to s ním na překážky půjde, jak říkám, je to kůň, který by si zasloužil, aby se na něj nějak netlačilo,“ domnívá se zkušený valašský trenér před premiérou Legionara v českém tréninku.


Samotné České derby je podle Františka Holčáka otevřeným dostihem,  ve kterém se pokusí s vítězem slovenské Velké jarní ceny překvapit. V sedle zůstává Róbert Šara, který má nadále důvěru realizačního týmu. „Je to zkušený a kvalitní jezdec, který se s koněm zná, a to je velká výhoda.  Je fakt, že poslední start při turf gala neodjezdil úplně tak, jak bychom si představovali, ale věřím, že tentokrát to bude zase dobré.   Půjde hlavně o to, jestli náš kůň, a koneckonců i Irwin Forge, prostojí těch 2400 metrů, jestli to na ně nebude příliš dlouhé.“ Oba slovenští jezdci – Šara i Zdenko Šmida na Irwin Forge – mají podle Holčáka dostatek zkušeností na to, aby se na pražské dráze vyrovnali se všemi nástrahami přesto, že jejich domovská dráha v Bratislavě má docela jiná specifika.


„Určitě bude taky důležité, jak se koně vyrovnají s počasím, věřím ale, že  to zvládnou,“ konstatuje Holčák na konto očekávaného víkendového vedra, které jemu osobně jako astmatikovi dělá pramalou radost.  Pokud jde o průběh dostihu, svého svěřence by rád viděl v klidu mezi koňmi. „je to takový pohodář, ideální je pro něj se schovat a pak se pokusit uplatnit zrychlení v závěru. Uvidíme, kam to bude stačit…“ dodává velkokarlovický trenér.