ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Váňa ml: V Meranu velkými soupeři Northerly Wind i Francouzi

Dvanáct koní se sejde v neděli na startu letošního meranského Gran Premia. Plnou třetinu z nich posílá do boje trenér Josef Váňa mladší, který s L´Estranem obhajuje triumf z loňského ročníku největšího italského překážkového dostihu. L´Estran s Josefem Bartoše povede ekipu stáje Josef Aichner i letos, ve hře budou ale i Notti Magiche, Kapjahr a Il Superstite. Jak se jejich trenér na letošní startovní listinu dostihu o čtvrt milionu eur dívá?

Dettori vstoupil do kanadské historie (+ video)

Padesátiletý Frankie Dettori slaví další pozoruhodný úspěch své bohaté kariéry. V noci na neděli našeho času se stal nejúspěšnějším žokejem v historii Canadian International na závodiště ve Woodbine, když se mu podařilo dostih o 608400 kanadských dolarů vyhrát v sedle Walton Street ze stáje Godolphin před dalším britským zástupcem Desert Encounterem. Triumf svěřence Charlieho Applebyho pro Dettoriho znamenal čtvrté vítězství v dostihu, který naposledy vyhrál před devíti lety v sedle Joshua Tree.  Dettori, který podstatnou část svých úspěchů v minulosti získal právě v barvách stáje Godolphin  vyhrál pro stáj arabských šejků první dostih gr. 1  od roku 2012, kdy v sedle Colour Vision vyhrál Ascot Gold Cup.   

Rekordman Altior ukončil kariéru

Světový rekordman v počtu překážkových vítězství nepřerušených jedinou porážkou ukončil kariéru. Svěřenec Nickyho Hendersona Altior v jedenácti letech nebude pokračovat ve své bohaté kariéře, v jejímž rámci zaznamenal  sérii 19 vítězných startů nenarušených jedinou porážkou. Jeho úspěchy jsou kromě trenéra Hendersona spojeny i se jménem žokeje Nico de Boinville, který ho vedl mj. i v Champion Chase v Cheltenhamu roku 2018 – v dostihu, který je patrně nejcennějším z jeho vítězných startů.  Svá vítězství Altior dosahoval i na největších mítincích Británie a Irska včetně dostihů v Aintree, Cheltenhamu a Punchestownu.  Na jeho kontě je při odchodu do dostihového důchodu 1 320 795 vydělaných liber

Opasan neuspěl v Paříži, český den ve slovenské klasice

Po vynikající francouzské premiéře se dnes pokusil vítěz loňského Českého derby Opasan o zázrak při Prix Niel, jedné z předzkoušek  Ceny Vítězného oblouku. Pod vedením Radka Koplíka se svěřenec Jozefa Chodúra tentokrát v Longchamp neprosadil a skončil na šestém místě v dostihu, který opanoval japonský aspirant startu ve Vítězném oblouku Deep Pond. Ten první evropský start vyhrál na 2400 metrech před Broomem. Šok v Paříží se konal v dalším testu pro Vítězný oblouk, Proix Vermeille.

Český triumf v Kincsem Díj

Český triumf se zrodil dnes v největším maďarském mezigeneračním testu.  Kincsem Díj (2400 m, 14000000 HUF) vyhrál nečekaně svěřenec Václava Luky Markoni LP, který pod vedením A. Fresua  porazil o jistou délku a půl největšího favorita dostihu, dalšího českého vyslance Royal Worda pd Jiřím Palíkem, třetí místo patřilo nejlepšímu z domácích Eggis Choice pod Jaroslavem Línkem.  Markoni LP ukončil sérii smůlovatých startů nejlepším možným způsobem  a vyhrál poprvé od loňského triumfu ve Velké červnové ceně.  Jiří Palík v Maďarsku vyhrál druhý největší dostih dnešního programu, mílový Imperiál Díj v sedle Light Blue Sky.

