Váňa: Vyzraje Forever Dry až pro St Leger?

Mezi  trenéry,  kteří o víkendových vrcholech hrají „na dvou frontách“, celkem pochopitelně  nechybí ani ten největší (nikoli vzrůstem, ale počtem koní v tréninku).  Josef Váňa, který dnes posílá dva svěřence do bojů v Auteuil, se chystá do boje jak v pardubické kvalifikaci, tak v českém derby, ovšem z hlediska ambicí v „modré stuze“ tuší, že Forever Dry  je koněm, kterému může ještě cosi chybět.


Na druhou stranu je ale reprezentant stáje statku Blata Český Ráj koněm, které v letošním roce exkluzivně sbíral třetí a čtvrtá místa a ani jednou „neupadl“ mimo umístění na tabuli. A Váňa cítí, že ještě nedosáhl svého maxima. „Určitě je to kůň, který se zlepšuje.   Jestli na jaře někdo tvrdil, že to bude nějaká ušmudlaná trojka, myslím, že teď už ukázal, že na start v derby patří a nemusí tam být bez šance.  Jeho progres s postupem času je zřetelný,“ míní Josef Váňa.


I pro jeho svěřence ale přichází největší dostih tříletého ročníku  poněkud brzy. „Řekl bych, že vrchol by pro něj měl přijít někdy kolem St Leger,“  uvažuje Josef Váňa. Na dotaz, zda lze Forever Dry porovnat s jeho nedávnými klasickými hrdiny, však reaguje:  „Možná je to podobný kůň jako Timekeeper, ale s Touch of Geniem bych ho nesrovnával, od  toho to  byla v derby přece jenom úplně jiná  úroveň.“


Už před derby posílá Váňa do akce kvartet svěřenců  v pardubické kvalifikaci,  ví ale, že na start se nutně všichni čtyři postavit nemusí. „Budeme to posuzovat podle situace, pokud by nepřišla ta ohlášená  změna počasí a  mělo se běhat na tvrdu, je možné, že někteří koně  by v kvalifikaci nestartovali. Přece jenom si musíme přiznat, že druhá kvalifikace pro překážkové koně není  zrovna vrchol sezóny…“


Jistým účastníkem by ovšem měl být Zarif, který se postaví na start poprvé od loňské Velké. „Je to zkušený kůň a Pepča Bartoš je samozřejmě hodně zkušený jezdec, ale může pro něj  být handicapem, že letos ještě neběhal.  Každopádně budu rád, když  se v sobotu kvalifikuje,“ konstatuje Josef Váňa na konto  koně, který v posledních třech letech ve Velké získal druhé, třetí a čtvrté místo.
V sedle Power Zara střídá Jiří Kousek Patrika Boekhouta, který s tímto koněm minule už splnil kvalifikační podmínky. „Jenže já bych chtěl, aby ho jel zkušený jezdec a po dostihu mi řekl, jestli  cítí, že to s ním je do Velké,  nebo není.  Patrik je mladý,  a takový úsudek po něm ještě nemůžeme chtít,“ vysvětluje Váňa.  Reprezentant stáje Jasna Buonarroti, který před čtyřmi lety startoval v Českém derby,  je dalším z jeho svěřenců, který může v kvalifikaci naznačit, zda  mají úvahy o startu ve Velké pardubické z jeho pohledu smysl.


Do sedla Ange Guardian se vrací Jan Kratochvíl, který s ním předloni dokončil Velkou na druhém místě, Váňa ale upozorňuje, že u tohoto koně není třeba v sobotních startu hledat  nějaké hledání odpovědí. „Do podzimu  ale čeká delší pauza, a on je takový kůň, kterému dostih v nohách prospěje,“ je přesvědčen  Josef Váňa, pokud jde o reprezentanta stáje Anděl strážný.