Koplík: Těší mě, že Subway Dancer opět přepisuje dějiny

 

Dlouhé týdny se zdálo, že Koněm roku pro Českou republiku v roce 2019 se neotřesitelně stane Nagano Gold.  To se ale zřejmě nelíbilo obhájci této pocty, a Subway Dancer – stejně jako loni – vytáhl nejsilnější kartu až koncem října. Zatímco loni zaskočil všechny výborným výkonem v Ascotu a třetím místem v Champion Stakes, tentokrát ve slovutném Longchamp dokonce vyhrál Prix du Conseil de Paris. A i když byl triumf oceněn „jen“ dvěma miliony korun, stačilo to Subway Dancerovi na překročení desetimilionové dotační hranice. Jeho životní triumf přišel tři roky poté, co jako první český kůň vyhrál na stejném závodišti test francouzské grupy 3. Nyní se tedy posunul ještě o stupínek výše.

 

„Jsem moc rád, že osvědčil svou výbornou podzimní formu,“ libuje si trenér Zdeno Koplík, který svého „osudového“ koně nasedlal  k životní jízdě svému bratru Radkovi. „Co k tomu můžu víc říct? Byl to úžasný výkon, vždyť porazil klisnu, které v září vyhrála grupu v americkém Belmont Parku, a navíc jí dával čtyři kila. Co si víc můžeme přát?“

 

Po loňské britské zkušenosti Koplík připouští, že ve stejném termínu konané britské Champion Stakes byly v hledáčku i letos. „Nakonec jsme se ale s majitelem dohodli na tomto startu ve Francii. Není pochyb o tom, že i toto je nesmírně kvalitní dostih. Subway Dancer je pro mě určitě životní  kůň, a to, co v neděli dokázal, je další ukázkou toho, jak je mimořádný.“

 

Subway Dancer jako sedmiletý předvedl, že je i v tomto věku na vrcholu sil, a podle trenéra na tom není nic podivného. „On se začal prosazovat až jako čtyřletý a  jeho nejlepší výkonnost přišla v těchto letech. Jako valach by měl zůstat na dráze i příští rok a uvidíme, jestli se s ním ještě někam posuneme,“ míní Zdeno Koplík.

 

Vítězstvím na scéně francouzské grupy 2 reprezentant stáje Bonanza  pokořil další metu, která pro drtivou většinu českých stájí bývá jen nedostižným snem. „Samozřejmě jsem moc rád, že s ním takto přepisujeme české dějiny a tak trochu taky otvírám oči dalším českým trenérům,“ dodává Zdeno Koplík. Jestli se Subway Dancer vydá ještě letos k dalšímu startu, není prozatím jasné.  Zatím má letos na kontě sedm startů, a kromě toho prvního v Prix d´Istaphan se vždy umístil mezi prvními pěti.