ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Žokej Boudot mimo hru po obvinění ze znásilnění

Francouzský žokej Pierre-Charles Boudot v letošním tažení za evropským rekordem v počtu vyhraných dostihů v jednom kalendářním roce zřejmě skončil. Od začátku tohoto týdne zůstává mimo dostihové dění poté, co byl zatčen jako osoba podezřelá ze znásilnění a zastrašování svědků.  Tyto informace zveřejnil francouzský státní zástupce poté, co byl Boudot dva dny vyšetřován v Chantilly na policejní stanici.  Boudota obvinila neuvedená pracovní jezdkyně s tím, že k činu mělo dojít v Cagnes-sur-Mer sedmnáctého února.

Kentucky Derby s dopingovým nálezem. Čeká vítěze diskvalifikace?

Dostihová Amerika má velký problém.   Rekordní vítězství Boba Bafferta v Kentucky Derby, které se zrodilo zásluhou pohádkového příběhu Medina Spirita, dostává vážnou trhlinu. Kůň, pořízený původně za pouhý tisíc dolarů, měl po triumfu v nejsledovanějším americkém dostihu pozitivní dopingový nález.  Zprávu  médiím sdělil sám Baffert při improvizované tiskové konferenci ve stájích v Churchill Downs.

Miláno: Faltejskův hattrick i triumf v GP Chase

Další velký den na italské překážkové dráze v Miláně má za sebou žokej Jan Faltejsek. Napřed na jihu Evropy vyhrál v sedle Iva Premio Martesana na 3600 m na proutěných překážkách   pro trenérku Pavlínu Baštovou, poté zaznamenal dvě vítězství se svěřenci Pavla Tůmy v grupových testech. S Honey Sexy vyhráli napřed  Premio Staffe D'oro, steeplechase pro čtyřleté  o 33000 eur (druhý byl Tancarville trenéra Josefa Váni staršího s Pavlem Složilem ml.). A  vrchol milánských překážek, který přišel  při GP Chase Di Milano, pro sebe rozhodl podzimní hrdina Grande Steeple Chase di Milano Northerly Wind. Druhý z meranského Gran Premia o jednu a tři čtvrtě délky udolal Lodgian Whistle, jehož nyní chystá Josef Váňa starší a vedl ho Pavel Složil,  třetí místo patřilo Notti Magiche pod Josefem Bartošem z přípravy Váni mladšího.  Dostih, v kterém nestartoval žádný italský kůň, dokončil čtvrtý polský Haad Rin a pátý byl  Shent ze stáje Lokotrans. Video  hlavního dostihu je v vidění ZDE

Slovenské klasiky: Syrenku následoval Petarda

 Jarní slovenské klasiky byly sice bez diváků, zato s hlasitými oslavami. A po obou z nich se hrála česká hymna.  Napřed se u Dunaje nadechla k suverénnímu vítěznému signálu Syrenka, a hodinu a kus poté  Starý háj a všechny přítomné  pro změnu oslnila Petarda (foto). Vlastně oslnil.  Oba favorité vyhráli pro své realizační týmy slovenskou Jarní cenu klisen a Velkou jarní cenu. Ještě předtím se ale v souladu se svým jménem stal domácí Killwort skutečným zabijákem  pro dosavadní neporazitelnou sérii Opasana. Hrdina českého derby a budapešťská Kincsem Díj z roku 2020 se musel na domácí scéně sklonit před podceňovaným soupeřem ve slovenské Velké květnové ceně…

Double trenérky Voršilkové v Drážďanech

  Dvě vítězství zaznamenali dnes svěřenci trenérky Heleny Voršilkové na dráze v německých Drážďanech. Devítiletý Loulou´s Jackpot se vítězně trefil pět let po svém posledním vítězství v Hoppegartenu a o rok mladší Belinda Too vyhrála téměř dva roky po svém posledním zásahu na drážďanské dráze. Oba reprezentanty stáje Carlsberg vedl Leon Wolf, který je momentálně třetím mužem německého jezdeckého šampionátu. Jedno vítězství z Drážďane se stěhuje rovněž na Slovensko, postaral se o ně Wirrwarr trenéra Mihálika pod Michalem Abíkem. Jeden triumf v Drážďanech ke své dosavadní bilanci připojil i leader šampionátu u našich sousedů Bajuržan Murzabajev.

 

Vivienne Wells míří do Berlína

Vítězka českého St Leger Vivienne Wells by se v neděli v Berlíně měla postavit německé vytrvalecké elitě. Svěřenkyně Bohumila Nedorostka, kterou loni ozdobila i druhá místa v českém a slovenském derby, by měla startovat v berlínských Oleander Rennen (gr.3) a čeká na ni elitní německá konkurence v čele s obhájcem vítězství Quianem. Ten v jubilejním 50. Ročníku dostihu reprezentuje  trenéra Schiergena a do jeho sedla je angažován šampion německých žokejů Bajuržan Murzabajev.  3200 metrů dlouhý dost, který v minulosti býval i cílem českých účastníků, by měl letos mít na startu německé a francouzské koně a v sedle Vivienne Wells bude tentokrát Wladimir Panov,  jehož si u nás pamatujeme jako vítěze Českého derby 2018 v sedle Blessed Kiss.

Cosmic Magic v Polsku po roce poražena (video)

Reprezentantka stáje U krále Matyáše Cosmic Magic ztratila svou loňskou wroclawskou neporazitelnost. V rámci prvního tamního mítinku letošní sezony totiž skončila třetí ppři 4300 m dlouhém testu  Nagroda Otwarcia Sezonu Przeszkodowego. Triumf zde ukořistil One Way Ticket domácího trenéra Borkowského vedený Pavlem Složilem mladším, druhé místo patřilo Marku Stromskému s Apas Rocka, a koní chystaných v ČR se k dotaci dostal také pátý Turion.  Čeští koně ale vyhráli v Polsku čtyři rámcové dostihy dnešního mítinku.

Padesátiletý Dettori vyhrál svou dvacátou klasiku (video)

Festival padesátníků, který o víkendu zažily největší dostihy světového kalendáře, pokračoval i v neděli. V Newmarketu se den po 2000 Guineas tradičně konala i tamní „jarní cena klisen“, 1000 Guineas. A jak už to tak letos ve velkých britských dostizích chodí, i tady se triumf stěhoval do Irska. Po včerejším vyhoření si tentokrát triumf zapsala ekipa Aidana O´Briena, a to přesto, že největší favoritka Santa Barbara doplatila na dostihovou nezkušenost a dokončila čtvrtá.

Kentucky Derby: Baffert má rekord, vyhrál posedmé (video)

147. ročník do své historie zapsalo v Louisvillu americké Kentucky Derby, nejslavnější americký dostih.  Největší kus slávy si na něm uzmul druhý ze Santa Anita Derby Medina Spirit, jehož vedl v sedle John Velasquez a jehož nenasedlal nikdo jiný než známý černokněžník amerického   dostihového sportu Bob Baffert. Ten tak vyhrál jako trenér Kentucky Derby už posedmé a stal se tak nejúspěšnějším trenérem historie tohoto dostihu.  Uznale mu k tomu tleskalo více než 50 tisíc diváků, jejichž počet zredukovala na třetinu obvyklého počtu stávající koronavirová opatření státu Kentucky. 

Stránky