Růžičková: Venilia už odchází do chovu, na Charme Looka přichází Stromský

Nedělní Velká cena Prahy CK Martin Tour soustředí na startu velmi kvalitní konkurenci tuzemských mílařů, ve srovnání s evropským Jockey Cupem  však na velmi podobné distanci chybí jedno – a to velmi podstatné – jméno. Venilia.  Proč, to vysvětluje její trenérka  Martina Růžičková, a nádavkem také objasňuje, proč v sedle Charme Looka ve Velké pardubické nebude o druhé říjnové neděli  obhajovat loňské vítězství žokej Jan Faltejsek….


„Venilia je nyní v obrovském laufu, a tak jsem s ní samozřejmě o Velké ceně Prahy uvažovala a chtěla jsem ji běhat, trénovat koně bez nějakého cíle  mi nedávalo velký smysl,“ připouští Růžičková. „Přání paní majitelky bylo ale poněkud jiné, a tak ji čeká konec kariéry.  V úterý od nás Venilia odchází domů, a  bude se chystat na své mateřské povinnosti,“ vysvětluje Martina Růžičková. „Samozřejmě, jako trenérku mě to mrzí, takového koně v takové formě nemáte ve stáji každý den, ale určitě to nebylo tak, že bych se snažila běhání ve Velké ceně Prahy prosadit, dobré vztahy s paní Duškovou  jsou  pro mě daleko důležitější, než jakýkoli dostih,“ dodává Martina Růžičková s vědomím, že dojem  za výborné letní výkony Venilie může v některých hlavách do zimy vyblednout. "Pokud vím, měla by být v lednu připouštěna,  a do té doby by měla zůstat doma v klidu, kde jí teď  bude nejlíp..."


Změny v Pohoří se ale v posledních dnech netočily jen kolem horké aspirantky na titul letošního Koně roku Venilie, ale i kolem druhé velké koňské osobnosti poslední doby, která zde má domicil. Obhájce vítězství ve Velké pardubické několik týdnů před startem nejbohatšího  tuzemského dostihu totiž může hlásit změnu v jezdeckém obsazení.  „Jan Faltejsek je pro Velkou vázaný na francouzského koně, takže Charmíka jezdit nemůže,“ upřesňuje Martina Růžičková. „Paní majitelka tady byla tak hodná, že nabídla možnost jezdit koně ve Velké mně, ale to si Charmík nezaslouží, pokud u nás byli k dispozici neobsazení kvalitní jezdci.  Já bych o ježdění uvažovala možná jen v situaci, kdy by nebyl k dispozici nikdo, komu bych ho chtěla do toho dostihu svěřit.“


Důvěru nakonec dostal velký smolař minulých edicí Velké - Marek Stromský.  „Stejně jako na nás se na něj lepila smůla, tak to snad ve vzájemné  kombinaci s Charme Lookem  dokáží ve Velké zvrátit,“ říká Martina Růžičková sedmnáct dní před startem nejsledovanější středoevropské dostihové události roku.