Váňa: No Time To Lose bez ciziny. Tam zamíří jiní

Josef Váňa je v posledních letech u nás známý jako trenér, kterému nečiní problémy se svými svěřenci startovat v zahraničí. V této souvislosti jistě není bez zajímavosti, jak vidí možné zahraniční angažmá pro čerstvého hrdinu Velké pardubické No Time To Lose.  Přesto, že Váňa aktuálně provází výpravu svých svěřenců do Milána a odtud spěchá zpět do Prahy na „svůj“ pohár, má o budoucím uplatnění reprezentanta DS Paragan  celkem jasno:  No Time To Lose sebude nyní zřejmě věnovat zimní přestávce, a nadále se soustředí na starty v Pardubicích…


„Dostali jsme krátce po Velké z Pardubic zprostředkovanou nabídku na účast v Cheltenhamu při prosincové cross country,“ přiznává Josef Váňa. „Pořadatelé mají zájem a přispěli by nám na cestu i pobyt, jenže když se nad tím zamyslím, nedává to velký smysl. Urgent de Gregaine, který byl teď ve Velké pardubické druhý, v lednu v Cheltenhamu vyhrál s poměrně příznivou váhou. Myslím, že podobnou chybu už si v Británii nedovolí a pokud by tam přijel třeba vítěz Velké pardubické, bude v dostihu muset nosit nějakých pětasedmdesát kilo, nebo něco podobného. A jet s koněm přes celou Evropu proto, aby se pak trápil pod nesmyslnou váhou, to je vážně nesmysl,“ uvažuje Váňa.


Reálně nevidí ani výlet hrdiny Velké pardubické do Francie, kde se koná několik krosových dostihů v rámci Crystal Cupu. „Ve Francii na těch velkých krosech musíte zná dráhu, kůň by tam musel jít dva tři dostihy, aby se mohl měřit s těmi, kdo jsou tam doma. Napoprvé můžete absolvovat třeba dostihy ve Vittelu, kde je jedna složitější překážka, ale nedá se jet do Pau, kde je to docela jiné než na co jsme zvyklí. Ne, do Francie se s ním na Crystal Cup chystat taky nebudeme,“ myslí si Váňa. „Plány ještě musíme probrat s majitelem, ale já bych to viděl tak, že bychom koně zaparkovali na zimu a soustředili se s ním zase příští rok na Pardubice…“


Váňa má ovšem ve stáji řadu koní, s kterými se na Pardubice nesoustředí. Už v neděli v pražské Chuchli do „své“ národní steeplechase chystá dvojici. Theophilos se představí pouhý týden po druhém místě v Poplerově memoriálu v Pardubicích, a Váňa věří, že opět předvede špičkový výkon. „Zdá se,  že ty Pardubice ho ještě nabudily. Formu má, to už tam ukázal, a věřím, že v Chuchli se s tím dokáže poprat ještě líp. Zvědavý jsem ale i na Deauveline. Capferet sice vypadá v dostihu hodně dobře a otázkou jsou i cizinci, ale my rozhodně nedáme kůži lacino,“říká Josef Váňa, který je s úrovní startovního pole pro „svůj“ pohár velmi spokojen. „Povedlo se dostat na start dva kvalitní zahraniční koně i kvalitní českou konkurenci, je to dostih, na který se můžeme těšit,“ míní Váňa.


V Chuchli bude ale zvědav i tamní verzi zimního favorita, do které posílá dva svěřence jeho manželka Pavla. „Sami si nejsme jistí, který z nich by na tom měl být líp. Forever Dry je spíš rychlejší, Mahe King ale bude mít víc síly a vytrvalosti, takže uvidíme, jak se ti dva v dostihu poměří. A samozřejmě i to,  jak se v této konkurenci prosadí.“ Pro klasickou budoucnost počítá ovšem spíše s prvním jmenovaným. „Mahe Kinga jsme kupovali spíš s předpoklady pro pozdější starty v překážkách, pokud když se ale Foverer Dry ukáže jako trochu schopný kůň, asi bychom s ním uvažovali minimálně o přihlášce do Velké jarní,“ uvažuje Váňa, který díky „svému“ poháru v neděli neuvidí v Miláně grupový start Father Frosta na tamní rovině. „Uvidíme, jak mu to touto dobou v Miláně půjde, byl už docela chlupatý, a protože v Miláně se čeká snad až šestadvacet stupňů, museli jsme ho ostříhat.  Jestli se to naše počasí nějak podepíše na výkonu, to ale uvidíme až tam na místě,“ dodává před víkendovými dostihy Josef Váňa.