ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Stoute novým rekordmanem mítinku Royal Ascot

 

Sir Michael Stoute se dnes stylově stal rekordmanem mítinku Royal Ascot. V Prince of Wales Stakes (gr.1)  jeho svěřenec  Poet’s Word nečekaně  pod vedením  Jamese Doylea zdolal jednoznačného favorita Craksmana a zapsal si tak své největší kariérní vítězství.  Vítězství znamenalo zároveň už 76. Vítězství svěřenců Michaela Stouta na královském mítinku, a tím se newmarketský  trenér osamostatnil v pozici nejúspěšnějšího trenéra v dějinách mítinku, kterou dosud se 75  výhrami sdílel s Henrym Cecilem.

Ve Švédsku vyhrál domácí favorit

Švédská Velká národní se dnes v Strömsholmu stala domácí kořistí.  Vyhrál ji domácí favorit  Truckers Glory  pod Christopherem Robertsem. Truckers Glory byl předloni zakoupen na dražbě v Doncasteru za 3500 guinejí, nyní už vyhrál třetí švédskou steeplechase v řadě.  Z českých vyslanců ve Švédsku  se lépe prosadil Carry The Glory, který dokončil v závěrečné steeplechase na třetím místě.

Trenér Noseda čelí dopingovému případu

Podle zprávy, která se jako první objevila na serveru deníku Guardian, mají britské dostihy nový dopingový případ. Kůň  Walk In The Sun, který byl v tréninku Jeremyho Nosedy, byl v Lingfieldu po vítězném únorovém startu pozitivně testován na metabolit kokainu. Noseda nyní zřejmě nbude potrestán BHA a výše jeho trestu bude se zájmem sledována celou dostihovou veřejností, v jeho případě totiž nejde o první prohřešek, před dvěma lety uvízl v síti dopingových kontrol jiný z jeho koní. Majitelé Walk In The Sun, stáj Phoenix Thoroughbreds, přesunula od Nosedy své koně už v minulém měsíci.  Šestapadesátiletý Noseda trénuje koně v Newmarketu a mimo jiné má na kontě i klasická vítězství v irských 2000 Guineas nebo v britském i irském St Leger.

Češi v cizině: polský Crystal Cup i meranské vrcholy opět do Česka (+video)

Wroclawský hipodrom dnes hostil vrchol tamní první poloviny sezóny v podobě Crystal Cupu a 5500 metrů dlouhý dostih o 172000 zlotých se stal českou záležitostí, když jej o jistých osm délek vyhrál svěřenec Grega Wroblewského Sztorm pod vedením Marcela Nováka.  Za devítiletým reprezentantem stáje Nýznerov dokončil na druhém místě Pareto se Sertašem Ferhanovem.  Další čeští koně – Reki a Celadon – dokončili šestý a sedmý, Delight My Fire pod Švédem Lovenem dostih nedokončila.  Česká vítězství se zrodila i v dalších testech – Dostih čtyřletých na 3800 metrů ovládl Illdowhatica

Janáček vyhrál španělské derby (+ video)

Václav Janáček dnes v Madridu vyhrál španělské derby. V sedle Dona Sancha šel do dostihu na 2400 m o 68000 eur jako druhý favorit, v dostihu ale na jeho koně  nikdo neměl. Janáček v sedle svěřence Guillerma Arizkorrety točil v jedenáctihlavém poli do cílové roviny na sedmé pozici, pak ale Dona Sancha pod rukama poslal do čela a až do cíle na jeho zrychlení nikdo nenašel relevantní odpověď.   Václav Janáček tak po opakovaných ziscích španělského šampionátu zaznamenal nyní i triumf v tamním klasickém vrcholu

Turf gala: Po čtyřech českých úspěších zůstala Velká cena doma

Zoriana pod vedením Štefana Budoviče vyhrála hlavní dostih mítinku Turf gala. Vytrvaleckou Velkou cenu Slovenska.  Po boji udolala Oriental Sky a třetí zůstal Portorikos, až čtvrtý byl nejlepší z českých účastníků Eskerkhan.  Ve Velké ceně Slovenska tak domácí zachránili  alespoň částečně bilanci mítinku, v kterém jinak dominovali čeští hosté.  Sprinterskou Cena slovenského ministerstva zemědělství vyhrál Beau Massagot pod B. Murzabajevem před Henrytheaeroplanem a Mr Rightem, Starohájské kritérium tříletých nečekaně Thisisthekey  pod Ingrid Koplíkovou –Janáčkovou před  tandemem Darkolva-King Heart, a Cenu Scottish Rifle pohodlně favorizovaný Donuts Reyor opět s Murzabajevem.  V Ceně Arvy se po boji s Wild Love prosadila Slivka s Jiřím Chaloupkou

Epsom Downs: Masar získal Derby pro Godolphin

Ve 239. ročníku Investec Derby (Gr. 1, 3 l. hř. a kl., 2 420 metrů, 1 500 000 Ł), nejbohatšího dostihu ve Velké Británii a jednoho z nejslavnějších vůbec, se prosadil svěřenec Charleyho Applebyho Masar v sedle s Williamem Buickem a získal pro blankytně modré barvy stáje Godolphin šestnáctý triumf v britské klasice, ale první v epsomském Derby (Lamtarra v 1995 startoval v barvách šejka Saeeda Maktoum al Maktouma). Před startem 16:1 nabízený Masar, syn vítěze Derby z roku 2008 New Approache a vítězky UAE Derby z roku 2011 Khawlah v dostihu zvítězil o jeden a půl délky před dalším z nepříliš čekaných koní Dee ex Bee (S. de Sousa), třetí místo s půl délkovým odstupem obsadil vítěz Dante Stakes Roaring Lion (O. Murphy), zatímco favorizovaný vítěz 2 000 Guinaes Saxon Warrior (R. Moore) na začátku roviny dlouho hledal prostor a nakonec skončil se ztrátou dvou a půl délky čtvrtý, když stejným rozdílem porazil Aga Khanova Hazarpoura s Frankie Dettorim na palubě. Pro Masarova trenéra Charlie Applebyho, stejně jako pro jezdce Williama Buicka se jednalo o první triumf v Derby. Dubajský šejk Mohammed své pocity po vítězství zhodnotil slovy: " Toto je to, o čem to celé je - vyhrávat velké dostihy napříč celým světem."

Stránky