ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Vítězství v Nancy pro DS Pegas

Druhé letošní vítězství ve Francii slaví stáj DS Pegas a treér Dalibor Török. V Nancy se v Prix des Boutons na 4200 prosadil Monsieur Bachir vedený Thomasem Beaurainem a ukořistil tak dotaci 16320 eur.  Na pátém místě ve stejném dostihu dokončil Hubal trenéra Wroblewského, jehož si odjezdit jeho spolumajitel Jan Faltejsek. Čtvrté místo v rovinovém testu na 1950 m získal svěřenec A.  Šavujeva Stellar Speed a veze do Česka dotaci 2200 eur.

Shergar Cup se dvěma "Němci"

Letošní ročník mezinárodního žokejského Shergar Cupu v Ascotu oznámil žokejské nominace. Poprvé v historii soutěže žokejů se v jejím rámci představí dva žokejové, kteří nastálo působí v sousedním Německu. Kromě Adrieho de Vriese, který má za sebou výtečnou zimu na arabských drahách, nastoupí do Shergar Cupu také Alexander Pietsch. V týmu Evropy budou letos absentovat Francouzi, jeho kapitánem bude Frankie Dettori.  Za „zbytek světa“ se představí hrdina Melbourne Cupu, Australan McEvoy, Jihoafričan Delpech a Japonec Tosaki, tým žen v sedle tvoří Emma-Jayne Wilsonová, Josephine Gordonová a předloňská vítězka Melbourne Cupu  Michelle Payneová. Domácí britský tým tvoří pro Shergar Cup Ryan Moore, Jamie Spencer a Neil Callan.

Češi v cizině: Vítězní Březina i Minařík (+ videa)

Dostihová premiéra roku 2017 se konala také v polském Služewci, a i když absentovali dlouhodobě v Polsku nejúspěšnější čeští jezdci Tomáš Lukášek a Martin Srnec, jedno české vítězství se přece jenom ve Varšavě urodilo. Na starosti je měl marek Březina, který vyhrál pátý dostih programu v sedle Polish Spirit (video).

<

Václav Janáček v Madridu dnes vybojoval dvě druhá místa, v hlavním dostihu odpoledne, Gran Premio Alburquerque (listed, 2000 m), se musel spokojit s třetí doběhovou pozicí v sedle Argüera (video)

Jedno vítězství v Krefeldu si dnes zapsal na konto žokej Filip Minařík. Triumfoval v Rennen der Firma Despec Supplies GmbH na 2200 metrů v sedle Power Euro trenéra Gröschela

Ve francouzském Štrasburku se představil reprezentant stáje Wrbna Racing Reaper, a v prvním startu v tréninku Štěpánky Myškové se pod vedením Jaroslava Myšky v Prix Ucello du Lac na 5,2 kilometrů sice neprosadil v boji o nejvyšší umístění, dokončením dostihu na páté pozici  se ale stal prvním českým koněm, kvalifikovaným do letošního ročníku Velké pardubické

V Bratislavě panovali Holčákové

Triumf z bratislavské Ceny Trojročních žrebcov si veze do Velkých Karlovic Irwin Forge, svěřenec Františka Holčáka, kterého v dostihu vedl žokej Martin Laube a o krk v něm zdolal Connora, v jehož sedle vystřídala Ingrid Janáčková-Koplíková Martina Srnce. Triumf karlovických barev v bratislavském dostihu potvrdil ještě třetí King´s Shilling pod Robertem Šarou. Cena tříletých klisen v Bratislavě patřila rovněž velkokarlovické centrále, když tomuto dostihu vládla Dajuka stále K+K Metal  trenéra Radka Holčáka, kterou vedl Robert Šara, druhé místo patřilo Celeste Radima Bodláka. V rámcovém programu vyhrál v Bratislavě také Sírius stáje Euroframe Váňová

Falešný žokej královně nepoblahopřál

Paradoxní případ falešného žokeje řešili na závodišti v britském Newbury v pátek, kdy se na dostihy dostavila také královna Alžběta II., aby sledovala svého koně v dostihu Dubai Duty Free Golf World Cup EBF Stallions Conditions Stakes. Math Prize v královniných barvách bohužel dnes 91 leté panovnici nedokázal věnovat  narozeninový dárek v podobě vítězství,  už před dostihem se ale kolem něj odehrálo malé drama.  Do paddocku se totiž spolu s žokeji pokusil vniknout mladík, převlečený za žokeje, který touto akcí odstartoval své  předsvatební „loučení se svobodou“.  Protože ale pořadatelé ihned zasáhli, společné fotografie s královnou se v rámci této akce mladík nedočkal. 

