Tůma: Druhý favorit ve Velké? To asi ne...

 

Trenér Pavel Tůma včera bojoval na dvou zahraničních frontách. Jak v Bratislavě, tak ve Štrasburku  získali jeho svěřenci vítězství. I on ale momentálně hledí především k nadcházející neděli, kdy pošle svého svěřence Tsiganne Du Berlais na trať Velké pardubické. Podle sázkových kurzů by měl  reprezentant stáje Dr Charvát bát v dostihu druhým favoritem, jeho šance zřejmě umocňuje skutečnost, že v sedle bude mít žokeje, který – když v minulých pěti ročnících do tohoto dostihu nastoupil -  také v Pardubicích vyhrál – Jana Faltejska.

 

„Já ale fakt nevím, kde to bookmakeři vzali, že je náš kůň druhý favorit,“ diví se Pavel Tůma. „Jistě, v záři byl v kvalifikaci druhý, předvedl tam dost dobré zrychlení. Jenže to byl jiný dostih, a zdaleka ne tak dobrá konkurence, jako ho čeká ve Velké,“ uvažuje  Pavel Tůma. „A navíc, je to sedmiletý kůň, jde startovat do pardubické prvně v kariéře, s tím dostihem nemá zkušenosti a teď by je právě měl teprve získávat.“

 

Hlavním faktorem, který  v trenérových očích limituje vyhlídky jeho svěřence, je však stav dráhy. „Kdyby to bylo jako loni, já bych to určitě bral. Tsiganne má měkkou dráhu rád, je to na ní docela jiný kůň. On je veliký a těžký,  běhání po tvrdu mu dělá problém, nechce se mu.  Já nemyslím, že by dráha na neděli nebyla nakropená, ale ono je něco jiného jestli zavlažujete tvrdou dráhu, nebo jestli je měkká od deště. A náš kůň by potřeboval  právě takovou.  Jenže s tím už nic nenaděláme,“ vysvětluje Pavel Tůma, proč ambice svého svěřence v nedělním vrcholu české sezóny nevidí až tak optimisticky jako bookmakeři. „Vypadá to na rychlý dostih na pevné dráze. Koně  od pana Váni budou mít podmínky, jaké potřebují,“ naznačuje, kde on osobně hledá pro Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou favorita.

 

„My samozřejmě nic nebalíme, ale to,  že už skončily tropické dny, přece neznamená, že podmínky  budou svědčit takovým těm bahňákům,“ domnívá se. I tak do Pardubic zamíří s odhodláním přivézt koně maximálně nachystaného na  jeho prozatím životní dostih.  Slušnou formu jeho svěřenců potvrdily výsledky minulého víkendu. V Bratislavě se vítězně prosadila dvouletá Josepha, sestra loňského vítěze Českého derby. „Byla to ale čtvrtá kategorie, určitě bych to nepřeceňoval. Ona je podobný typ jako Joseph, takový falešný kůň, s kterým je těžká domluva, uvidíme, jak se jí povede, až se dostane do lepší společnosti.“  V té se při Ceně zimní královny v Bratislavě příliš nevedlo další zástupkyni stejné stáje Reine d´Argent. „Žokej říkal, že se jí nechtělo, v tom dostihu nezabojovala,“ míní Pavel Tůma.

 

O vítězství ve Štrasburku naopak zabojoval tříletý Korfu, který  si zapsal své první vítězství  a nečekaně se tak stal úspěšnějším z tandemu českých účastníků štrasburských dostihů. „Peintre Elusif na překážkách tentokrát narazil na hodně kvalitní konkurenci. Papírově v ní vycházel čtvrtý, takže třetí místo je od něj dobré, i když  to tentokrát nebylo ani moc dobré na skocích,“ dodal k hodnocení nedělních startů trenér Pavel Tůma