ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Overdose má prvního vítězného potomka

„Zázrak“ maďarského turfu Overdose má prvního vítězného potomka. V budapešťském Kincsem Parku se  vítězně prosadila jeho dcera Night for Overdose, která triumfovala v testu na 1200 metrl ve čtyřhlavé konkurenci. Overdose  bohužel v hřebčíně prožil jedinou připouštěcí sezónu a před dvěma lety musel po silné kolice být uspán

Al Bustan po Švédsku dobyl i Merano

Červnový švédský král Al Bustan umí i na jihu. Potvrdil to dnes na meranské dráze, kam jej trenér Stanislav Popelka poslal do 3800 m dlouhé steeplechase Premio Creme Anglaise. Dostih o 3800 eur se proměnil ve velký festival českých účastníků, jimž právě Al Bustan s převahou dvou a půl délky dominoval.  V jeho sedle nahradil Josefa Bartoše Jan Faltejsek, a i ten si vedl znamenitě, Dvě a půl délky zpět si druhé místo rozdělili svěřenci Josefa Váni Mazhilis (ž. Váňa) a Broughton (ž, Kousek), a i další místa patřila českým koním v pořadí Sztorm – Delight My Fire – All About Cossio.. V dalším programu se v Meranu neprosadily v rovinovém testu kategorie listed české klisny Celeste a Luxia,  na proutěných překážkách Premio Alpha Two vyhrál Josef Váňa mladší v sedle Treizor du Pilori, a jedno vítězství si zapsal také Josef Bartoš

Češi v cizině: Vítězný Bonys v Meranu

Zatímco na překážkách se dnes na mítinku v Meranu českým vyslancům nevedlo, rovinovou  Premio Bolzano na  2400 metrů  o 22000 eur vyhrál Bonys. Reprezentant stáje  Darhorse tak navázal na vítězství stájového kolegy  Lagara na stejné dráze zpřed týdne a pod vedením žokeje Connvertina vyhrál s převahou půl délky. Druhý z pražského Zlatého poháru vyhrál teprve podruhé v kariéře, ale potvrdil vzestup formy z posledních měsíců.

Moore slaví další jubileum - vyhrál stou grupu 1

Třiatřicetiletý Ryan Moore slaví léto plné velkých mezníků. Poté, co se mu podařilo v Kempton Parku vyhrát šestého července svůj jubilejní 2000. Dostih na britském území, se tentokrát dočkal jubilejní stovky na scéně grupy 1, když v Gooodwoodu v sedle Winter vyhrál Nassau Stakes. Moore  následně na konto svého kulatého jubilea prozradil, že jeho velkou touhou zůstávají velkeé americké dostihy, těch by podle vlastních slov rád vyhrál více – a v partnerství s trenérem Aidanem O´Brienem se zdá, že se mu brzy může otevřít šance. ..

Lagaro i překážkáři úspěšní v Meranu

Italské Merano o tomto víkendu opět patřilo českým koním. Včera se dvojnásobně prosadil Jan Faltejsek se svěřenci Grega Wroblewského. Dnes  nastoupil v Meranu loňský český klasik Lagaro  do mílové condizionaty Premio Associazione Turistica Tirolo o 15400 eur a pod vedením Frederica Bossy vyhrál, když desetinový favorit Uniram dokončil až třetí. V překážkové Premio Imprezer  slavili vítězství otec a syn Váňovi, první v pozici trenéra a druhý jako jezdec s Mushrae splinili pozici favoritů v 3300 m dlouhém testu na proutěných překážkách.

Ascot: Dettori po týdnu na rybách a vodě vyhrál King George (+ video)

Frankie Dettori má za sebou smůlovatý červenec, v jehož průběhu několikrát odložil plánovaný návrat do sedla po zranění, které ho mimo jiné stálo účast na mítinku Royal Ascot. Krátký návrat znamenal exkurz do irských Oaks, které opanoval v sedle Enable. Dnes si se stejnou klisnou mohl vychutnat ještě daleko výraznější „zářez“ . King George VI and Queen Elizabeth Stakes jsou nejenom největším britským mezigeneračním testem léta, ale také dostihem, který určuje spolufavority pro Cenu Vítězného oblouku. A takovým koněm dnes nepochybně je tříletá svěřenkyně Johna Gosdena, jejímž stálým jezdcem Dettori je…

Ana mimo hru, nejméně do listopadu

Dcera veleúspěšného trenéra Aidana O´Briena Ana je sice momentálně asi největší nadějí mezi adeptkami jezdeckého povolání na ostrovech, několik měsíců bude ale z hlediska dostihů mimo hru. Jednadvacetiletá jezdkyně utrpěla několik zlomenin po hrozivém pádu na dráze v Killarney,  a se zlomeným obratlem nepřichází její návrat do sedla v úvahu dříve než v listopadu.  Dcera úspěšného trenéra, která kráčí po cestě vyšlapané bratrem Josephem,  letos vyhrála 18 dostihů a mezi jezdeckými žáky je prakticky jistou irskou šampionkou.

Bratislava: Bílá královna Zoriana

V neděli se na bratislavském závodišti ve Starém Háji uskutečnil druhý z vrcholů tamní dostihové sezóny, mítink okolo 25. ročníku Slovenského derby. Na startovní listině slovenského ekvivalentu epsomské klasiky figurovalo čtrnáct koní - třináct hřebců a jedna klisna a právě loňská zimní královna Zoriana (ž. Budovič) pro stáj PD Senica připravovaná trenérkou Zuzanou Kubovičovou se po velmi lehkém třídélkovém vítězství stala první klisnou (Ohne Sorge byla v roce 2003 po pozitivním dopingovém nálezu diskvalifikována) a po Siberionovi druhým bílým koněm, který ve Slovenském derby dokázal zvítězit. V rámcových jedničkových dostizích se vítězství podělili reprezentanti všech zúčastněných států - ve vytrvaleckém Zlatém poháru se poměrně překvapivě prosadil domácí Oriental Sky (ž. Línek), mezi klisnami na scéně Ceny Pat's Music zazářila maďarská Akvamarin (ž. Šafář), v Bratislavské míli triumfoval český tempař Ideal Approach (ž. Foret) a mezi sprintery návrat do formy potvrdil na jaře zdravotně indisponovaný Pretorian (ž. Murzabajev), registrovaný v Rakousku.

Stránky