ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Čeští Koně roku neuspěli v Německu ani ve Francii (video)

Nečekanou německou záležitostí se dnes v Kolíně nad Rýnem stala tamní Preis von Europa. Do 2400 m dlouhého dostihu  grupy 1 šli jako favorité oba britští zástupce Barney Roy a Dame Maillont spolu s českým  Koněm roku 2019 Nagano Goldem, nakonec ale triumf slaví Donjah  trenéra Greweho, již vítězně vedl Francouz Lecoeuvre.  Vítězka nastupovala podle sázkových kurzů v pozici outsidera.

"Oblouk" jen pro 5000 vyvolených?

Ve Francii bylo rozhodnuto, že  limit pěti tisíc návštěvníků na veřejných akcích  bude prodloužen. Z původně stanoveného   termínu, který vyprší od nadcházejícím víkendu, bylo rozhodnuto o prodloužení do konce října. Tato skutečnost mimo jiné znamená také to, že letošní Cena Vítězného oblouku bude bez diváků. Pořadatelé se totiž dali slyšet, že  pokud budou mít k dispozici jen  pět tisíc míst, beze zbytku budou pokryta majiteli, sponzory a médii.

Dvě vítězství z Wroclawi

Svěřenkyně  Radima Bodláka Cosmic Magic v polské Wroclawi potvrdila, že  na tamní dráze umí. Vyhrála tak Wroclawska trial o 20000 zlotých, když pod vedením Lukáše Matuského porazila loňského hrdinu Velké Wroclawske Rekiho. Druhé vítězství do Česka z Wroclawi patří stáji EŽ Praha a.s. a trenéru Polesovi, zásluhou čtyřleté Diany Jape v testu o 20000 zlotých na 3600 metrů  Druhé a třetí místo do Česka v tomto dostihu navíc odvezli Avestan a Filip.

Bartošův hattrick v Meranu

Vítězný hattrick v Meranu si vychutnal žokej Josef Bartoš. V rámci nedělního mítinku se mu podařilo vyhrát všechny dostihy překážkového programu na alpské dráze,  když postupně dovedl k vítězství Laldanna (proutěné překážky na 3800 m o 21000 eur) Treizor du Pilori (3000 m dlouhé proutěné překážky o 12000 eur vyhrál před domácím Stalingrado pod Janem Kratochvílem) a Gangster de Coddes (proutěné překážky na 3000 m o 132000 eur, druhý byl opět Jan Kratochvíl s Natamem…).  Zatímco Gangster de Coddes zaznamenal v tréninku Josefa Váni mladšího své první vítězství, Treizor du Pilori vyhrál zase poprvé od roku 2017…Josef Bartoš se tak i v letošním roce posunul přes hranici dvaceti vyhraných dostihů, což je meta, kterou pravidelně překonal každý rok od sezóny 2005….

Goodwood: Tregoning se vrátil po 14 letech (+ video)

Všechny záludnosti specifického závodiště v Goodwoodu dnes odehrály svou roli při dostihu, na který se všichni fanoušci těšili v rámci mítinku Glorious Goodwood asi nejvíce. Nabité Sussex Stakes na mílové trati přinesly konec neporazitelnosti hrdiny irského derby Siskina, rozpačitý výkon britského šampiona žokejů Oisina Murphyho v sedle Kameka, ale především skvělý závěr sedmého v Royal Ascotu Mohaathera pod Jime Crowleyem.

Ten se v úvodu cílové roviny ocitl zavřený za hradbou koní na posledním místě, někdejší účastník Velké pardubické jej ale poslal vnější stopou znovu do boje a svěřenec Marcuse Tregoninga nechal za sebou excelentní mílařskou konkurenci v čele se svým přemožitelem z Ascotu Circus Maximus. Až na třetí místo stačil favorizovaný Siskin, čtvrtý pak dokončil Kameko, který se pokoušel o útok z podobné pozice jako pozdější vítěz, Murphymu se ale cestu po bariéře najít nepodařilo. Pro Marcuse Tregoninga v roli trenéra znamenal dnešní úspěch první vítězství v grupě 1 od okamžiku, kdy Sir Percy vyhrál v roce 2006 Derby a oslavil tak návrat na nejvyšší scénu po 14 letech…

Český kvartet do Rakouského derby?

Čtyři čeští koně jsou přihlášení do letošního Rakouského derby. Dostih se má konat v Ebreichsdorfu týden po českém ekvivalentu v Praze na trati dvou kilometrů a dvou set metrů. Dostih o 15000 eur celkově přilákal přihlášky 25 koní z Rakouska, Německa, Slovenska, Slovinska, Česka a Bulharska. Potenciálními českými účastníky jsou Markoni LP trenéra Luky, zairyannka od Zdena Koplíka, Fly Amico Jozefa Pirucha  a Swinging Thomas chystaný Pavlem Tůmou.

Dettori s Gosdenem opět psali historii: Stradivarius vyhrál (+ video)

Frankie Dettori s Johnem Gosdenem dnes opět psali historii. Tři dny poté, co Enable impozantně dominovala v Ascotu při tamních King George VI and Queen Elizabeth Stakes, se dnes na mítinku Glorious Goodwood prosadil počtvrté v řadě Stradivarius. Do dějin Goodwood Cupu, konaného od roku 1812,  se tedy zapsal  jako jeho čtyřnásobný hrdina.

Goodwood: Britové v sobotu poprvé před diváky, Stradivarius do historie?

Letní mítink na dráze v britském Goodwoodu se nazývá Glorious, a v letošním roce se tento název zdá být na místě více než kdy jindy. Velké dostihy, kterými goodwoodské dostihy vrcholí, se v letošním roce mohou chlubit skutečně mimořádnou kvalitou, ovšem největší událost pro Glorious Goodwood má přijít v sobotu. Poprvé od červnového znovuzahájení dostihů se totiž v sobotu mohou na britské dostihy dostavit i diváci.

Murzabajev řádil v Mnichově, úspěch pro Godolphin (+ video)

Bajuržan Murzabajev byl dnes strůjcem skutečnosti, že se česká výprava vracela z dostihů v Mnichově bez úspěchu. Létající  Kazach na cestě za obhajobou loňského německého šampionského titulu totiž o víkendu vyhrál šest dostihů, z toho v Mnichově čtyři. A ve dvou případech zarmoutil české účastníky: Jeho vítězství s Carrerou v 2200 metrů dlouhém handicapu totiž z druhého místa asistoval Swinging Thomas pod Jozefem Bojkem. S Lucianim zase vyhrál Murzabajev handicap na 2000 metrů, v němž patřilo třetí místo Ideal Approachovi s Martinem Laubem.

Vrcholme mnichovského programu dnes byla gr.1 Grosser Dallmayer Preis, pro niž so do Německa dojeli Britové. Pro stáj Godolphin a trenéra Applebyho ji vyhrál  Barney Boy pod Williamem Buickem. Šestiletý reprezentant modrých barev letos už zářil začátkem roku na dubajském Meydanu a na jeho kontě už je více než milion eur vydělaných na dotacích.. Druhý v Mnichově dokončil Quest The Moon a třetí místo do Irska veze Patrick Sarsfield.

Stránky