ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Merano: L'Estran v Gran Premiu počtvrté...

Devítiletý svěřenec Josefa Váni mladšího L’Estran reprezentující stáj Josefa Aichnera v sedle s žokejem Josefem Bartošem vstoupil mezi legendy, když se stal prvním koněm, který v dosavadní osmdesát tři let trvající historii nejvýznamnějšího italského překážkového dostihu Gran Premio Merano Alti Adige (stch Gd-1, 4+, 5 000 metrů, 250 000 €) dokázal zvítězit počtvrté. Na deštěm zkrápěné dráze v závěru L‘Estran bez většího úsilí odrazil nápor výborně jdoucího First of All (F.

Gasparini v Bratislavě uzavřel klasický hattrick

Svěřenec Jana Demeleho Gasparini pod vedením Jiřího Palíka uzavřel svůj velký klasický hattrick, když triumfoval v bratislavské verzi St. Leger. Reprezentant stáje Tippler Group tentokrát vyhrál 2800 metrů dlouhý test dotovaný 20000 eur převahou půldruhé délky před domácí klisnou Stratosferic pod Martine Liškou, třetí místo tři délky za klisnou jistil Agadir Gold pod Jaroslavem Línkem.

Merano: Čeští koně dominují

V Meranu v sobotu odstartoval dvoudenní mítink, který je vyvrcholením italské překážkové sezóny. V úvodní den byly na programu čtyři překážkové dostihy, z toho tři kategorie Graded a ve všech čtyřech se prosadili koně připravovaní v České republice. To konec konců není až takovým překvapením, když si vezmeme, že na startovních listinách těchto čtyřech dostihů figurovalo celkem 25 koní a více než polovina, přesněji 13 je připravováno v ČR. Graded hattrick slavil trenér Josef Váňa mladší a majitel Josef Aichner, naopak ani triumf Red Corala v rámcových proutěnkách pro tříleté nedokázal rozptýlit smutek, který zavládl v realizačním týmu stáje Dr. Charváta po fatálním zranění talentovaného Roncala.

Rakouské derby Němcům, úspěchy na překážkách v Meranu i Bro Parku

154. Rakouské derby dnes v Ebreichsdorfu vyhrál německý vyslanec Anonymous.  Svěřenec mnichovské trenérky Sarah Steinbergové  pod vedením Patricka Gibsona  triumf získal po boji s maďarským Regi Csibesz, třetí místo zbylo na mírně favorizovaného Walking on the Sun. Českým zástupcům na startu Rakouského derby se nevedlo, Le Duc se svou trenérkou Ingrid Janáčkovou Koplíkovou skončil šestý a Apollon s Tomášem Lukáškem sedmý v sedmičlenném poli.

Vítězný hattrick v Meranu si dnes připsal žokej Lukáš Matuský. Dvakrát se vítězně trefil se svěřenci Jany Novákové v barvách stáje All About Cossio. Proutěnky pro tříleté vyhrál s Kaspianne, který už na italských překážkách absolvoval svůj šestý start a dočkal se prvního vítězství. Ještě o jeden dostih více musel na vítězství čekat čtyřletý Great Jelios, s kterým Matuský dominoval v proutkách pro čtyřleté a starší nezvítězivší koně. Třetí triumf si zapsal v sede El  Bulli trenéra Romana.

Hrdina letošní švédské Velké národní Her Him ze stáje své trenérky Ivany Porkátové se dnes vrátil do Švédska pro další úspěch. Sedmiletý valach triumfoval pod vedením Henrika Engbloma v Bro Parku při H.m. konungens Pris na 4200 metrů é 130 000 švédských korun před domácím Luris Pegasus. V proutěných překážkách na 3800 metrů o stejnou dotaci byl navíc ve Švédsku  třetí Ambrosius trenéra Wroblewského

Murzabajev blíže dalšímu titulu

Páteční dostihový mítink v berlínském Hoppegartenu nebyl sice pozoruhodný velkými jmény  mezi startujícími koňmi, znamenal ale významný posun v letošním německém šampionátu žokejů. Někdejší český šampion Bajuržan Murzabajev sice letos německým statistikám nevládne s loňskou suverenitou, čtyři úspěchu v Berlíně ho ale posunuly  v čele tamního šampionátu na 73 vyhraných dostihl, což znamená 17 vyhraných dostihů navíc proti Andraschi Starkemu.

Slovenské Oaks vyhrála favorizovaná Shabana

Slovenské oaks se dnes stalo podle očekávání českou záležitostí. Centrála trenéra Luboše Urbánka a žokej Martin Laube se po švýcarském derby dočkali v roce 2022 také středoevropského klasického double  poté, co dostih opanovala favorizovaná Shabana.  Dvoukilometrový test vyhrála pro stáj  MS Racing s jistou převahou tří a čtvrt délky před Whirl Wind Girl, která předvedla zřejmě svůj nejlepší výkon sezóny a odsunula na třetí místo domácí spolufavoritku Stratosferic.

Baden Baden: Mendocino překvapil favority

Velkým překvapením skončil vrchol nejen závěrečného pátého dne, ale i celého letošního „Velkého týdne“ – Grosse Woche 2022 na závodišti v Iffezheimu 152. ročník Grosser Preis von Baden, kterou podruhé za sebou sponzorovala společnost Wettstar.de, když před 15 500 diváky žokej René Piechulek v sedle čtyřletého Mendocina o hlavu porazil svého životního koně Torquatora Tasso, se kterým loni vyhrál nejen tento dostih, ale i Prix de l’Arc de Triomphe.

Velkou wroclawskou vyhrál Nick před Larizanem

Stejně jako včera v Pardubicích, i dnes ve Wroclawi v hlavním dostihu většina účastníků dostihu nedokončila. Ve Velké wroclawské se to přihodilo i většině českých spolufavoritů a tak se dostih na trati pěti kilometrů  stal nakonec po boji kořistí domácího Nicka pod vedením Pavla Peprny, druhé místo zbylo na veterána Larizana pod Jaroslavem Myškou a třetí skončil domácí Minister Wojny. Nikdo další se do cíle největší polské steeplechase letos nedostal.

Baden Baden: Klisnám kralovaly svěřenky trenéra Hicksta

V sobotu na závodišti v Iffezheimu poblíž lázeňského městečka Baden Baden čtvrtým dnem pokračoval letošní mítink Grosse Woche 2022. Hlavním bodem programu tentokrát byla klisnám vyhrezená Gr. 2 T. v. Zastrow Stutenpreis na 2 400 metrů, přičemž z vítězství se nakonec radoval realizační tým okolo čtyřleté Amazing Grace, která po druhém místě v mnichovské Gr. 1 Bayerisches Zuchtrennen, kde nestačila pouze na úřadujícího derby vítěze Sammarca, dosáhla dalšího skvělého výsledku.

Stránky