Derby jako citová investice – Maminčin mazánek Zock

Láska. Porozumění. Oddanost. Společná vůle bojovat a zvítězit. Slov, vystihujících letošní téma derby portrétů, by se našlo zcela jistě ještě víc. Neplýtvejme však jimi, ani časem, který neúprosně běží vstříc dni D a pojďme si  představit alespoň dva z letošních účastníků dostihu o modrou stuhu, kteří jsou bez nadsázky „citovou investicí“ svých trenérů. Jsou jimi šampion mezi dvouletými v ČR za rok 2016 Zock a vítěz prvního dílu klasické Trojkoruny Sir Sun. A jelikož dámy mají přednost, začínáme výletem do Lysé nad Labem, kde ze „stájového obdélníku“ zvědavě vykukuje a naslouchá, co vše o něm prozradí jeho dámy – trenérka Helena Blažková a ošetřovatelka Alice Paškrtová, ryzák Zock.

Zock a jeho maminka

Myslím, že Helča nikdy neměla věrnějšího milence, než je on. Jen co slyší její auto, rychle „vyjede“ z boxu a čeká až půjde kolem.  A že Helči auto pozná, o tom není pochyb. Když jsme jednou kvůli kontejneru museli její auto přeparkovávat, ještě půl hodiny poté vyhlížel, jestli se náhodou neobjeví…

Žárlení napříč stájí

Samozřejmě, že na něj ostatní žárlí. Naposledy, když jsem vzadu mačkala oves, uslyšela jsem ohromný řev.  Nejdřív jsem se bála, že se něco stalo, ale pak jsem je uviděla – stáli proti sobě a řvali tak, že se to rozléhalo celým závodištěm – Zock a Lysyan. Zock se pak uklidnil, když dostal své oblíbené müsli.

Jídelníček šampiona

Kolikrát denně žere? No, on hodněkrát. Pravidelně třikrát a mezitím… (tak patnáctkrát)? To je samozřejmě přehnané. Ale čtyři až pět mázlíků navíc ještě sní. Takže sečteno, potrženo – ráno žrát začne a večer skončí.

Srovnání s předešlými derbysty

Rád pracuje a tolik síly, co má on, neměl nikdo z nich. Snad jen Kaptah se mu mohl trochu rovnat, což byl hodně dobrý kůň, který ale neměl štěstí. S anglickým žokejem byl majitelem určen jako fírák derby a taky to tak dopadlo. Myslím, že kdyby na něm tenkrát seděl někdo z českých kluků a jenom ho 200 metrů někde přibrzdil, dal by to.

Výjimečná povaha

Má skvělou povahu – je výjimečně vyrovnaný, i když rád laškuje.  Ze začátku nechtěl do myčáku, nechtěl ani na auto. V podstatě všechno jsme ho naučili na krmení. Rád ukazuje svojí dominanci, ale není sprostý. V zimě, když bylo všude náledí a napadl sníh, jela jsem s ním do terénu. V hlubokém věděl, že může cválat, ale když jsme přijeli k silnici, kde to klouzalo, narovnal se a okamžitě našlapoval jako baletka. Člověk z něj cítí, že by rád vyhazoval, zlobil, ale on to neudělá. Bojí se totiž o sebe, ale i o mě.

Boj s alergií

Jediné, co ho trápí, jsou alergie. V podstatě ho „pořád svědí celý kůň“ a my za boha nemůžeme přijít na to, proč. Zkoušeli jsme jiné podestýlky, ale protože se nic nezměnilo a alergie jede v létě, v zimě, můžeme vyloučit i pyly. Jinak ale musím zaklepat, neznám u něj šimbajny, ani jiné obvyklé neduhy.

Nejpovedenější dostih

Určitě Zimní favorit. Byl zadostiučiněním celé sezóny. Tam klaplo všechno, co mělo klapnout. Musel zabojovat, a to se mi líbilo. Byla to pro nás taková třešinka na dortu.

Poslední práce před derby

Poslední těžkou šel ve středu, teď už bude chodit jen to svoje, co běžně. Přijde mi zbytečné dát mu větší díl než jindy. Možná tím někdo umí víc vyšponovat koně na vrchol, ale já držím zásadu, že koně musí práce bavit a musí po ní zůstat zdravý. V dostihu pak zabojuje víc, než ten, kterého něco bolí.

Pražská dráha

Je to pravdivá dráha, korektní. V Michalovi jsme doplatili na to, že Mamadysh přišel úplně zvenku a Zock ho nestačil zaregistrovat. Jsem přesvědčená, že si celou dobu myslel, že dostih vyhrál. V neděli to bude hodně o kontaktu s ostatními, když půjde několik koní společně a budou bojovat, chytne se s nimi. Baví ho předbíhat ostatní a snad najde i místo kudy.

Jaryn

V zimě jsem si přála, aby ho celou sezónu jezdil pouze jeden člověk. Milan má bohužel závazky jinde, takže byl ze hry. Pro derby mě napadl Jaro Línek, který Chuchli zná a je silový, po Červnové se mi však ozval Jaryn Šafář. Jezdil mi už Lysyana, se Zockem vyhráli společně Zimák, poté, co přesně uposlechl ordre. Nějakou společnou řeč tedy máme a jsem ráda, že si nás vybral.

Tropy

Myslím, že mu nevadí. Vloni při derby vyhrál Simsonku, a to bylo taky hodně teplo. Navíc díky umístění v boxe, kam odpoledne nejvíc pere sluníčko, je na tyto podmínky tak trochu zvyklý. Potí minimálně.

Před vrcholem

Vnímá, že se něco velkého blíží, je hrozně“ namachrovaný“. Potrpím si na to, aby měl kvalitní servis – fyzio, kování, krmení, na které je zvyklý. Před dostihem ho vždycky trochu měníme, něco přidáváme, něco naopak ubíráme. Do dostihu jsme nově vymysleli beránky, aby se mohl lépe soustředit na speed. Odpoledne chodíme spolu běhat. Trávíme spolu spoustu času a já věřím, že na nedělní vrchol bude maximálně v pohodě a přesto frish.

Obavy

Zbytečně se do ničeho nezamotat a mít prostor na finiš. Dostihy se prohrávají zpravidla tím, že se něco nestihne. Pro nás bude v neděli důležité poctivé tempo.

Ambice

Se všemi koňmi, které jsem prozatím trénovala, jsem šla do derby víceméně „na překvapení“. Jít do derby s koněm, který vyhrával jako dvouletý, drží stabilní formu, chodí dobře na všech drahách, na všech distancích a pod různými jezdci, to je velká zodpovědnost. V životě se nestalo, aby byl mimo tabuli a bylo by zklamáním, kdyby výjimkou bylo právě derby. Vytrvalec není, ale já věřím, že distanci dá. Svou poctivostí.

Nervy

Už před Velkou jarní jsem „trapčila“. V jedenáct večer jsem se chtěla otáčet ve stáji kvůli blížící se bouřce… Tenhle týden trávím suverénně víc času u koní než doma. Slibuju si, že jestli bude Zock do pátého, naložím ho a pojedeme i s Ondrou do Deauville. On tam bude chodit plavat a já si konečně užiju dovolenou se synem.

Talisman

Máme i tentokrát, je to Zockova podkova ze Zimního favorita. Nosím ji na všechny jeho starty v kabelce, nebo ji mám schovanou v autě. V neděli ji určitě nezapomenu.