ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Belmont Stakes s překvapením (+video)

Sir Winston s žokejem Joelem Rosariem vyhrál Belmont Stakes.  Poslední dostih americké Trojkoruny panoval nečekaně před favorizovaným Tacitus,  vítěz Preakness Stakes War of Will dokončil v New Yorku na posledním místě.  V rámci mítinku se představil také vítěz Dubai World Cupu, v Runhappy Metropolitan Handicap na něj zbylo třetí místo za favorizovanými Mitole a McKinzie

 

Bojko se podívá na mítink Belmont Stakes

Slovenský žokej Jozef Bojko,  který dlouhodobě působí v Německu u trenéra Wöhlera, získal nečekané angažmá pro mítink v americkém Belmont Parku. V rámci festivalu, který v sobotu vyvrcholí klasickými Belmont Stakes, se Bojko postaví na start pro Ameriku unikátního dostihu. Belmont Gold Cup Invitational (gr.2, 3200 m) je jedním z dvou nejdelších rovinových dostihů, které se v USA na graded – úrovni konají, a Bojko v nich v pátek povede irského zástupce Raa Atoll.  Svěřenec Ira Luka Comera vyhrál pod Bojkovým vedením v Berlíně tamní Oleander Rennen a jejich společný triumf zajistil koni i žokejovi nominaci na americký mítink.  Gold Cup v Belmontu se koná v pátek v nočních hodinách evropského času

Češi v cizině: Palík vyhrál německý derby-trial (+video)

Jiří Palík dnes v Baden Badenu vyhrál tamní derby-trial v sedle Accona trenéra Kluga poté co do dostihu grupy 3 nastupovali v roli outsiderů s eventuálkou na vítězszví 205:10. Naopak se v dostihu na 2000 metrů nevedlo Bayjuržanu Murzabajevovi s favorizovaným Peppone.

V Meranu dnes slavila vítězství Santa Klara. Svěřenkyně Josefa Váni mladšího pod vedením Josefa Bartoše vyhrála  proutěnky Premio Cogne na 3000 metrů o 25000 eur. Druhé místo z 2400 metrů dlouhé roviny v Meranu veze reprezentant trenéra Harise Bonys.

V Lipsku vyhrál dnes v 1300 m dlouhých Preis von Mr. & Mrs. Scheibenholz svěřenec Jaroslava Váni Poet´s Rock,  kterého vedl Martin Laube. Ten v rámci mítinku nasbíral také čtyři druhá místa v sedlech svěřenců Jana Korpase.  Vítězný hattrick si z Lipska veze Jozef Bojko

Španělské derby dnes na hipodromu La Zarzuela vyhrál Axioco trenéra Osoria pod žokejem Gelabertem, v cíli sice skončil druhý, byl ale poškozen Pedro Cara a u zeleného stolu byl vyhlášen vítězem.   Václav Janáček v dostihu vedl druhého favorita Liberri, skončili ale společně na sedmém místě.

Bratislava: Hattrick pro Luku a Lišku-vyhráli Wireless, Ventaron a Beau Massagot

Velká hattrick slaví dnes v Bratislavě stáj Leram, trenér Václav Luka a nejúspěšnější český jezdec posledních měsíců žák David Liška. Společně si zapsali vítězství v obou největších dostizích mítinku Turf Gala, Velké ceně Slovenska s Ventaronem a Ceně ministerstva zemědělství Slovenské republiky s Beau Massagotem,  k tomu navíc přidali triumf i z mílové Ceny Scottish Rifla zásluhou veterána Wirelesse.

Derby v Epsomu pro Anthonyho van Dycka (+video)

Investec Derby v letošním roce se podle očekávání odehrálo pod taktovkou trenéra Aidana O´Briena. 240. Ročník nejslavnějšího dostihu světa v Epsom Downs měl na startu třináct koní, z nichž sedm postavil na start právě tento irský trenér. Z prvních šesti v cíli jich bylo jeho svěřenců pět, vklínil se mezi ně pouze další irský zástupce - Madhmoon, jehož trénink vede šestaosmdesátiletý Kevin Prendergast. Britové letos odešli ze svého klasického testu suverénně poraženi. Triumf si naopak odnesl Seamus Heffernan, který vedl Anthonyho van Dycka.

Oaks pro Anapurnu a Dettoriho (+video)

 

Nešťastný a šťastný se mohl cítit Frankie Dettori v prvním dni klasického mítinku v Epsomu. Dnešní  Investec Oaks  mělo v předprogramu tradiční Coronation Cup, a právě do něj šel Dettori v sedle Lah Ti Dar jako favorit, jenže se svěřencem Johna Gosdena v dostihu grupy 1 vůbec nedosáhl na „tabuli“. Triumf ukořistil druhý z loňské Velké ceny Baden Badenu  Dafoe, jenž pod vedením Andrey Atzeniho udolal po boji o půl délky loňského prominenta St Leger Kew Gardens. Svěřence Aidana O´Briena vedl nešťastník dnešního dne v Epsomu, Ryan Moore.

War of Will v Preakness Stakes našel spravedlnost

Nejkratší dostih americké klasické Trojkoruny, Preakness Stakes, neměly v noci na neděli evropského času na startu ani vyloženého favorita, ani žádného z vítězů Kentucky Derby.  Na startu nebyl ani v Kentucky diskvalifikovaný vítěz Maximum Security, ani v Churchill Downs druhý a nakonec vítězný Country House, po 23 letech první vítěz Kentucky Derby, který v Preakness chyběl.

Do Oblouku míří Enable i Nagano Gold

Mezi jednaosmdesáti přihláškami do letošní Ceny Vítězného oblouku na pařížském hipodromu Longchamp nechybí podle očekávání jméno Nagano Golda. Reprezentant stáje V3J, chystaný v Bošovicích Václavem Lukou, se do dostihu o 5 milionů eur může podívat, pokud průběh letošní sezóny jeho vysoké ambice potvrdí. Na kontě má zatím vítězství ve společnosti listed a třetí místo z Gr.3 Prix d'Hedouville. Na  přihláškách pro Oblouk nechybí hrdinka předchozích dvou ročníků Enable, která se na podzim může pokusit o historický hattrick. V minulosti se do nejhohatšího evropského dostihu postavili tři v Česku trénovaní koně-Tullamore trenéra Zdena Koplíka, a Mikhail Glinka a Meandre, které poslal na start Arslangirej Šavujev

Stránky