V Británii neřešili podobný případ letos poprvé, v Cheltenhamu při Gold Cupu se totiž po dostihu u vítězného koně objevil falešný majitel. Šestapadesátiletý Richard Melia byl vyveden poté, co vítězného Sizing Johna vedl na jeho cestě do paddocku k odsedlání, a poté se přiznal, že podobně pronikal v úspěšných účastníkům sportovních událostí už od devadesátých let a povedlo se mu být mimo jiné u oslav triumfu Animal Kingdom v Dubai World Cupu a také boxerského zápasu o světového šampiona v Las Vegas… 

Češi v cizině: Opět vítězné Miláno

V milánské Premi Marco Rocca (3600m, 10 000 eur)  si dnes na San Siru vychutnal soupeře favorizovaná Azamourday, která pro Josefa Váňu v pozici trenéra zajistila letošní už jednadvacátý trenérský triumf.  Azamourday s Josefem Váňou mladším v sedle vyhrála před Josefem Bartošem vedeným  Counterproof. Bartoš vyhrál v Miláně první dostih odpoledne v sedle Recently Acquired. Vítěz Velké dubnové ceny Father Frost v Miláně pak pod Fabiem Brancou  v tamní rovinové condizionatě na 1700 metrů skončil třetí délku od vítěze.

Na dostizích v německém Mülheimu se tentokrát prosadil jednou žokej Filip Minařík

V Chateaubriand se představil reprezentant DS Pegas Felxi, v testu tříletých na 1950m jménem Prix de Chantilly však pod vedením S. Breauxe zůstal šestý ze sedmi účastníků 

"Trdelník" vítězí v Chantilly

Další výbornou zprávu pro český turf dnes hlásí francouzské závodiště v Chantilly.  V tamním handicapu Prix Kilt se naplno prosadil reprezentant stáje www.trdelnik.com –Luka jménem Donuts Reyor, kterého vedl  Eddy Hardouin. Za vítězství získal svěřenec Václava Luky dotaci 24.440 eur a mezi 16 startujícími triumfoval o krk, když byl zvýhodněn nejnižší váhou ve startovním poli – 53 kilogramů.  Donuts Reyor vyhrál ve Francii už pošesté,  prvních pět vítězství však nastřádal ve francouzském tréninku a ani v jednom ze svých předchozích startů nedosáhl ani zdaleka na podobnou dotaci. Za dva starty v českém tréninku si letos v Chantilly už  vybojoval na samostných dotací více peněz, než za kolik byl loni v listopadu pořízen ve Fontainebleau (tehdy byla kupní cena 27 tisíc eur...). V Chantilly dnes startoval také Phu Hai (sedmý v Prix Du Bu) a tříletá  Bee Chic (devátá v Prid cu Bois Rossiere).

Terapena druhá ve Fontainebleau

Dvě dotované pozice veze dnes trenér Greg Wroblewski z francouzského Fontainebleau. Ten na své svěřence angažoval z Británie Jana Faletjska, který při návratu do Francie sahal po vítězství v sedle pětileté Terapeny. Ta dokončila po únorovém vítězství na stejné dráze tentokrát druhá v proutěných překážkách Pr. JP Bertrand na 3550 metrů a na konto si připsala  tentokrát dalších 5040 eur. Tarant,  který startoval ve 3850 m dlouhé steeplechase, si zapsal páté místo  a dotaci 1035 eur.

Také Minařík v Německu s hattrickem

Reakce úřadujícího německého šampiona Filipa Minaříka na hattrick Bajuržana Murzabajeva z nedělního Berlína na sebe nechala čekat jediný den. I Minařík na pondělním mítinku v Hannover získal vítězný hattrick, přičemž i on vyhrál také hlavní dostih odpoledne,  Grosser Preis der VGH Versicherungen das Hauptrennen der Veranstaltung (listed) na 2000 metrů o 25000 eur.  Minařík vedl k vítězství Salve Venezia pro trenéra Carvalha.

Stránky