Češi v cizině: Vítězný Al Bustan, Nagano Gold pátý

Druhé místo v Baden Badenu dnes zaznamenal svěřenec Luboše Urbánka Idea Approach v handicapu Zastrow Trophy. Pod Sybille Voltovou nestačil  jen na spolufavorita Sea of Marengo a v dostihu o 15000 eur  prokázal, že mu německé dráhy svědčí. Hlavní dostih v Baden Badenu, mstní Velkou cenu, po dvou letech vlády stáje Godolphin vyhrál domácí Torquator Tasso pod Reném Piechulkem, když godolphinská ambice Passion and Glory zůstala až třetí.

3900 m dlouhou  steepleachse Premio Mipaaf (gr.3) vyhrál v Meranu jedenáctiletý Al Bustan vedený Janem Kratochvílem. Svěřenec Luboše Urbánka za sebou nechal druhého Lodgian Whistle a v 3900 m dlouhém dostihu vyhrál poprvé po dvou letech. Někdejší hrdina meranského Gran Premia v poslední předzkoušce vrcholu italské sezóny na skocích  přidal 13. Vítězství v životě a dostal se nad osm milionů korun vydělaných dotací. V Meranu vyhrál také Prince d´Orage trenéra Váni mladšího, jehož na proutěných překážkách jezdil Ital Maceli.

V pařížském Longchamp startoval na 3100 m dlouhé Prix Gladiateur Nagano Gold, ale ani přes přítomnost CHristopha Soumillona v jeho sedle nenapodobil úspěšné tréninkové kolegy v Chuchli a z šesti koní v cíli dokončil pátý čtyři a půl délky za vítězným Bubble Smart.  Výborný víkend britského trenér Williama Haggase uzavřel v Longchamp úspěch v Prix du Moulin (gr.,1), kde jeho Baaeed pod Jim Crowleym  udolala Order of Australia o jednu a čtvrt délky a zapsal si životní triumf.

Brunch Royal vyhrál Velkou wroclawskou (video)

Série českých vítězství v největším polském překážkovém dostihu pokračuje. Dnešní Velkou wroclawskou (5000m) vyhrál favorizovaný svěřenec Josefa Váni mladšího Brunch Royal pod vedením Josefa Bartoše, který o dvě a půl délky překonal Larizana pod Markem Stromským. Čtvrté místo si ještě zajistil Stztorm, který už v minulosti zakusil ve Wroclawi pocity vítěze, a potrhl tak další velký den českých překážkářů. Vítěz si připsal 100 tisíc ztlotých a protože v dostihu berou peníze koně do sedmého místa, domů jeli s dotací i Apas Roska a Turion.  Brunch Royal  ze Scuderie Aichner se osmým životním vítězstvím dostal nad dva miliony vydělaných korun a potvrdil svou velmi dobrou výkonnost z Francie a Itálie.

Český triumf přinesla i Velká Partynicka, kterou mezi proutěnkáři opanoval Aztek pod Markem Stromským. Svěřenec Tomáše Váni o dvě a půl délky překonal Arlingtona , další čeští koně dostih nedokončili. V rámcovém programu vyhráli ještě v sedlech poslkých koní Rastislav Benš a Jaroslav Myška

Janáček vyhrál grupový sprint v Baden Badenu (Video)

Nečekaný triumf na prestižním mítinku v Baden Badenu si připsal žokej Václav Janáček. V 151. Casino Baden-Baden Goldenen Peitsche (Gr.3, 1200 metrů) dovedl k triumfu jednu z outsiderek dostihu. Ve španělsku chystaná Kitty Marion o hlavu udolala domácího favorita  Majestic Colta a šestinácovbný španělský šampion si grupovým zásahem splnil sen o vítězství v grupě na německém území.  Dostih za účasti koní z Německa, Francie, Británie, Maďarska, Španělska a Česka byl také další prezentací u nás výborného Worth Choice, v Baden Badenu ale svěřenec Štěpánky Myškové s Adamem Florianem na nejlepší nestačil a dokončil na osmém místě z dvanácti startujících.

Stránky