ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Enable zůstane v tréninku i jako šestiletá

Tajné přání většiny světových turfmanů se vyplnilo.  Nejlepší kůň světa  v letošním roce se (prozatím) neloučí s kariérou porážkou. Pětiletá Enable, jejíž vítězná série skončila v Ceně Vítězného oblouku, se představí v dostizích i jako šestiletá.  Nečekanou novinku potvrdil její trenér John Gosden, žádné dostihové cíle ale nebyly momentálně jmenovány. Enable  se s největší pravděpodobností pokusí získat svůj třetí Oblouk a dá se čekat, že k tomuto cíli bude směřována celá její šestiletá kampaň.  Arc bude v příštím roce slavit stoleté výročí a klisna, která vyhrála dvanáct z posledních třinácti startů, by mezi jeho účastníky nepochybně byla ozdobou.

Luka: Osmé místo v Oblouku? Lepší, než jsme čekali

Výprava z Bošovic se dnes vrátila z cesty na Cenu Vítězného oblouku. Osmé místo v největším evropském dostihu, který vstoupí do dějin zásluhou porážky hvězdné Enable, je nejlepším českým počinem na trati tohoto dostihového svátku. A přece se – jak je v Česku zvykem – najde po boji i řada kritiků startu v Paříži.  V realizačním týmu však po návratu s životním zážitkem převládá pochopitelná spokojenost…

Zakletý hattrick aneb Historie se zopakovala (+video)

Hattrick se nekoná, tribuny utichly. Ani letošní edice L´Arc de Triomphe fenomenální klisně hattrick nepřinesla. Ještě sto metrů před cílem to vypadalo, že si po bariéře s menším náskokem finišující Enable běží pro zápis mezi nesmrtelné. Středem pole však výrazně zrychlil ve svém finiši domácí svěřenec André Fabreho v barvách německého Gestütu Ammerland, pětiletý Waldgeist podporovaný Pierrem Charlem Boudotem, a za dohledu nezvykle ztichlých tribun desetinovou favoritku bez jakýchkoli problémů minul. Do cíle ryzák nashromáždil náskok jedné a 3/4 délky, který jeho vítězství učinil jistým. Waldgeist, který v minulém startu před třemi týdny také na místě činu v Longchamp obhájil vítězství v Prix Foy, tak překazil očekávané oslavy mohutným skupinám britských turistů v jejich Guinness villages. Velmi dobrým výkonem se prezentoval na třetím místě také letošní francouzský Derby - vítěz, tříletý Sottsass.

Český zástupce Nagano Gold absolvoval celý velmi rychlý dostih (2:31,97 min. na hluboké půdě (4.1)) v podstatě na chvostu pole s několika délkami ztráty. Před cílovou rovinou se dokázal k finišujícímu poli přiblížit a v souboji ve druhé polovině startovního pole dokázal i čtyři soupeře porazit. Dle předdostihových očekávání jeho trenéra Václava Luky ml. tak určitě nezklamal. Z hlediska účelnosti dostihových startů lze samozřejmě říci, že v dostihu neměl okamžik, ve kterém by hrozil jeho špičce, avšak v žádném případě nebylo jeho vystoupení žádným propadákem. Ukázal třídu, se kterou se může směle měřit se soupeři v grupových evropských vytrvaleckých zkouškách. Řečeno slovy jeho spolumajitele, staršího z Václavů Luků: "Ukázaná platí". A zážitek samotné účasti bude pro všechny majitele jistě nezapomenutelný.

"Déja vu" na hluboké dráze

Boulognský lesík v Paříží od rána skrápí poměrně silný déšt a protože je nad celou Paříží zataženo, nechce se ani věřit předpovědi, která po poledni slibuje oblačno bez deště. To ale nic nemění na sváteční náladě, která silně připomíná stejný den před čtyřmi lety. Také Prix de L´Arc de Triomphe v roce 2015 očekávala korunovaci klisny, která se mohla stáj trojnásobnou vítězkou největšího evropského dostihu ve třech následujících letech. Domácí šampionce Tréve tehdy pokazil radost Frankiem Dettorim odjetý anglický derby vítěz Golden Horn, nakonec v těsném doběhu na 2.-4.

Prix du Cadran start-cíl pro Holdthasigreen

Sólo pro jednoho koně předvedli v Gr. I Qatar Prix du Cadran (4.000 metrů, 300.000 Euro) sedmiletý svěřenec trenéra B. Audouina Holdthasigreen v sedle s Tonym Picconem. Vítěz dubnové Prix de Barbeville, který rozhodně nepatřil mezi favority dostihu, udal po startu svižné tempo, které bez problému akceptovali i všichni favorité. Po zatočení do dlouhé cílové roviny všichni očekávali především nástup favorizovaného Dee ex Bee, který ale nepřišel nijak razantně a vedoucí kůň poměrně bez problémů atakům odolal a mohl spolu se svými majiteli slavit největší úspěch své kariéry.

Bývalí "Češi" se neztratili

Pořádně vidět byli v cílovém souboji dnešní Qatar Prix Chaudenay, Gr. II pro tříleté koně na 3.000 metrů oba s českým turfem kdysi spjatí zástupci. Svěřenec trenéra Igora Endaltseva Iskanderhon finišoval se ztrátou 2 a 3/4 délky třetí za vítězným Technicianem a dokázal výrazně překročit teoretické prognózy nejslaběji hodnoceného koně startovního pole. Dosáhl samozřejmě největšího úspěchu své kariéry. Také Bayurzhanem Murzabayevem odjetý německý Ashrun dokázal získat pozici "na tabuli", když cíle dosáhl jako pátý.

Sobota v Longchamp

Den před pro český turf významnou nedělí přivítalo diváky po dopoledních přeháňkách zmoklé závodiště v Longchamp. V devíti dostizích, které jsou na programu dnešního dne, nenajdeme aktuální českou stopu. Přesto, např. v sedle německého Ashruna, svěřence trenéra Andrease Wohlera, se ve vytrvaleckém testu tříletých na 3.000 metrů Gr.II Prix Chaudenay objeví trojnásobný šampion českých žokejů Bayurzhan Murzabayev. Ve stejném dostihu bude na startu i svěřenec ještě loni v České republice působícího trenéra Igora Endaltseva, Iskanderhon.Jediným dostihem nejvyšší kategorie Gr.

Majitel V. Luka: V Longchamp jsme nohama na zemi

Nedělní vyvrcholení evropského dostihového kalendáře na dráze v pařížském Longchamp si nepochybně užijí i majitelé Nagano Golda sloučení pod značku V3J.  Václav Luka starší, který do říjnového Longchamp dojížděl dlouhá léta ve funkci prvního muže českého Jockey Clubu na tamní setkání dostihových autorit, si tentokrát vyzkouší „Oblouk“ jako majitel.   A i když Nagano Gold nejede do Paříže pro vítězství,  nepochybně se celý jeho tým těší na veliký zážitek.

Stránky