Popelka: Merano? Měli jsme štěstí. A nejlepšího koně

Stanislav Popelka je po Čestmíru Olehlovi a Josefu Váňovi třetím českým trenérem, jehož svěřenec vybojoval nejvyšší pocty v meranském Gran premiu, dostihu,  který je považován za největší klasickou steeplechase Evropy mimo překážkové bašty v Británii, Irsku a Francii.  Včerejší triumf se urodil po vítězství nejenom nad vybranou společností italských, německých  a českých soupeřů, ale i  proti kvalitní sestavě francouzských soupeřů, a Al Bustan jeho zásluhou uzavřel hvězdnou sezónu, v jejímž rámci vyhrál velké dostihy na území tří zemí, Polska, Švédska a Itálie.  I tento ojedinělý mix umocňuje úspěch, kterého se reprezentantovi stáje Lokotrans povedlo dosáhnout.


Měl letos vážně výbornou sezónu,“ komentuje spokojeně Stanislav Popelka. „Je fakt, že jsme si na něj počkali, v minulých letech  nebyl nijak přetěžovaný, a letos jsme se  tak trochu dočkali odměny za trpělivost v jeho přípravě. Al Bustan ukázal, že je mimořádným koněm, a v rámci sezóny mu prakticky všechno mimořádně vycházelo. Samozřejmě, uvědomujeme si, že taková sezóna se povede jednou za čas, a střídá se s roky, které zase tak dobře nevyjdou,“ konstatuje trenér, který stojí za mimořádně úspěšnou sezónou, v jejímž rámci si na Al Bustanovy úspěchy „sáhl“ kvartet žokejů – Marek Stromský, Josef Bartoš, Dominik Pastuszka a nyní král Velké pardubické posledních let Jan Faltejsek, pro nějž šlo rovněž  o první úspěch v meranském vrcholu.
Co rozhodlo o meranském úspěchu koně, který letos na italské dráze zaznamenal tři vítězství, za něž si připsal více než tři a půl milionu korun?  „Měli jsme tu potřebnou dávku štěstí. A nejlepšího koně na startu,“ komentuje Stanislav Popelka vítězství nad silnou francouzskou sestavou. „Vyhnul se větším problémům, a potvrdil to, co naznačil už v minulých startech. Meranské vítězství, to je pro něj určitě největší úspěch v dosavadní kariéře,“ potvrzuje.
Úspěchy, kterých Al Bustan letos dosáhl, navíc potvrdily správnost přesměrování jeho kariéry z původně plánovaných podzimních Pardubic do Merana.  „On je to ale kůň, který zvládne jak zelené klasické steeplechase, tak krosy. V Pardubicích měli loni s Markem Aureliem trochu smůly, ale určitě to není tak, že by  koněm do Pardubic nebyl,“ konstatuje Popelka s odkazem na nešťastný průběh loňské Ceny Vltavy, kterou Al Bustan nedokončil. S Pardubicemi se ale loni rozloučil triumfem v závěrečné steeplechase, při níž prokázal, že krosové úspěchy mu nemusí zůstat uzamčeny.
Jenže  za aktuální situace po úspěších v italské „klasice“ se spíše nabízí otázka, zda čerstvé skalpy francouzských soupeřů nenasměrují úvahy o jeho budoucnosti směrem do Francie. „To si nemyslím,“ konstatuje ovšem Popelka. „Francie, to je přece jenom zase ještě o něco jiná liga. On ukázal, že je schopný uspět v Meranu, a určitě budeme uvažovat o tom, že by se tam mohl vrátit, o Francii bych ale nyní neuvažoval,“ dodává střízlivě  Stanislav Popelka